Rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki i krosty to tylko niektóre objawy tej choroby, z którą zmaga się około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Leczenie trądziku różowatego, bo o nim mowa, to proces długi i wymagający ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza. Wynika to z faktu, iż bardzo trudno jest wyleczyć tę przewlekłą, zapalną chorobę skóry twarzy, zaliczaną do „nerwic naczynioruchowych” skóry. Mimo to, stosując pewne sprawdzone metody, można zmniejszyć lub usunąć objawy, po czym zapobiegać pojawianiu się nowych.
Jakie są obecnie dostępne metody leczenia, z których możesz skorzystać?
Jak objawia się trądzik różowaty?
Trądzik różowaty należy do tych chorób, w leczeniu których bardzo ważną rolę odgrywa czas, w którym został zdiagnozowany. Oznacza to, że im wcześniej zgłosisz się do lekarza z pierwszymi objawami, tym większa szansa, że unikniesz zaostrzeń objawów. Może ci w tym pomóc podstawowa wiedza na temat pierwszych oznak trądziku różowatego.
Zmiany, które mogą świadczyć o trądziku różowatym
Zmiany, które mogą wskazywać na trądzik różowaty najczęściej obejmują środkową część twarzy. Możesz wówczas zauważyć czerwone plamy, czyli tak zwany rumień. Początkowo pojawia się okresowo, po czym znika. Im dłużej zwlekasz z leczeniem, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu nie zniknie. Do tego dochodzą tak zwane pajączki, czyli poszerzone naczynia krwionośne na policzkach. Kolejne objawy to grudki i krostki, a w wybranych przypadkach przerost i zwłóknienie gruczołów łojowych.
Inne objawy obejmują oczy, w tym powieki, gdzie może dojść do zapalenia ich brzegów, czyli tak zwanych teleangiektazji oraz do obrzęku i rumienia.
Do konsultacji medycznej powinno skłonić cię również pieczenie w zmienionych miejscach na skórze, obrzęk twarzy oraz szorstkość, łuszczenie się i suchość skóry.
Nasilenie objawów
Leczenie trądziku różowatego może być spowolnione i zaburzone przez różnego rodzaju działania z twojej strony i czynniki, na której jesteś narażony. Warto o tym wiedzieć, by ich unikać i tym samym zapobiegać zaostrzeniu się objawów.
Dochodzi do nich w wyniku:
- silnych emocji,
- promieniowania ultrafioletowego,
- wysiłku fizycznego,
- spożywania gorących i pikantnych potraw,
- wystawiania skóry na działanie wysokich temperatur powietrza,
- przebywania w pobliżu klimatyzatora,
- nałogowego palenia papierosów,
- picia kawy i alkoholu,
- stosowania kosmetyków o działaniu drażniącym.
Jak można leczyć trądzik różowaty?
Trudno mówić o całkowitym wyleczeniu trądziku różowatego, ale można znacząco zmniejszyć i zahamować jego objawy. W przypadku tej choroby, to i tak bardzo dużo. Zważywszy na to, że zmiany skórne potrafią być naprawdę duże i uciążliwe.
Czego nie robić?
Nie wszystkie zabiegi, które mógłbyś stosować przy niewielkich zmianach skórnych, nadają się do zwalczania trądziku różowatego. Są wśród nich takie, które mogą nawet pogorszyć twój obecny stan i wywołać dodatkowe reakcje zapalne.
Dlatego pamiętaj, by nie poddawać się zabiegom:
- złuszczania z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego oraz kwasu salicylowego – mogą spowodować przekrwienie skóry, nasilając tym samym i utrwalając rumień; może też przy okazji dojść do intensywnego płatowego złuszczenia, z uczuciem pieczenia i palenia skóry,
- rozgrzewającym,
- z użyciem kosmetyków bogatych w substancje aktywne, wywołujące podrażnienie lub uczulenie,
- w których dochodzi do tarcia i ucisku.
Metody leczenia trądziku różowatego
Choć walka z trądzikiem nie należy do najprostszych, to z pomocą lekarza i odpowiednio dobranych metod, możesz liczyć na zadowalające efekty. Sposób leczenia uzależniony jest od postaci, odmiany i stopnia zaawansowania trądziku.
Leczenie trądziku różowatego, ze względu na metody terapeutyczne podzielone jest na:
Leczenie miejscowe
W tego rodzaju leczeniu, lekarz może zlecić ci stosowanie różnego rodzaju maści i kremów. Są wśród nich preparaty z nadtlenkiem benzoilu i kwasem azealinowym, które niwelują krosty i grudki oraz zmniejszają obszar stanu zapalnego.
Innymi preparatami o działaniu bakteriostatycznym są maści, żele i kremy z metronidazolem, które zmniejszają obszar zajęty przez trądzik różowaty.
Twój dermatolog może też przepisać ci stosowane miejscowo antybiotyki, wśród których może się znaleźć erytromycyna, klindamycyna oraz tetracyklina.
