Odpowiedź na pytanie „Czym zajmuje się flebolog?” powinna zainteresować szczególnie osoby, które mają problemy z żyłami. I niekoniecznie muszą to być choroby w stadium zaawansowanym, ale już na etapie początkowej fazy ich rozwoju. To właśnie lekarz flebolog zajmuje się ich leczeniem i to do niego powinieneś się zgłosić, gdy zauważyłeś na swoich nogach tak zwane pajączki lub miejsca, w których twoje żyły są wyraźnie powiększone.
W jakim zakresie flebolog zajmuje się chorobami żył i w leczeniu dokładnie jakich chorób żył może ci pomóc?
Czym zajmuje się flebolog?
Głównym obszarem działań flebologa są różnego rodzaju schorzenia żył. Flebologia jako gałąź medycyny wciąż się rozwija, a dzięki najnowszym technologiom, staje się też coraz bardziej skuteczna. Flebolog, poza leczeniem żylaków, z czym najczęściej ma styczność w swojej codziennej pracy, zajmuje się też leczeniem obrzęków oraz skłonnościami do pojawiania się siniaków i opuchlizny. Gdybyś jednak nie miał problemów z żyłami nóg, ale dokuczały ci hemoroidy, czy też zdiagnozowano u ciebie zakrzepicę żył lub owrzodzenia, również możesz je skonsultować z flebologiem.
Flebolog to specjalista o bardzo szerokiej wiedzy medycznej, posiadający specjalizację z angiologii, chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, dermatochirurgii, a nawet medycyny estetycznej. Dzięki temu może cię zarówno zbadać, jak i zakwalifikować do leczenia. Tym samym nierzadko łączy on w swoich działaniach funkcję internisty, diagnosty i chirurga.
Kiedy udać się do flebologa?
Ze względu na szeroki zakres umiejętności i wiedzy flebologa, z jego pomocy możesz skorzystać w przypadku wielu schorzeń związanych z żyłami. Warto o tym wiedzieć, ponieważ zaniedbania w tym obszarze twojego ciała mogą doprowadzić do niebezpiecznych dla życia zatorów i zakrzepów.
Pajączki i uczucie ciężkości nóg
Niestety, pierwsze objawy problemów z żyłami dość często są lekceważone, a już na tym etapie powinny być konsultowane z flebologiem. Za uczucie ciężkości i zmęczenie nóg po całym dniu, zbyt często winą obarczana jest praca w pozycji stojącej lub w przypadku kobiet, wysokie obcasy. Wieczorna opuchlizna nóg w okolicy stóp, kostek i łydek może jednak wskazywać na poważniejsze stany chorobowe.
Również niewinnie wyglądającym niebieskim, czerwonym lub fioletowym „pajączkom” na nogach, powinien przyjrzeć się lekarz flebolog. To bowiem nie tylko problem estetyczny, ale w sytuacji, gdy masz zdiagnozowaną zaawansowaną chorobę zakrzepową żył, lekceważenie ich może stanowić poważne zagrożenie dla twojego zdrowia. Jeśli do tego prowadzisz siedzący tryb życia, nadużywasz alkoholu, stosujesz niezdrową dietę i jesteś otyły, pajączki mogą zmienić się w żylaki kończyn dolnych, a następnie w owrzodzenia podudzi.
Inne schorzenia, z którymi powinieneś zgłosić się do flebologa
Gdy już wiesz, czym zajmuje się flebolog, powinieneś zwrócić uwagę na wygląd swoich żył w obrębie kończyn dolnych. Mimo różnych opinii na ten temat, już opuchnięte nogi i pajączki stanowią wystarczający powód, by umówić się na wizytę. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej lekarz będzie mógł zastosować odpowiednią metodę leczenia i profilaktyki zdrowotnej.
Do innych objawów świadczących o problemach z żyłami należą:
- brązowe przebarwienia skóry i wyprysków przy kostkach stóp,
- trudno gojące się rany w postaci owrzodzeń na podudziach,
- zasinienie i skurcze łydek,
- pojawiające się często hemoroidy, czyli żylaki odbytu,
- pęknięcia żylaków.
Choroby leczone przez flebologa
Flebolog w swojej codzienne pracy najczęściej zajmuje się leczeniem:
- żylaków:
- kończyn dolnych,
- okolic intymnych,
- pajączków naczyniowych,
- poszerzonych żył siatkowych,
- żylnych zespołów:
- uciskowych,
- pozakrzepowych,
- niewydolności żylnej miednicy łącznie z żylakami powrózka nasiennego u mężczyzn,
- zakrzepowego zapalenia żył,
- zakrzepic żylnych w układzie głębokim.
Z czego wynika duża skuteczność w leczeniu schorzeń żył?
Bardzo ważnym elementem w całym procesie leczenie jest diagnostyka, która w sposób precyzyjny pomaga lekarzowi zaplanować terapię. W trakcie badań korzysta on z USG Doppler, USG wewnątrznaczyniowego, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz flebografii cyfrowej.
Na podstawie otrzymanych wyników, flebolog najpierw oceni stopień zaawansowania zmian chorobowych. Następnie w oparciu o postawioną diagnozę, dobierze odpowiednią, indywidualnie dostosowaną terapię. W praktyce oznacza to konieczność poddania się jednemu lub kilku zabiegom, do których należą laseroterapia, ostrzykiwanie lub operacja.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik, hospitalizacja zwykle nie jest konieczna. Również powrót do codziennych czynności nie wymaga rehabilitacji.
Nie wystarczy jednak wiedzieć, czym zajmuje się flebolog. Należy jeszcze z tej wiedzy skorzystać i umówić się na wizytę, jeśli tylko stan żył w twoich nogach budzi niepokój, a objawy nie ustępują mimo stosowania doraźnych środków farmakologicznych. Twoje zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do zatoru płucnego, nadciśnienia, zwężenia światła tętnic, czy też zakrzepów.