Zalety krioterapii - sprawdź, w czym może ci pomóc | INTER-MED

Co to jest krioterapia i komu może pomóc?

Być może słyszałeś o terapii zimnem, ale już sama myśl o przebywaniu w bardzo niskiej temperaturze, nie zachęca cię do skorzystania z tej formy zabiegu. Być może dzieje się tak dlatego, że do tej pory nie poznałeś licznych zalety krioterapii, a tych jest naprawdę sporo. Nawet jeśli po zapoznaniu się z nimi, nie zmienisz zdania, to warto wiedzieć, w czym konkretnie może ci pomóc ta technika.

Mężczyzna w kriokomorze. Zalety krioterapii - sprawdź, w czym może ci pomóc

Czym jest krioterapia?

Terapia zimnem, czyli krioterapia, to forma leczenia, w której lekarze wykorzystują niskie temperatury. Stosowana jest zarówno miejscowo, jak również może obejmować całe ciało. W pierwszym przypadku lekarz może zastosować masaż lub okłady z użyciem lodu, chłodzący spray, sondy obniżające temperaturę tkanki lub też lodowe kąpiele.
W przypadku komórek przedrakowych lub guza, może on użyć kriosondy, wprowadzonej do ciała przez niewielkie nacięcie w skórze.

Natomiast w krioterapii całego ciała, zanurzasz się w ekstremalnie niskiej temperaturze na kilka minut, dzięki czemu korzyści zdrowotne może odnieść cały organizm. Zamknięte w kriokomorze przez maksymalnie 3 minuty, co 30 sekund twoje ciało otacza dawka ciekłego azotu. Powoduje on zwężenie naczyń zarówno w skórze jak i w tkance podskórnej, co jest wynikiem reakcji twojego organizmu, próbującego w ten sposób ogrzać ciało i zapewnić ochronę przed zamarznięciem.

Skuteczność krioterapii – z czego wynika?

Przebywanie w tak niskiej temperaturze, nie jest dla twojego organizmu stanem naturalnym, stąd jego natychmiastowe reakcje. Będąc w trybie przetrwania, zmniejsza on zużycie energii w organach, które na ten moment nie potrzebuję jej w dużych ilościach. Dotyczy to między innymi przemiany materii, która zostaje spowolniona poprzez ograniczenie przepływu krwi w chłodzonych tkankach.


Przeczytaj też: Rehabilitacja po artroskopii – poznaj sposoby na szybszy powrót do zdrowia


W ciągu kilku minut od opuszczenia kriokomory, naczynia krwionośne rozszerzają się, co skutkuje kilkukrotnie większym przepływem krwi i przyspieszeniem przemiany materii. Wyzwalane są też większe stężenia hormonów, w tym kortyzolu, testosteronu, adrenaliny i endorfin.
Przyspieszenie leczenia chorób i lepsze efekty rehabilitacji po doznanych urazach i kontuzjach to tylko niektóre zalety krioterapii. Doświadczysz ich więcej, jeśli korzystasz z niej będziesz regularnie, podobnie jak to robią między innymi zawodowi sportowcy.

Zalety krioterapii

Wydawać by się mogło, że jeden zabieg nie może przynosić aż tylu korzyści dla organizmu, a jednak. Tym samym, może on stać się odpowiedzią na większe lub mniejsze dolegliwości, z którymi się zmagasz. Jeśli okaże się, że krioterapia mogłaby cię od nich uwolnić, porozmawiaj o tego typu terapii ze swoim lekarzem.
Oto najważniejsze zalety krioterapii:

 • skutecznie podnosi odporność organizmu i zwiększa ochronę przed wirusami,
 • zmniejsza ból po intensywnym wysiłku fizycznym i wzmacnia mięśnie oraz stawy,
 • stymuluje mikrokrążenie krwi, co korzystnie wpływa na kondycję i wygląd skóry,
 • może pomóc w leczeniu migreny poprzez chłodzenie nerwów w okolicy szyi,
 • korzystnie wpływa na stan psychiczny i poprawia nastrój,
 • znacznie zmniejsza ból u osób z zapaleniem stawów,
 • pomaga w leczeniu guzów niskiego ryzyka.

Urządzenie do krioterapii dermatologicznej. Zalety krioterapii

Krioterapia – w leczeniu jakich chorób jest stosowana?

Zalety krioterapii nie ograniczają się do tych wymienionych powyżej. Jako że pozytywnie wpływa ona na poprawę stanu zdrowia osób chorych, lekarze z pozytywnym skutkiem stosują ją między innymi w leczeniu:

 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
 • chorób reumatycznych tkanek łącznych i miękkich,
 • dyskopatii,
 • osteoporozy,
 • zapalenia stawów o podłożu metabolicznym,
 • stwardnienia rozsianego,
 • chorób zwyrodnieniowych i wtórnych zmian zwyrodnieniowych zniekształcających stawy i kręgosłup,
 • obrażeń narządu ruchu, w tym w stłuczeń, zwichnięć, skręceń i złamań,
 • zespołów depresyjnych i nerwicowych,
 • zmian skórnych, w tym zakażeń wirusowych, nowotworów i stanów przedrakowych, łagodnych zmian oraz zmian naczyniowych.

Krioterapia pomocna jest też w łagodzeniu objawów menopauzy oraz jako jedna z technik odnowy biologicznej.

Jeśli powyższe zalety krioterapii przekonały cię do skorzystania z tego rodzaju zabiegu, ale nie wiesz, czy mogłaby ona pomóc w twoich dolegliwościach, zasięgnij porady specjalisty w twoim mieście lub w jednym z Centrów Medycznych INTER-MED. Nasi lekarze przyjmują w Będzinie, Katowicach oraz Olkuszu.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]
  Ważne

  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.

  Ważne
  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.