Oczy to jeden z najbardziej delikatnych i wrażliwych na uszkodzenie narządów w ciele człowieka. Nie wszystkie choroby, które go dotykają, dają od razu odczuwalne objawy. Stąd, bardzo ważne, byś regularnie monitorował stan zdrowia swoich oczu. Badania diagnostyczne, pomogą odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i w porę rozpocząć leczenie. Dzięki temu, uchronisz swoje oczy przez poważniejszymi schorzeniami.
Jak często powinieneś badać oczy i z jakiego rodzaju badań możesz skorzystać?
Badanie oczu – jak często powinno się je wykonywać?
Choć samo w sobie, regularnie badanie oczu jest ważne, to jego częstotliwość zależy od stanu twojego zdrowia. Nie bez znaczenia jest również środowisko domowe i pracownicze, w którym przebywasz oraz wcześniejsze problemy z oczami. Inny też będzie cykl badań u dzieci, a inny u osób dorosłych, których również należałoby podzielić na tych w średnim i w starszym wieku.
Dlatego najlepiej, jeśli decyzję o badaniach oczu, podejmiesz w czasie konsultacji z okulistą, w trakcie pierwszej wizyty.
Badanie oczu u dzieci
Pierwsze badania oczu u dzieci, może być wykonane nawet tuż po urodzeniu, zwłaszcza jeśli urodziły się wcześniej. Nie zwlekaj z tym również wtedy, gdy zauważysz coś niepokojącego, w wyglądzie oczu twojego dziecka oraz w sposobie patrzenia. Badanie wskazane jest również w przypadku, gdy w twojej rodzinie występowały już wady wzroku i poważne choroby oczu.
Pierwszą wizytę kontrolną, zaplanuj po skończeniu przez twoje dziecko, trzeciego roku życia. Później, jeśli specjalista nie zaleci inaczej, kontroluj wzrok malucha raz na dwa lata.
Badanie oczu u dorosłych
W twoim przypadku, jeśli masz więcej niż 18 a mniej niż 60 lat, na wizytę do okulisty, powinieneś umawiać się raz na dwa lub trzy lata. Chyba, że cierpisz na wady wzroku, wówczas rób to raz w roku lub w terminie, wyznaczonym przez lekarza.
Osoby powyżej 60. roku życia, powinny kontrolować swoje oczy raz w roku, a w przypadku ryzyka zachorowania na zaćmę lub jaskrę, nawet co 6 miesięcy.
Jakie badania oczu możesz wykonać?
W celu postawienia prawidłowej diagnozy, lekarz może zlecić wykonanie jednego lub kilku badań. Zwykle są one bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego możesz się im poddać bez żadnych obaw.
Oto wybrane badania, dostępne w nowoczesnych gabinetach okulistycznych:
Pachymetria – pomaga zmierzyć grubość rogówki, w celu prawidłowego określenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. To badanie obowiązkowe, u osób chorych na jaskrę i nadciśnienie oczne oraz przed zabiegiem chirurgicznym na rogówce.
Perymetria – to badanie pola widzenia, wykonywane w przypadku podejrzenia chorób siatkówki i nerwu wzrokowego oraz u osób chorych na jaskrę.
OCT (Optyczna tomografia koherentna) – wykorzystywana jest głównie przy chorobach siatkówki i jaskry. W krótkim czasie, pozwala wykonać skan siatkówki, tworząc przekrój dna oka i nerwu wzrokowego.
Tonometria – w tym badaniu, lekarz za pomocą strumienia powietrza, mierzy ciśnienie oczne. Może to zrobić w ramach rutynowego badania okulistycznego lub w przypadku jaskry, kontroli po zabiegach na gałce ocznej oraz przy podejrzeniu nadciśnienia ocznego.
Badanie urządzeniem Pentacam – to bardzo dokładne badanie, podczas którego, tworząc trójwymiarowy obraz przedniego odcinka oka, lekarz może precyzyjnie określić grubość i krzywiznę rogówki oraz głębokość komory przedniej. Wykonuje je między innymi przed operacją zaćmy i zabiegiem laserowej korekcji wzroku.
Angiografia fluoresceinowa – to badanie, w którym po dożylnym podaniu środka cieniującego, lekarz wykonuje serię fotografii dna oka lub tęczówki. Wskazane jest między innymi w niektórych chorobach siatkówki i błony naczyniowej.
Jak widzisz, badanie oczu, choć samo w sobie nieskomplikowane, wymaga wielu urządzeń i metod. Wszystko po to, by coraz skuteczniej leczyć ten jakże ważny organ ludzkiego ciała. Nie zwlekaj więc z wizytą u okulisty, jeśli tylko pojawią się u ciebie jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. Również, jeśli do tej pory nie korzystałeś z badań kontrolnych, dla swojego dobra, zrób to w najbliższym czasie.