Co to jest abdominoplastyka częściowa? | INTER-MED

Co to jest abdominoplastyka częściowa?

Szybka utrata dużej ilości kilogramów często powoduje efekt uboczny w postaci nadmiaru skóry, który widoczny jest szczególnie w okolicy brzucha. Dzieje się tak nie tylko w przypadku osób odchudzających się, ale problem ten dotyka również kobiety, które urodziły kolejne dziecko.
Zdarza się też, że pomimo prawidłowej masy całego ciała, na brzuchu odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. W każdym z tych przypadków, w pierwszej kolejności powinno się zadbać o odpowiednio dobraną dietę i plan treningowy.
Jeśli nie przyniesie to spodziewanych efektów, z pomocą przychodzi abdominoplastyka częściowa lub całkowita. Na czym dokładnie polega ten zabieg i od czego zależy wybór konkretnego typu?

Nadmiar skóry na brzuchu kobiety. Co to jest abdominoplastyka częściowa?

Abdominoplastyka – co to jest za zabieg?

To jedna z najbezpieczniejszych operacji plastycznych, przeznaczona dla osób, które borykają się z problemem nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Celem abdominoplastyki jest ich zredukowanie i wzmocnienie oraz napięcie mięśni prostych brzucha. Ze względu na swoją rozległość, która jest dość duża w abdominoplastyce całkowitej, na zabieg ten powinieneś się zdecydować dopiero wtedy, gdy inne, nieinwazyjne metody nie przyniosły spodziewanych rezultatów.
W trakcie operacji, chirurg usuwa nadmiar tłuszczu i skóry, a jej ilość uzależniona jest od efektu końcowego, którym jest płaski i napięty brzuch.

 

Abdominoplastyka to tak naprawdę nazwa ogólna, określająca trzy rodzaje operacji plastycznych. Różnią się one od siebie inwazyjnością, rozmiarem cięcia oraz czasem trwania samego zabiegu i okresem rekonwalescencji pozabiegowej.

Abodominoplastyka częściowa – czym różni się od pełnej i od miniabdominoplastyki

Operacje plastyczne brzucha różną się między sobą zakresem i miejscem, które obejmują. Wszystko zależy od ilości nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry. Dlatego są aż trzy rodzaje zabiegów, które dostosowane są do danego przypadku.
Jeśli twoim problem jest zwisający fałd skóry jedynie w dolnej części brzucha, poniżej pępka, w takich przypadku prawdopodobnie wystarczy abdominoplastyka częściowa.

Na czym polega zabieg abdominoplastyki częściowej?

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyglądu jedynie dolnej części swojego brzucha, nie ma potrzeby wykonywania abdominoplastyki całkowitej.
W takiej sytuacji, chirurg wykonuje cięcie na linii włosów łonowych, dzięki czemu można będzie ukryć bliznę pod bielizną lub strojem kąpielowym. To bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ pozwala uniknąć dyskomfortu w czasie letniego wypoczynku i opalania się w otoczeniu innych osób.
Ze względu na mniejszą ilość tłuszczu i fałdu, który wymaga usunięcia, linia cięcia jest w tym przypadku znacznie krótsza. W czasie operacji, chirurg usuwa fałd skórno-tłuszczowy, po czym łączy ze sobą krawędzie skóry, uzyskując w ten sposób odpowiednie jej naprężenie i efekt płaskiego brzucha.

W przypadku kobiet, które rodziły metodą cesarskiego cięcia, lekarz zwykle wykorzystuje istniejącą już bliznę, nacinając skórę w tym samym miejscu. Nie ma bowiem potrzeby tworzenia nowych blizn, gdy ta idealnie się do tego nadaje.
Gdyby okazało się, że twoje mięśnie proste brzucha rozeszły się, lekarz w trakcie operacji może je zszyć, co również pozytywnie wpłynie na efekt końcowy zabiegu.

Brzuch kobiety po ciąży. Abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastyka częściowa, pełna i miniabdominoplastyka – na czym polegają różnice

Zarówno abdominoplastyka częściowa, jak i pełna, przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. W przypadku miniabdominoplastyki, również tej przeprowadzonej endoskopowo, zwykle wystarcza znieczulenie miejscowe lub zewnątrzoponowe.

Najbardziej inwazyjną operacją jest abdominoplastyka pełna, w której chirurg wykonuje cięcie wokół pępka, pionowo od pępka do podbrzusza oraz w dole brzucha pomiędzy kolcami biodrowymi. Dzięki temu ma dostęp zarówno do mięśni, które może wzmocnić za pomocą szyć, jak i nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry. Po usunięciu tych ostatnich, wycina otwór nad cięciem poprzecznym i wszywa w niego pępek. Ta część zabiegu wykonywana jest tylko i wyłącznie w przypadku abdominoplastyki pełnej.

Może się również okazać, że masz problem z nadmiarem tłuszczu w górnej części brzucha lub z wypukłym pępkiem. Wówczas również z pomocą przychodzi abdominoplastyka, ale odwrócona. W takich przypadku, lekarz może ją wykonać przy zastosowaniu jedynie znieczulenia zewnątrzoponowego lub miejscowego.

Jeśli chodzi o czas trwania poszczególnych zabiegów, najdłuższa jest abdominoplastyka pełna, która zwykle trwa od trzech do pięciu godzin. Nieco mniej, bo ok. 2 godzin trwa abdominoplastyka częściowa, a miniabdominoplastyka tylko godzinę.

Również zróżnicowany jest okres rekonwalescencji, który jak się domyślasz, najdłuższy, bo trwający od kilku tygodniu do nawet kilku miesięcy, jest w przypadku abdominoplastyki pełnej, a najkrótszy po miniabdominoplastyce.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Efekty, które możesz uzyskać z pomocą tych trzech rodzajów zabiegu abdominoplastyki, mogą być bardzo satysfakcjonujące. Zależy to jednak nie tylko od wysokich kwalifikacji chirurga plastycznego, ale też od twojego zaangażowania w program rehabilitacji. Dlatego pamiętaj, by stosować się jak najdokładniej do zaleceń lekarza prowadzącego oraz wspomagać cały proces odpowiednią dietą i fizykoterapią. Również w późniejszym okresie zadbaj o właściwy tryb życia, który pozwoli ci zachować wymarzoną i zdrową sylwetkę.

Odwołaj wizytę

    [recaptcha]