Czy będąc w ciąży, musisz wykonać badania prenatalne?
Nie musisz, ale zanim z nich zrezygnujesz, pomyśl, dlaczego powinnaś. Współczesna medycyna jest tak zaawansowana, że lekarze mogą operować dziecko zanim się jeszcze urodzi. Daje to nadzieję w przypadku wykrycia nieprawidłowości i jednocześnie zachęca, by takim badaniom się poddać.
Pozwalają one wykryć zarówno
- wady rozwojowe – układu pokarmowego, układu nerwowego, układu moczowo-płciowego
- i choroby genetyczne – w tym zespoły: Downa, Edwardsa, Pataua, Turnera, Klinefeltera jak również hemofilię, mukowiscydozę, wrodzoną łamliwość kości, fenyloketonurię, α-talasemię, achondrogenezję i rdzeniowy zanik mięśni,
jak też upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo.
Pamiętaj, że nawet jeśli wynik badań nieinwazyjnych będzie nieprawidłowy, nie oznacza to, że twoje dziecko urodzi się chore. W celu bardziej precyzyjnej oceny, ginekolog zaproponuje w takim przypadku, wykonanie badań prenatalnych inwazyjnych.
Kiedy powinnaś wykonać badania prenatalne w ciąży?
Przesiewowe, czyli nieinwazyjne badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i nieprawidłowości genetycznych, według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinny być proponowane wszystkim kobietom ciężarnym w Polsce, bez względu na ich wiek.
Szczególnie wskazane są, jeśli:
- ukończyłaś 35. rok życia,
- w twojej lub w rodzinie ojca dziecka, rodziły się dzieci z wadami genetycznymi,
- urodziłaś już dziecko z chorobą genetyczną lub metaboliczną, albo też wadą ośrodkowego układu nerwowego.
Badania nieinwazyjne
To tak zwane badania przesiewowe, w skład których wchodzi USG i badanie krwi. Ich celem jest ocena zdrowia twojego, jako matki i prawidłowego rozwoju płodu. Lekarz wykonuje je między 11. a 14. tygodniem ciąży. Na podstawie tzw. testu podwójnego, może on określić, jakie jest ryzyko wad rozwojowych płodu.
Kolejne badania, zalecane są między 18. a 24. tygodniem ciąży. Dopiero, gdy lekarz uzna to za konieczne, może skierować cię na badania inwazyjne.
Badania inwazyjne
Gdy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych lub rozwojowych płodu, ginekolog zleca wykonanie amniopunkcji, biopsji trofoblastu, kordocentezy lub fetoskopii. Niestety, mimo korzyści, jakie ze sobą niesie to badanie, istnieje też duże ryzyko poronienia, dlatego to do ciebie, jako matki, należy ostateczna decyzja o jego wykonaniu.
Wskazaniem są między innymi nieprawidłowe wyniki, uzyskane podczas badania przesiewowego.
Informacja o możliwości urodzenia dziecka z wadami rozwojowymi lub genetycznymi, jest jedną z najtrudniejszych, jaką może ci przekazać ginekolog. Pozwala ona jednak przygotować się zarówno psychicznie, jak i merytorycznie na taką sytuację. Jeśli istnieje możliwość podjęcia leczenia dziecka jeszcze przez jego urodzeniem, z pewnością się o tym dowiesz. W innym wypadku, lekarz może wstępnie zaproponować niezbędne leczenie i rehabilitację po rozwiązaniu.