Jak sama nazwa wskazuje, za wirusowe zapalenie wątroby odpowiadają wirusy. Ze względu na to, że jest ich kilka, rozróżnia się wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, B, C, D i E. W zależności od rodzaju, inna jest częstotliwość zachorowań, sposób zarażenia się, przebieg i leczenie. Gdy chodzi o Polskę, najczęściej dochodzi do WZW typu A, B oraz C i to właśnie im przyjrzymy się pod kątem sposobu zarażenia się.
Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby?
To bardzo ważne pytanie, gdyż znając sposoby przenoszenia się wirusa, można go skutecznie unikać.
WZW typu A
Szacuje się, że WZW A stanowi ponad 50% wszystkich wirusowych zapaleń wątroby. Ze względu na to, że do zakażenia dochodzi w większości przypadków po spożyciu zanieczyszczonej żywności i złej higieny osobistej, nazywany jest chorobą brudnych rąk.
To jednak nie jedyny sposób, ponieważ wśród czynników ryzyka jest też bliski kontakt z osobą chorą. Może to być wspólne mieszkanie, ale też praca z małymi dziećmi lub osobami starszymi w domach opieki. Ryzyko wzrośnie, jeśli wybierasz się do jednego z krajów endemicznego występowania wirusowego zapalenia wątroby typu A.
Sprzyjające warunki do zachorowania na WZW A panują przy usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości, dlatego zachowaj szczególne środki ostrożności.
Jeśli zaś chodzi o żywność, nie spożywaj surowych owoców morza.
Poza tym, zarazić się możesz przez kontakty analne oraz korzystanie z brudnych, zakażonych igieł.
WZW typu A to nie wszystko. Warto też wiedzieć, jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C.
WZW typu B
Wirus odpowiedzialny za zapalenie wątroby typu B jest bardzo trudny, o ile w ogóle możliwy do całkowitego wyeliminowania z organizmu. Przyczyną tego jest fakt, że jego materiał genetyczny integruje się z materiałem genetycznym osoby zakażonej. Tym bardziej więc zachowaj wszelkie możliwe środki ostrożności, by do tego nie doszło.
W porównaniu do innych rodzaju WZW, przez kontakty seksualne najczęściej dochodzi do zakażenia właśnie wirusem typu B. Poza tym, jest on przenoszony przez skażone przyrządy medyczne i niemedyczne. Jeśli korzystasz z usług salonów tatuażu i salonów kosmetycznych, tam również może dojść do naruszenia ciągłości skóry i przedostania się wirusa do twojego organizmu. W domu, na stancji czy w akademiku, nie używaj też cudzej golarki, nożyków do golenia czy szczoteczek do zębów.
Poza tym, wirus może przejść w czasie porodu na dziecko od zakażonej matki.
Jeśli chodzi o przetaczanie krwi, to dzięki rygorystycznym systemom kontroli, ryzyko zarażenia WZW typu B jest niewielkie.
WZW typu C
W wyniku zakażenia wirusem typu C, w tkance wątroby dochodzi do powstania zmian martwiczo-zapalnych. Jeśli stan taki trwać będzie powyżej pół roku, mowa jest już o przewlekłym WZW typu C.
Istnieje aż 6 genotypów tego wirusa, a każdy z rodzajów charakteryzuje się inną długością leczenia. Jedną z jego cech jest częsta bezobjawowość, dlatego wielu nosicieli może zarażać, nawet o tym nie wiedząc. Poza tym, nieświadomość bycia chorym, może też prowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Tym bardziej powinieneś mieć to na uwadze, zmieniając często partnerów seksualnych, ponieważ tą drogą również możesz się zarazić WZW typu C, jeśli w trakcie stosunku dojdzie do uszkodzenia skóry i błon śluzowych okolic intymnych.
Poza tym, do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z krwią i jej pochodnymi oraz ze sprzętem medycznym i niemedycznym. Oznacz to, że podobnie jak w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B, możesz się zarazić w trakcie zarówno zabiegów medycznych, w tym przez zastrzyk, pobranie krwi, zabieg stomatologiczny i chirurgiczny, jak i zabiegów niemedycznych. Jeśli wirus jest obecny na sprzęcie do piercingu, tatuażu, manicure, golenia czy innych zabiegów kosmetycznych, może dojść do przerwania ciągłości tkanek i zakażenia.
Choć po lekturze tego tekstu, wiesz jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby, to zauważyłeś zapewne, że nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Trudno przecież zupełnie zrezygnować z usług kosmetyczny czy fryzjerskich, prawda? Na szczęście jest jeszcze wiele innych sposobów na uniknięcie zachorowania na WZW. Profilaktyka i zachowanie szczególnej ostrożności tam, gdzie jest to możliwe, to zawsze najlepsze sposoby na zachowanie zdrowia.