Czy antykoncepcja awaryjna to aborcja? - Fakty mówią co innego.

Czy antykoncepcja awaryjna to aborcja?

Na temat tabletki „dzień po” wciąż pojawia się wiele informacji, z których część bardzo mocno mija się z prawdą. Zamiennie stosuje się pojęcia „tabletka wczesnoporonna”, „aborcja farmakologiczna” czy też „pigułka śmierci”.
Jakie są fakty z nią związane? Jak działa tabletka „dzień po” i czy antykoncepcja awaryjna to aborcja?

Kobieca dłoń trzyma tabletkę. Czy antykoncepcja awaryjna to aborcja? - Fakty mówią co innego.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna, choć różnie bywa nazywana, to wciąż metoda zapobiegania ciąży, a nie środek wczesnoporonny, równoznaczny z aborcją.
I tak należy o niej myśleć, ponieważ takie są fakty naukowe. W 2011 roku otrzymała ona od International Federation of Gynecology and Obstetrics oficjalną rekomendację, zgodnie z którą jej działanie polega na zakłóceniu owulacji, czyli zapobieganiu lub jej opóźnieniu oraz na niedopuszczeniu plemnika do kontaktu z komórką jajową. Nie jest to więc wczesna metoda aborcji farmakologicznej, jak też niektórzy ją nazywają. Tym bardziej, że zawarty w tabletce lewonorgestrel, czyli syntetyczny progestagen, nie jest w stanie przerwać ciąży, ani uszkodzić rozwijającego się już zarodka.

Tabletka „dzień po”, bo tak też nazywa się antykoncepcję awaryjną, wpływa na podwzgórze i hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego LH, który reguluje cykl miesiączkowy. Tym samym jajeczko nie zostaje uwolnione i nie trafia do jajowodu. A jeśli tak, to nie dojdzie również do zapłodnienia.
EllaOne zmienia też perystaltykę jajowodu. Co to oznacza w praktyce? Otóż w ciągu doby od jej zażycia, jajeczko nie jest w stanie wystarczająco sprawnie przesuwać się jajowodem. W efekcie tego, nie dotrze na czas do jamy macicy.

Fakty te wyraźnie przeczą opiniom, że antykoncepcja awaryjna to aborcja.

Kiedy powinno się stosować antykoncepcję awaryjną?

Głównym zadaniem tabletki „dzień po” jest zapobieganie ciąży w sytuacjach wyjątkowych. Tym samym wyklucza ją to ze stosowania w ramach antykoncepcji krótko i długoterminowej.

Antykoncepcję awaryjną możesz zastosować, gdy:

 • współżyłaś bez zabezpieczenia,
 • zmuszono cię do stosunku płciowego,
 • korzystałaś z metod zabezpieczających przed zajściem w ciążę, ale te zawiodły (np. prezerwatywa pękła lub zsunęła się z członka w trakcie stosunku, popełniłaś błąd w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub też doszło do złej aplikacji środków mechanicznych).

Jeśli jednak leczysz się na zaawansowaną astmę, nie powinnaś zażywać tej tabletki, ponieważ może ona doprowadzić do ataku.

Czy antykoncepcja awaryjna wpływa na ilość wykonywanych aborcji?

Kiedy kobieta ma wybór, z pewnością z niego skorzysta. Szczególnie, gdy jest w trudnej sytuacji życiowej, materialnej, czy zdrowotnej. Również wtedy, gdy dopiero wchodzi w dorosłe życie i nie wszystkie decyzje podejmuje świadomie oraz rozważnie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi antykoncepcja awaryjna, która uwalnia od konsekwencji i skutków jednorazowego zdarzenia. Jest też sygnałem ostrzegawczym i lekcją na przyszłość, by bardziej odpowiedzialnie podejść do tematu współżycia.

Nieocenioną pomocą jest też dla kobiet, które zgwałcono, co już jest wystarczającą traumą, która rzutuje na całe ich życie. Urodzenie dziecka, które jest owocem gwałtu to coś niewyobrażalnie trudnego, co zrozumieć może tylko osoba, która przez to przeszła. Stawanie przed decyzją o aborcji, najczęściej wiąże się z jeszcze większym cierpieniem.
Gdy na Węgrzech tabletki antykoncepcji awaryjnej wprowadzono do sprzedaży bez recepty, liczba aborcji wśród 18. letnich dziewcząt spadła o połowę, a u kobiet powyżej tego wieku, o 30 proc.

Kiedy już wiesz, czy antykoncepcja awaryjna to aborcja, czy też nie, możesz dokonać świadomego wyboru. W tym przypadku dużo prostszego niż usunięcie ciąży, do której w wielu przypadkach doszłoby, gdyby nie możliwość zażycia tabletki „dzień po”.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.