Niezależnie, czy chcesz schudnąć, czy też uregulować swój metabolizm i oczyścić organizm z toksyn, możesz to zrobić bez wielkich wyrzeczeń i rewolucji w dotychczasowej diecie. Pomoże ci w tym post przerywany — sposób odżywiania, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu, ponieważ kolejni jego zwolennicy bardzo szybko dostrzegają wiele korzyści dla swojego zdrowia, samopoczucia i ogólnej kondycji zdrowotnej.
Czym jest post przerywany, na czym polega i dlaczego warto wprowadzić go na stałe do swojego życia?
Post przerywany — twój nowy sposób odżywiania
Większość osób pości jedynie przed 8 godzin, a pozostały czas wypełnia spożywaniem większych lub mniejszych porcji żywieniowych i napojów. Jemy niemal od pierwszych chwil po przebudzeniu, a ostatni posiłek nierzadko wypada na krótko przed snem. Przy dużym tempie życia i natłoku obowiązków, wydaje się to naturalnym i trudnym do zmiany schematem.
Okienko żywieniowe
Okazuje się jednak, że przy odrobinie dobrej woli można odżywiać się inaczej. Wystarczy zamienić okres jedzenia z czasem, gdy nie jesz. Jeśli więc do tej pory pościłeś przez ok. 8 godzin, wliczając w to sen, to teraz tyle będzie trwało twoje okienko żywieniowe. Oczywiście jadł będziesz w ciągu dnia, a nie w nocy, choć wiele zależy od twojego stylu życia. Załóżmy jednak, że w nocy śpisz, a w dzień normalnie funkcjonujesz. Wystarczy, że opóźnisz nieco swój pierwszy posiłek i przyspieszysz ostatni, który spożywasz w ciągu dnia. Śniadanie możesz więc zjeść o godzinie 11:00 a kolację o 19:00. Pamiętaj, by czas jedzenia nie zbiegał się z czasem nocnego odpoczynku, ale by dzieliła je kilkugodzinna przerwa.
Okres postu
Poza okienkiem żywieniowym możesz pić jedynie wodę, czarną gorzką kawę i herbaty ziołowe. Zero cukru i pokarmów, które zmusiłyby twój organizm do trawienia. W ciągu 16 godzin postu ma on inne, dużo ważniejsze zadania do wykonania.
Okienko żywieniowe możesz dopasować do twojego stylu życia i pracy, ale nie powinno ono być dłuższe niż 8 godzin. W tym czasie możesz jeść takie same posiłki jak do tej pory. Chyba że zajadałeś się jedzeniem typu fast food, mocno przetworzonym i słodzonym. Na czas postu przerywanego należy zrezygnować z tego typu pokarmów.
W zależności od potrzeb możesz jeść trzy lub dwa razy dziennie. Są tacy, którzy jedzą tylko raz dziennie, ale na początek sprawdź, jak poradzisz sobie z opóźnieniem pierwszego posiłku lub pominięciem śniadania.
Poza tym zmniejszaj okienko żywieniowe stopniowe, o jedną godzinę tygodniowo, aż dojdziesz do 8 godzin.
Jakie korzyści niesie ze sobą post przerywany?
Gdy dasz szansę nowemu sposobowi odżywiania, szybko poczujesz różnicę i to nie tylko, gdy chodzi o wagę twojego ciała. Oto najważniejsze korzyści z postu przerywanego.
Wpływ postu przerywanego na gospodarkę hormonalną
Gdy jesz przez cały dzień, doprowadzasz do utrzymywania się wysokiej glikemii. Poza tym organizm ciągle produkuje tłuszcz i odkłada go w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Gdy robisz to przez całe życie, nie dziw się, że przybierasz na wadze.
Kiedy wybierasz nowy sposób odżywiania, jakim jest post przerywany, zmniejszasz produkcję tłuszczu, glukozy i cholesterolu. Tym samym twoje ciało optymalizuje ich wykorzystanie. Odciążasz jednocześnie wątrobę i zmniejszasz ilość tkanki tłuszczowej.
