Żyjemy w czasach, gdy sytuacji stresowych nie ubywa. Coraz więcej pracy, szybsze tempo życia, bardziej napięte terminy. To wszystko, wprowadza nasz organizm w stan ciągłego napięcia i brakuje nam czasu, na chwilę oddechu. Jeśli trwa on zbyt długo, może prowadzić do wielu groźnych chorób, z zawałem serca włącznie. Oto kilka sprawdzonych technik radzenia sobie ze stresem. Przejrzyj je i wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają.
Stres i jego działanie na organizm
Sam w sobie, stres nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, to bardzo przydatna reakcja organizmu, na sytuację zagrożenia życia. W chwili, gdy do niej dochodzi, wszystkie narządy mobilizują się w myśl strategii walcz albo uciekaj.
Gorzej, jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, niż trwa realne zagrożenie. Wtedy, koniecznie znajdź sposób na szybkie przywrócenie równowagi w organizmie.
Jak radzić sobie ze stresem
Dobrze wiesz, że to wszystko, co tak bardzo cię stresuje, nie musi zużywać całej twojej energii. Są sposoby, by stres stał się bodźcem mobilizującym do działania.
Zmień sposób, w jaki postrzegasz stres
To metoda autorstwa, zajmującej się psychologią zdrowia, Kelly McGonigal. Według niej, już sama zmiana myślenia o stresie, może przekształcić reakcję ciała w taką, która pomaga, a nie paraliżuje.
Kelly McGonigal wychodzi z założenia, że naturalne reakcje na stres, czyli przyspieszone bicie serca i szybszy oddech, przygotowują organizm na radzenie sobie z bardzo trudnym zadaniem. To sposób, w jaki twoje ciało dodaje ci odwagi.
Kiedy zmieniasz nastawienie do stresu, stajesz się mniej spięty i bardziej pewny siebie. Korzysta też układ krwionośny, ponieważ tętnice, zamiast się kurczyć, pozostają rozluźnione. Z kolei szybkie bicie serca, przypomina to, które towarzyszy ci zwykle w przypływie odwagi i chwilach radości.
Nie żałuj czasu na odpoczynek
Na odpoczynku nigdy nie zaoszczędzisz. Im bardziej przemęczysz organizm, tym większe spustoszenie spowoduje stres. Dlatego każdego dnia znajdź chwile na kilkunastominutową drzemkę, zajęcie, które cię uszczęśliwia, spacer lub posłuchanie ulubionej muzyki.
Zrób wszystko, by zadbać o naturalny rytm dobowy i dobrze się wysypiać w godzinach, gdy twój organizm najwięcej z tej formy odpoczynku skorzysta.
Wykorzystuj techniki relaksacyjne
Wśród nich, na uwagę zasługują ćwiczenia oddechowe, wizualizacje i medytacje. Nie potrzebujesz do tego odbycia kursów, czy warsztatów, by czerpać z nich korzyści w postaci relaksu i odpoczynku po stresującym dniu. Gdyby okazały się mało skuteczne, spróbuj treningu autogennego Schulza lub relaksacji progresywnej Jacobsona.
Skorzystaj z pomocy
Jeśli jednak wolisz skorzystać z pomocy osoby, która na co dzień zajmuje się doradzaniem pacjentom, jak radzić sobie ze stresem, umów się na wizytę do psychologa lub psychoterapeuty. W rozładowaniu stresu i uspokojeniu myśli, z pewnością pomoże też, szczera rozmowa z przyjaciółmi.