Wiele osób uważa, że wiek to tylko liczba i najważniejsze jest to, na ile lat się czujemy. I jest w tym dużo prawdy, a samo nastawienie do życia i swojego ciała ma znaczący wpływ na jego ogólną kondycję i wygląd. Niemniej jednak trudno przeoczyć i zlekceważyć zmiany u kobiet po 40. roku życia. Prędzej czy później odczują one uderzenia gorąca, zmiany nastroju, zlewne poty, czy zaburzenia miesiączkowania, wynikające ze zmian hormonalnych w tym okresie ich życia.
Na co dokładnie powinnaś się przygotować, jeśli zbliżasz się do tego wieku lub też właśnie przekroczyłaś ten próg?
Zmiany u kobiet po 40. roku życia — czego możesz się spodziewać
To, że pewne zmiany w twoim ciele są nieuniknione, nie oznacza, że powinnaś bezczynnie im się przyglądać. Wręcz przeciwnie, wciąż masz wpływ na swój wygląd, samopoczucie i wagę. Im więcej wiedzieć będziesz na temat tego, na jakie charakterystyczne zmiany u kobiet po 40. roku życia musisz się przygotować, tym mniej dokuczliwe i ograniczające będą one dla ciebie.
Zmiany hormonalne
W przypadku kobiet wiele zmian w organizmie ma podłoże hormonalne. Nie inaczej jest po skończeniu 40 lat, kiedy to pojawiają się zaburzenia lub brak owulacji oraz coraz bardziej daje o sobie znać spadający poziom estradiolu. To on razem z progesteronem odpowiada za twoje miesiączki. Chroni cię też przez różnymi chorobami, w tym osteoporozą i problemami z układem krążenia.
Do innych zmian na tle hormonalnym po 40. roku życia należą między innymi:
- zmiany nastroju,
- postępująca utrata płodności,
- bezsenność,
- uderzenia gorąca,
- kołatanie serca,
- większa skłonność do żylaków nóg,
- zaparcia i wzdęcia,
- bóle głowy,
- problemy z utrzymaniem ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie,
- zwiększone ryzyko infekcji intymnych.
Rodzaj i poziom nasilenia poszczególnych objawów może być inny u każdej kobiety. Duży wpływ na to ma prowadzony przez ciebie styl życia.
Spadek wydolności fizycznej organizmu
Zmiany u kobiet po 40. roku życia dotyczą też pogorszenia wydolności i ogólnej niechęci do większej aktywności fizycznej, w tym uprawiania sportu. Motywacji do ćwiczeń nie sprzyja uczucie zmęczenia, zmiany nastroju, uderzenia gorąca, zwiększona potliwość i nierówna praca serca. Do tego zwiększona insulinooporność sprawia, że spada spalanie cukrów, przez co może dochodzić do wzrostu kilogramów. Im wyższa waga, tym bardziej nie chce się ćwiczyć i tym samym krąg się zamyka.
Pogorszenie kondycji skóry
Wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co też trudno nie zauważyć, gdy chodzi o kondycję skóry. To właśnie w tym czasie pojawia się coraz więcej zmarszczek, a skóra staje się coraz mniej sprężysta i elastyczna. Wpływa to na nią i sprawia, że coraz trudniej o młodzieńczy wygląd. Na szczęście na tego typu efekty starzenia się masz realny wpływ. Mowa zarówno o odpowiedniej do wieku codziennej pielęgnacji, jak i regularnych ćwiczeniach mięśni twarzy. Jeśli natomiast chcesz szybciej uzyskać efekt naprężonej i elastycznej skóry, możesz skorzystać z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną.
Spowolniony metabolizm
To kolejny element powiązany ze spadkiem wydolności. Wolniejszy metabolizm sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej i przybierania na wadze. Gdy dojdzie do tego mniejsza aktywność, problem z założeniem dotychczas noszonych ubrań stanie się bardzo realny. Dlatego warto kontynuować uprawianie sportu, jeśli robiłaś to wcześniej, albo zacząć, gdy zauważysz, że mimo braku drastycznych zmian w diecie, coraz więcej krągłości zaczyna pojawia się w różnych miejscach twojego ciała.
Przeczytaj także: Kobiece problemy wieku dojrzałego
Jeśli chcesz utrzymać zdrową wagę ciała również w średnim i starszym wieku, warto korzystać z porad dietetyka. Dostosuje on dietę do aktualnych potrzeb twojego organizmu. Dzięki temu nie dopuścisz do braków minerałowych i witaminowych, co mogłoby się negatywnie odbić na twoim zdrowiu.
Zwiększone ryzyko osteoporozy
Utrata gęstości kości to problem wielu kobiet w po 40. roku życia. Owszem, wiek i zmiany zachodzące w twoim ciele mają na to realny wpływ, ale tylko po części. Wciąż to od ciebie w dużej mierze zależy, czy osteoporoza dotknie twoich kości. Jeśli przez całe życie prowadzisz aktywny tryb życia, zdrowo się odżywiasz, dostarczając ciału składników, które wzmacniają twoje kości, ich gęstość powinna być w dobrej kondycji. Jeśli chcesz się upewnić, możesz się umówić na densytometrię, czyli badanie rentgenowskie, którego celem jest ocena gęstości mineralnej kości.
Problemy ginekologiczne
Nie tylko zmiany hormonalne, ale też stopniowa redukcja ilości i jakości komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia sprawia, że zmiany u kobiet po 40. roku życia dotyczą też coraz większych problemów z zajściem w ciążę. Wciąż może do tego dojść, ale jeśli bardzo zależy ci na zastaniu mamą, pomyśl o tym odpowiednio wcześniej. Tym bardziej że ciąża w tym wieku niesie ze sobą duże ryzyko powikłań zarówno, gdy chodzi o rozwój płodu, jak i zdrowie przyszłej mamy. Jeśli natomiast nie planujesz macierzyństwa, wciąż pamiętaj o stosowaniu antykoncepcji w celu zapobiegania ciąży.
Problemy ginekologiczne po 40. roku życia to również rosnące ryzyko zachorowania na piersi, dlatego pamiętaj o badaniach profilaktycznych. Im wcześnie nowotwór zostanie wykryty, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Jest więc o co walczyć.
Jak widzisz, zmiany u kobiet po 40. roku życia nie należą do najmniejszych. Na wiele z nich masz jednak wpływ i możesz złagodzić stopień oddziaływania na twoje codzienne życie. Pamiętaj też, że pomimo upływu lat wciąż możesz być atrakcyjną, pełną życia i pewną siebie kobietą. Im bardziej będziesz o siebie dbać, gdy chodzi o zdrowie, wygląd oraz kondycję psychiczną, tym w mniejszym stopniu odczujesz na sobie skutki starzenia się organizmu i związanych z tym zmian zachodzących w twoim organizmie.