Gdy wydłużasz czas, w którym nie dostarczasz ciału żadnego pokarmu, wątroba przestaje produkować glukozę. Oznacza to, że organizm przestawia się na wykorzystywanie tkanki tłuszczowej jako źródła energii.
Intensyfikacja procesu autofagii
Bardzo trudno w obecnych czasach uchronić organizm przed niezdrowymi składnikami obecnymi w żywności, nawet tej niewiele przetworzonej. Dlatego warto wspierać swoje ciało w detoksykacji. Bardzo dobrze sprawdza się w tym post przerywany. Intensyfikuje proces autofagii, który zachodzi w trakcie poszczenia. Stare i zużyte komórki są niszczone i zastępowane nowymi. Aby było to możliwe, twój organizm potrzebuje minimum 12 godzin, w których nie przyjmuje żadnych pokarmów. Optymalny czas to 16 godzin, tak jak ma to miejsce w poście przerywanym.
Zyskują też twoje komórki macierzyste, których zdolność do regeneracji zwiększa się przy praktykowaniu tego sposobu żywienia.
Odciążenie układu pokarmowego
Jeśli jesz przez cały dzień i to do późnych godzin wieczornych, twoje jelita nie nadążają z pozbywaniem się złogów. Twój organizm nie ma kiedy uwolnić jelit od stanów zapalnych oraz upośledzenia trawienia i wchłaniania obecnych w pokarmie składników odżywczych.
Nawet jeśli w okienku żywieniowym jesz większe porcje, to twój organizm dostaje od ciebie wystarczającą ilość czasu, by jak najlepiej wykorzystać każdy składnik pokarmu. Odbudowuje też mikroflorę i uwalnia cię od zaparć i kolek jelitowych.
Ochrona przed cukrzycą
Ograniczenie ilości wydzielanej insuliny to kolejna cenna korzyść postu przerywanego. Poprawia się tym samym glikemia na czczo i twój organizm zamiast glikogenu z mięśni, wykorzystuje zapasy tłuszczu do pozyskania energii do czasu, aż zjesz pierwszy posiłek. Zmieniając swój sposób odżywiania, zmniejszasz ryzyko insulinooporoności i zachorowania na cukrzycę typu 2.
Gdybyś natomiast był w trakcie leczenie cukrzycy, również możesz odnieść korzyści z postu przerywanego. Schudniesz, odtłuścisz wątrobę, zmniejszysz stężenie glukozy na czczo oraz insuliny i glukagenu, co ma bardzo duże znaczenie, gdy chodzi o proces leczenia. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, zanim wprowadzisz post przerywany do swojego życia.
Post przerywany pomaga schudnąć
Zmniejszając czas, w którym spożywasz posiłki, wydłużasz jednocześnie okres, w którym twój organizm może przyjęty pokarm spokojnie strawić. W trakcie postu przerywanego dochodzi do zwiększenia ilości noradrenaliny, obniżenia poziomu insuliny i podwyższenia poziomu hormonu wzrostu, co prowadzi do zwiększenia rozpadu tkanki tłuszczowej, która tym samym staje się doskonałym źródłem energii.
Gdy nie wprowadzasz ujemnego bilansu energetycznego posiłków, nie spowalniasz też metabolizmu. A większy metabolizm oznacza szybsze spalanie kalorii, których i tak jest mniej dzięki temu, że jeszcze trochę mniej posiłków w ciągu dnia. To wszystko prowadzi to stopniowej, a nie drastycznej utraty masy ciała.
Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty w czasie stosowania postu przerywanego, skonsultuj się z dietetykiem. Pomoże ci on ustalić optymalną dietę dostosowaną do potrzeb twojego organizmu. Dzięki temu nie tylko schudniesz i utrzymasz właściwy poziom witamin oraz minerałów, ale też unikniesz efektu jo-jo.
O czym należy pamiętać?
Post przerywany niesie wiele zdrowotnych korzyści, ale powinieneś o czymś pamiętać. Jeśli chorujesz przewlekle albo masz inne poważne problemy zdrowotne, skonsultuj przejście na post przerywany ze swoim lekarzem. Dzięki temu jeszcze lepiej wykorzystasz ten sposób odżywiania, jeśli tylko okaże się on w twoim przypadku wskazany.