Szum w uszach powstaje w uchu wewnętrznym i należy do tak zwanych dźwięków fantomowych. Gdy pojawiają się problemy ze słuchem i do mózgu nie docierają sygnały dźwiękowe z zewnątrz, tworzy on własne, w postaci dźwięku fantomowego, odbieranego jako szum.
Szumy uszne nie są schorzeniem samym w sobie, a objawem tego, co dzieje się z twoim słuchem. Zwykle, różnią się między sobą brzmieniem i nasileniem. Mogą być słyszane w jednym lub w obu uszach, zanikać lub występować ciągle, słabnąć lub przybierać na sile.
Szumi mi w uszach – co może być powodem?
Jeśli cierpisz na szum w uszach, ważne, byś wiedział, że to nie halucynacja i lekarz musi na początku uwierzyć ci na słowo. Do rzadkości należy, by pojawiały się bez wyraźnej przyczyny. Zwykle, kryją się za nimi choroby, zmiany anatomiczne lub urazy.
Najlepiej, jeśli umówisz się na wizytę do otolaryngologa, który postawi właściwą diagnozę. Być może, szum w uszach wynika z ubytku słuchu, związanego z twoim wiekiem. Przyczyną może też być infekcja ucha, nagła utrata słuchu, choroba Meniere’a, głośny hałas lub muzyka (np. na koncercie), stres, choroby układu krążenia lub uraz głowy.
Rodzaje szumów usznych
Najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza, są szumy uszne subiektywne. To te, które słyszysz tylko ty i w pierwszej chwili, trudno określić ich przyczynę. Zwykle, powstają w wyniku zaburzeń nerwu słuchowego, pracy ośrodka nerwowego lub nerwu słuchowego.
Z kolei szumy uszne obiektywne, możesz słyszeć i ty, i lekarz. Ich źródłem są bowiem dźwięki powstające wewnątrz ciała, a przyczyną są choroby i zaburzenia naczyniowe. Zdarza się, że szumy te, przybierają pulsujący charakter oraz synchronizują się z rytmem serca. Ich przyczyny mogą być na tyle niebezpiecznie, że powinieneś skonsultować to z lekarzem.
Szum w uszach – kiedy udać się do lekarza?
Gdy szum pojawił się nagle, odczekaj dobę i zwróć uwagę, czy wciąż go słyszysz. Jeśli tak, nie lekceważ tego i nie czekaj w nieskończoność. Umów się na wizytę i skorzystaj z konsultacji u laryngologa.
Czas, zwłaszcza w przypadku ostrych szumów usznych, jest bardzo ważny w leczeniu. Rozpoczęte odpowiednio wcześnie, da lepsze efekty i uchroni przed przekształceniem się ich, w stan przewlekły.