Wazektomia, czyli jedna z form antykoncepcji mężczyzn, wciąż należy do rzadkości, co oznacza, że jest dużo mniej popularna niż ta, stosowana przez kobiety. Być może wynika to z przekonania, że zarówno samo rodzenie dzieci, jak i świadoma kontrola urodzeń leży po stronie kobiet. Mężczyźni mogą jedynie użyć prezerwatywy, choć i tu zdarzają się tacy, którzy wolą, by partnerka brała tabletki antykoncepcyjne lub stosowała inną metodę zapobiegania ciąży.
Być może przyczyna leży w niewiedzy dotyczącej zarówno samego zabiegu, jak i korzyści, jakie niesie on ze sobą. Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest wazektomia?
Jeszcze nie tak dawno, zabieg wazektomii przeprowadzany był w znieczuleniu ogólnym i wykonywany z użyciem skalpela. Postęp medycyny sprawił, że dziś nie ma już takiej konieczności, co znacząco zmniejszyło ryzyko nawet niewielkich powikłań pooperacyjnych.
Wazektomia to zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny niż kiedyś. Oznacza to, że lekarz do jego przeprowadzenia nie używa już skalpela i wykonuje go w znieczuleniu miejscowym. To również obecnie nie wymaga nakłucia.
Jak w takim razie dostaje się on do nasieniowodu?
Nowoczesne metody wazektomii
Wybór metody przeprowadzenia zabiegu wazektomii wpływa między innymi na to, co dziać się będzie z plemnikami po jego zakończeniu.
W obu przypadkach lekarz za pomocą specjalnego narzędzia rozwarstwia mosznę i wysuwa nasieniowód na zewnątrz. Dzięki temu ma do niego lepszy dostęp.
Jeśli zdecyduje, by plemniki magazynowane były w najądrzu, czyli tam, gdzie dojrzewają i gdzie po wazektomii dochodzi do ich rozkładu i wchłaniania przez organizm, przecina nasieniowów, a powstałe w ten sposób ujścia zamyka za pomocą wysokiej temperatury, co fachowo nazywa się mikrokoagulacją. Na koniec podwiązuje nasieniowody i umieszcza je z powrotem w mosznie.
Może też wybrać inną metodę, w ramach której również przecina nasieniowód. Jednak w tym wypadku zamyka odcinek, który zwykle prowadzi do członka. Pozostawia zaś otwartym ten, którym plemniki wydostają się z jąder i najądrzy. Dzięki temu plemniki nie są magazynowane w najądrzu, tylko się z niego wydostają do jamy worka mosznowego, poza ścianę powrózka nasiennego. To tam właśnie wprowadzany jest otwarty odcinek nasieniowodu. Tu też, podobnie jak w przypadku pierwszej metody, dochodzi do ich resorpcji.
Dodatkowym atutem obu metod jest brak szwów, gdyż lekarz po zabiegu zakłada jedynie mały opatrunek w miejscu rozwarstwienia skóry.
Jak widzisz, zabieg jest prosty i dlatego też nie trwa dłużej niż pół godziny. Tak więc tego samego dnia możesz wrócić do swoich codziennych zajęć. Musisz jedynie stosować się do zaleceń lekarza, czyli przez wyznaczony czas:
- nie współżyć,
- unikać intensywnego wysiłku fizycznego, w tym uprawiania sportu.
Gdyby pojawił się ból, możesz zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.
Ile trzeba czekać na pełny efekt zabiegu wazektomii?
Choć wazektomia cieszy się wysoką skutecznością w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji (99,9%), to może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń.
Chodzi o to, że po zabiegu może dojść do tak zwanej wtórnej rekanalizacji nasieniowodów. Oznacza to ich ponowne udrożnienie, choć lekarz nie popełnił żadnego błędu przy ich zamykaniu. Dlatego bardzo ważny jest początkowy okres po wazektomii. To czas, kiedy twoje nasieniowody potrzebują na oczyszczenie się z plemników, co może potrwać do 3. miesięcy. W celu kontroli tego procesu powinieneś wykonywać cykliczne badania nasienia na obecność plemników. Może się bowiem okazać, że potrwa to pół roku, albo też dłużej. W praktyce oznacza to konieczność stosowania innych zabezpieczeń, które nie dopuszczą do zajścia w ciążę przez twoją partnerkę.
Wazektomia — jakie korzyści ze sobą niesie
Wielu mężczyzn zastanawia się, czy po wazektomii będą mieli wzwód, a stosunki będą kończyły się orgazmem i wytryskiem spermy. Otóż sam zabieg nie oznacza tego rodzaju aktywności, bo też nie taki jest cel wazektomii. Ma ona uniemożliwić poczęcia dziecka, w czym jak wiadomo, mężczyzna ma istotny udział.
Po tym, jak lekarz podwiąże twoje nasieniowody, blokuje przedostawanie się plemników do spermy. Wciąż są produkowane przez twój organizm, ale nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej twojej partnerki i tym samym jej zapłodnić. Tym samym wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod kontroli urodzeń, poza całkowitą wstrzemięźliwością od współżycia seksualnego.
Jeśli więc nie planujesz mieć w życiu potomstwa i chcesz się cieszyć pełną gamą doznań w trakcie stosunku płciowego bez konieczności używania prezerwatyw, wazektomia jak najbardziej może ci w tym pomóc. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, porozmawiaj z lekarzem na temat ewentualnych powikłań po zabiegu czy niewielkich skutków ubocznych.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Decyzja o poddaniu się zabiegowi wazektomii powinna być przez ciebie bardzo dobrze przemyślana. I choć teoretycznie możesz skorzystać z rewazektomii, czyli przywrócenia drożności nasieniowodów, to musisz się liczyć z tym, że nie ma pewności, czy twoja płodność wróci. Oznacza to, że zabieg rewazektomii nie jest skuteczny w 100%. Im później się na niego zdecydujesz, tym ten procent jest niższy.
Dlatego wazektomia powinna być przez ciebie traktowana jako nieodwracalna metoda antykoncepcji. Poza tym musisz się liczyć z dużo większymi kosztami, jakie będziesz musiał ponieść, gdy po pewnym czasie zmienisz zdanie co do bycia lub niebycia ojcem.