Płeć mózgu nie zawsze zgodna jest z ciałem, w którym się znajduje i którym ten organ zarządza. Osoby, które nie czują się dobrze we własnym ciele, z każdym dniem, coraz częściej zastanawiają się jak wygląda zmiana płci od strony praktycznej. Ile kosztuje, jak wielu operacji wymaga i ile trwa. Towarzyszy im też mnóstwo niepewności, jak tę wiadomość przyjmą osoby najbliższe, znajomi i przyjaciele. To wszystko sprawia, że decyzja nie należy do najprostszych, ale najczęściej bywa jedyną, która pozwoli im na normalne i szczęśliwe życie.
Od czego zacząć zmianę płci i jakie kroki należy wykonać po drodze?
Jak wygląda zmiana płci w praktyce?
Droga do nowego siebie nie jest ani prosta, ani też krótka. Wymaga podjęcia wielu decyzji, spotkania się z różnymi specjalistami i dopełnienia wielu formalności prawnych.
Cały proces, który składa się z kilku etapów, można rozpocząć dopiero po osiągnięciu pełnoletności.
Podstawą do jego rozpoczęcia jest zdiagnozowanie transseksualizmu lub interseksualizmu połączonego z odmienną identyfikacją płciową.
Badania i diagnoza psychologiczna
Można samemu wyszukać w internecie rodzaje badań i na własną rękę odwiedzać poszczególnych specjalistów, ale będąc przed tak ważną decyzję, warto zostawić to osobie, która się na tym zna.
Mowa o bardzo dobrym seksuologu zajmującym się zaburzeniami identyfikacji płciowej. Zanim jednak umówisz się na wizytę, sprawdź, czy ten, którego znajdziesz, naprawdę będzie w stanie ci pomóc.
By mógł on postawić diagnozę, na początku skieruje cię na badania, które mu w tym pomogą. Niezbędne będą również testy psychologiczne, wywiad i rozmowy. Do tego dochodzi wywiad medyczny przeprowadzony przez psychologa i jeśli ten uzna to za konieczne, kolejne testy. W rzadkich przypadkach, może być też potrzebna konsultacja psychiatryczna.
Badania, których nie może zabraknąć to:
- tomografia komputerowa,
- badanie krwi,
- EEG,
- poziom hormonów.
Dodatkowo lekarz może też zlecić oznaczenie chromatyny płciowej, badanie kariotypu, czy też badanie nasienia lub rentgen macicy.
Terapia hormonalna
Przyglądając się temu, jak wygląda zmiana płci, czas poruszyć sprawę terapii hormonalnej. Sygnałem do jej rozpoczęcia jest diagnoza stwierdzająca, że pacjent jest w pełni przygotowany i gotowy na zmianę płci. W ramach terapii, otrzymuje on hormony właściwe dla danej płci oraz blokery hamujące wytwarzanie hormonów płciowych.
Na tym etapie zaczynają zmieniać się rysy twarzy i dystrybucja tłuszczu w ciele. Mężczyznom zaczynają rosnąć piersi, zaś u kobiet pojawia się zarost i zmienia się tembr głosu.
Inne cechy wyglądu trzeba niestety zmienić poprzez odpowiednie zabiegi kosmetyczne.
Jak wygląda zmiana płci od strony prawnej?
Zanim zmienione zostaną dokumenty, kobieta transseksualna może poddać się zabiegowi mastektomii.
Prawna strona zmiany płci zależy w wielu sytuacjach od miejscowości i praktyk w niej stosowanych. Dowodami w sprawie jest diagnoza seksuologa i zeznania osoby zmieniającej płeć. Bywa, że sąd wymaga też opinii biegłego, wykonanej wcześniej mastektomii oraz podania nowego imienia.
Gdy wyrok sądu się uprawomocni, możliwa jest zmiana dokumentów, czyli wpis zmieniający do aktu urodzenia oraz zmiana imienia. Gdy formalności te zostaną dopełnione, można wyrobić sobie nowy dowód osobisty, paszport i prawo jazdy oraz inne ważne dokumenty.
Konieczne operacje
Prócz mastektomii, konieczne są też operacje zmieniające narządy płciowe. Decyzję tę podejmuje jednak już tylko osoba zainteresowana, czyli ta, która chce zostać kobietą lub mężczyzną. Nikt nie może jej do tego zmusić i bywa, że niektórzy z takich operacji nie korzystają. Zdarza się tak, choć nie jest korzystne dla organizmu posiadanie gonad męskich i żeńskich, gdy reszta ciała została dostosowana do nowej płci.
Operacja zwana SRS (Sex Reassignment Surgery) u kobiet, które zmieniają płeć na męską, podzielona jest na trzy etapy. U mężczyzna zaś w trakcie jednej operacji, z prącia i moszny chirurg wykonuje pochwę i srom.
Jak długo traw proces zmiany płci
Jak zwykle w tak skomplikowanych procedurach, wiele zależy od zewnętrznych okoliczności. Jeśli nie ma ich zbyt wiele, zmiana płci powinna zakończyć się po upływie półtora roku.
Zmiana wyglądu to jedno, a przystosowanie się do nowego stylu życia to drugie. Zwykle wiąże się to ze zmianą pracy i miejsca zamieszkania, co ułatwia nowy start. Ważne jest, by podczas tej drogi mieć kogoś, kto udzieli wsparcia i pomoże przejść przez trudniejsze momenty. Z wiedzą, jak wygląda zmiana płci, powinno to być nieco łatwiejsze, choć i tak wciąż wymagać będzie dużego zaangażowania i niemałych nakładów finansowych.
Źródło: crossdressing.pl