Leczenie ogólne
Do tej grupy metod leczniczych należy między innymi antybiotykoterapia. Gdy trądzik objawia się zmianami grudkowo-kostnymi lekarz może zlecić przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin, czyli tetracyklinę, doksycyklinę i limecyklinę. Gdybyś jednak nie mógł ich stosować, zamiennikiem mogą być makrolidy, a dokładnie erytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna.
Bardzo ważne jest też usuwanie czynników, które mogą potęgować objawy. Należą do nich:
- niedokwaśność soku żołądkowego,
- zaburzenia hormonalne,
- zakażenie Helicobacter pylori.
W leczeniu trądziku różowatego ważna jest też odpowiednia dieta odkwaszająca organizm. W jej ramach powinieneś jeść jak najwięcej warzyw (prócz pomidorów, które zwiększają uwalnianie histaminy przyspieszającej przepływ krwi) oraz kaszy. Ze względu na negatywne działanie na układ pokarmowy i potęgowanie zmian trądzikowych, odstaw na jakiś czas nabiał, mięso, mocną herbatę, kawę, alkohol i inne używki. Unikaj też ostrych przypraw, octu, alergenów i cytrusów.
W sytuacji, gdy zawiodą tradycyjne metody leczenia, lekarz może zastosować izotretynoinę. To syntetyczna pochodna witaminy A, pod wpływem której dochodzi do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, ich inwolucji oraz zahamowania ich rozrostu.
Leczenie trądziku różowatego – jakie zabiegi medycyny estetycznej okazują się pomocne
Trudne w leczeniu trądziku różowatego jest usuwanie przebarwień i zamykanie naczynek. W obu przypadkach dobrze sprawdzają się zabiegi medycyny estetycznej z użyciem lasera. Odpowiednio dobrana wiązka emitowana przez to urządzenie jest w stanie wyeliminować odpowiedzialną za przebarwienia złą dystrybucję czerwonych krwinek oraz usunąć te naczynka w obrębie skóry twarzy, które nieprawidłowo funkcjonują i powodują objawy trądziku.
Pomocne może się okazać też użycie lasera frakcyjnego do peelingu skóry.
Wiele jednak zależy od stanu zaawansowania zmian chorobowych i możliwych przeciwwskazań, które uniemożliwią skorzystanie z tej nowoczesnej metody leczenia. Stanowi ona jednak cenne uzupełnienie leczenia pod okiem dermatologa.
Leczenie zmian przerostowych w obrębie nosa
Jedną z postaci trądziku różowatego jest rhinophyma, kiedy to dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, naczyń skórnych oraz tkanki łącznej nosa, przyjmującego postać guzowatych tworów. Nie powinieneś lekceważyć tego rodzaju zmian, ponieważ może się z nich rozwinąć złośliwy podstawnokomórkowy rak skóry. Jeśli nie zdecydujesz się na zabieg, zmiany mogą doprowadzić do powiększenia nosa i mocnego zeszpecenia twarzy.
Warto w takiej sytuacji rozważyć jedną z form leczenia, która uwolni cię od nadmiaru tkanek. Po konsultacji medycznej, lekarz może ci zaproponować:
- elektrokoagulację,
- kriochirurgię,
- laseroterapię,
- chirurgiczne wycięcie skóry pełnej lub niepełnej grubości,
- usuniecie przerośniętych tkanek za pomocą urządzenia ścierającego (dermabrazja),
Wybór zawsze uzależniony jest od wielkości zmian i możliwych przeciwwskazań do wykonania danego zabiegu.
Jak pozbyć się blizn?
Nawet jeśli efekty leczenia są naprawdę zadowalające, pamiętaj o cyklicznych wizytach kontrolnych. Jest to niezbędne, ponieważ choroba może bardzo szybko wrócić. W trakcie konsultacji, lekarz może ci wskazać odpowiednie kosmetyki, które powinieneś włączyć do swojej codziennej pielęgnacji i stosować je przez resztę życia.
Częstym problemem po zakończeniu leczenia są szpecące blizny. Niestety, nie znikają one mimo stosowania antybiotyków i różnego rodzaju maści. W takim przypadku możesz rozważyć skorzystanie z innych, bardzo skutecznych metod. Tu również, podobnie jak w przypadku usuwania przebarwień, jedną z najskuteczniejszych jest laseroterapia. Choć to spory wydatek finansowy, to efekty mogą cię mile zaskoczyć.
Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego skutecznie redukują głębokie blizny potrądzikowe i wyrównują koloryt skóry. Ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości i głębokości blizn. W celu uzyskania szczegółów, musisz umówić się na konsultację do dermatologa, który tego rodzaju zabiegi wykonuje.
Niestety, na chwilę obecną wciąż nie ma preparatów, które skutecznie i raz na zawsze zwalczą chorobę. Jednak dzięki dobrze dobranemu leczeniu i zabiegom niwelującym zmiany potrądzikowe, możesz skutecznie poradzić sobie z tym schorzeniem skóry. Z pewnością przyda ci się przy tym wiele wytrwałości i cierpliwości. Jednak mając na uwadze komfort życia i wolność od dolegliwości towarzyszących trądzikowi, z pewnością warto jak najmocniej zaangażować się w cały proces leczenia.