Choroby weneryczne podczas wakacji. Uważaj na nie | INTER-MED

Choroby weneryczne podczas wakacji. Uważaj na nie

Młodzi na plaży. Choroby weneryczne podczas wakacji. Uważaj na nie

Choroby weneryczne podczas wakacji, niestety nie należą do rzadkości. Czas wolny wciąż wielu osobom, kojarzy się nie tylko z odpoczynkiem od pracy, ale też z większą swobodą w zachowaniu. Sprzyja temu nowe miejsce, gdzie nikt cię nie zna oraz ludzie z którymi nawiązujesz relacje. Decyzje, jakie w takich okolicznościach podejmujesz, nie zawsze są trafione. I to niezależnie, czy działasz pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy też na trzeźwo.

Dlatego powinieneś odpowiednio przygotować się do wakacyjnego odpoczynku, byś wrócił do domu nie tylko wypoczęty, ale przede wszystkim zdrowy.

Choroby weneryczne podczas wakacji – czego powinieneś się obawiać

Niezależnie, czy wybierasz się na wakacje w kraju, czy też za granicą, jeśli przewidujesz, że może dojść do kontaktów seksualnych, musisz wiedzieć, że związane są z tym pewne konsekwencje. Gdy dojdzie do stosunku płciowego, z dopiero co poznaną osobą, możesz zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową,

Wśród chorób są takie, które dają objawy w ciągu dwóch tygodni oraz te, o których dowiesz się dopiero za kilka lat. A wtedy, zupełnie nieświadomie, możesz przekazywać chorobę dalej, w tym, swojemu partnerowi seksualnemu, z którym jesteś w związku. Tak może być w przypadku chlamydii oraz HIV. Co jeszcze możesz przywieźć z wakacji, jako niechcianą pamiątkę po przygodnym kontakcie seksualnym?

Oto wybrane choroby weneryczne, których objawy mogą niekiedy przerażać:

Mycoplasma genitalium – zakażenie bakteryjne, które u kobiet wywołuje silny stan zapalny szyjki macicy lub cewki moczowej, zaś u mężczyzn, przebiega jako nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Rzeżączka – to jedna z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorób. U mężczyzn wywołuje ropny wyciek z cewki moczowe oraz ból podczas oddawania moczu. Natomiast u kobiet, choć zwykle przebiega bezobjawowo, mogą wystąpić: ropne upławy, bolesne oddawanie moczu, ból podbrzusza oraz pieczenie w pochwie.

Chlamydioza – staje się niebezpieczna, gdy nie zostanie w porę zdiagnozowana, a to jest dość trudne, z racji braku lub niejednoznaczności objawów. Zaniedbanie leczenia, może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych dróg rodnych. To zaś, powoduje uszkodzenie jajowodów, a tym samym niepłodność.

Wirus opryszczki – wywołuje ją wirus opryszczki typu 1 HSV-1. Zwykle nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, przyjmują postać pęcherzy na skórze, w okolicy narządów płciowych oraz krocza.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV – zwykle zostaje samoistnie pokonany przez organizm (maksymalnie do dwóch lat). W innym wypadku, należy mówić o zakażeniu przewlekłym, którego konsekwencje zdrowotne są bardzo poważne. Wirus HPV może bowiem doprowadzić do raka prącia oraz nowotworów złośliwych szyjki macicy lub głowy i gardła.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – wywołane przez wirus HBV, który powoduje ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby. To zaś, może skończyć się jej marskością i rozwojem raka wątrobowokomórkowego.

Rzęsistek pochwowy – u mężczyzn, objawy przypominają zapalenie cewki moczowej, zaś u kobiet, powoduje między innymi świąd i podrażnienie okolic intymnych oraz obfite, pieniste upławy, o żółtej lub zielonkawej barwie.

Prezerwatywa i szminka w kieszeni spodni. Choroby weneryczne podczas wakacji. Uważaj na nie

Zanim pójdziesz na całość

Wakacyjny seks może być niezapomnianym przeżyciem, początkiem wielkiej miłości, albo źródłem problemów zdrowotnych. Jak przygotować się do tego czasu i uchronić zarówno siebie jak i innych przed tymi ostatnimi?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zarażenia się:

Zaszczep się – zanim wyjedziesz, umów się na wizytę do lekarza i porozmawiaj z nim na temat szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Kup prezerwatywy – niezależnie, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, zaopatrz się w wystarczającą ich ilość. Sprawdź, czy na opakowaniu widnieje napis CE, co oznacza, że spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa, wymagane w Europie. Pamiętaj też o ich prawidłowym przechowywaniu i sprawdzeniu daty ważności.

Ogranicz ilość partnerów seksualnych – to bardzo prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie zagrożenia zarażeniem chorobami wenerycznymi.

Uważaj na alkohol i narkotyki – w znaczny sposób mogą ograniczyć twoją zdolność podejmowania dobrych dla ciebie decyzji, przez co zwiększą ryzyko niechcianego seksu, w tym takiego, bez zabezpieczeń.

Przebadaj się – jeśli odbyłeś stosunek seksualny z przygodnym partnerem, umów się na wizytę do lekarza (ginekologa lub urologa), od razu po powrocie z wakacji.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.