Przyjmowanie jakiegokolwiek leku nie odbywa się bez mniejszych lub większych konsekwencji dla naszego organizmu. Warto o tym pamiętać choćby wtedy, gdy bez większej refleksji zażywamy leki przeciwbólowe. Każda substancja którą przyjmujemy, ma określone działanie krótkofalowe lub długofalowe. Podczas zażywania leków oraz przyjmowania innych substancji, może dojść do interakcji, które z kolei mogą prowadzić do poważnych skutków ubocznych. O jakich rodzaju interakcji możemy mówić i jak się przed nimi ustrzec?
Interakcje farmaceutyczne
Interakcje farmaceutyczne zachodzą na etapie mieszania ze sobą różnych substancji. W wyniku połączenia konkretnych związków, może dojść do interakcji, która nie będzie miała działania leczniczego, a toksyczny. Do interakcji farmaceutycznej może dojść także wskutek połączenia leków w jednej strzykawce. Dlatego tak ważna jest ścisła wiedza farmaceutów i lekarzy, dotycząca składów chemicznych wybranych substancji i ich oddziaływania na siebie.
Interakcje farmakokinetyczne
W wyniku interakcji farmakokinetycznych zmienia się intensywność lub rodzaj wchłaniania, wydalania i metabolizmu leków. Interakcje te zachodzą już w organizmie, gdzie na skutek połączenia konkretnych substancji, możemy mieć do czynienia z opóźnionym lub zbyt szybkim działaniem leku. Może dojść także do zwiększenia lub zmniejszenia intensywności i siły działania leku. Interakcje na poziomie metabolizmu, mogą przyspieszać działanie leku lub zwiększać intensywność działania oraz czas pozostawania w organizmie, a tym samym zwiększać toksyczność zawartych w nim substancji.
Kiedy może dojść do interakcji?
Największe prawdopodobieństwo występowania interakcji występuje wówczas, gdy pacjent przyjmuje więcej niż jeden rodzaj leku. Jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje leki przeciwcukrzycowe, leki na nadciśnienie, na serce i jeszcze inne schorzenia – ryzyko interakcji jest wyższe. Ponadto, leki mogą także wchodzić w interakcje z wieloma elementami naszej diety np. sokami, herbatą, kawą, alkoholem, niektórymi owocami i warzywami, naparami ziołowymi oraz suplementami diety. Wbrew pozorom, zioła nie są niewinnym uzupełnieniem codziennej diety. O ile domowe stosowanie ziół może przynieść mnóstwo korzyści, o tyle w połączeniu z niektórymi lekami, może być zwyczajnie niebezpieczne. Nie bez znaczenia pozostaje także stosowanie się do zaleceń umieszczonych na ulotce. Jeśli jest tam napisane, że leki należy przyjmować na czczo – tak właśnie trzeba czynić, ponieważ mogą działać inaczej w połączeniu z przyjętym wcześniej pokarmem czy napojem.
Jak uniknąć interakcji?
Przede wszystkim, należy zawsze słuchać wskazań lekarza dotyczących stosowania leków. Jeśli inny specjalista przepisze kolejne leki, należy dokładnie go poinformować o farmaceutykach przyjmowanych na co dzień, nawet jeśli są to witaminy i suplementy diety. Nie należy także zapominać o prostych zasadach, takich jak popijanie leków – najlepiej zawsze tylko czysta wodą. Popijanie tabletek sokiem albo kawą, może spowodować niepożądane skutki. Dla bezpieczeństwa, zawsze dobrze jest zachować odstęp czasowy pomiędzy przyjmowaniem kolejnych tabletek. Aby nie wchodziły w interakcje z konkretnymi pokarmami, leki warto zażywać pomiędzy posiłkami (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Nie bez znaczenia pozostaje także poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach czy suplementach diety przed planowaną operacją. Pamiętajmy o tym, że nawet zioła mogą wpływać na leki podawane podczas znieczulania pacjenta.
Rozsądek przede wszystkim
Jeśli jako pacjent nie jesteś pewien sposobu przyjmowania leków – zapytaj specjalistę. Żadna rada ogólna nie przyniesie Ci takiej wiedzy, a jednocześnie efektów leczenia, jak indywidualna porada lekarska. Pamiętajmy także o tym, że np., wchłaniania lub metabolizowanie leków, jest zależnie nie tylko od naszego postępowania, ale także od indywidualnych cech organizmu, przebytych chorób lub istnienia choroby przewlekłej. Specjalista weźmie wszystkie czynniki pod uwagę i tak dobierze sposób przyjmowania leków, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań.