Wypalenie zawodowe to problem, z którym obecnie zmaga się wiele osób. Niedopasowany do osobistych preferencji zawód, niskie zarobki, natłok obowiązków, niedocenianie wysiłków i zaangażowania, to tylko niektóre możliwe przyczyny. Do tego dochodzi brak regenerującego odpoczynku i życie w ciągłym stresie, co sprawia, że wszystko staje się jeszcze bardziej przytłaczające.
Im dłużej trwa wypalenie zawodowe, tym trudniej samemu sobie poradzić. Z pomocą w takiej sytuacji może przyjść bardzo dogodna forma wsparcia psychologicznego, jakim jest terapia online. Od kilku lat psychoterapia zdalna wychodzi naprzeciw osobom, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą skorzystać z wizyty w gabinecie.
Jakie objawy wypalenia zawodowego powinny zwrócić twoją uwagę i skłonić cię do skorzystania z pomocy psychologa?
Wypalenie zawodowe — po czym możesz je rozpoznać
Wypalenie zawodowe to proces, który nie pojawia się z dnia na dzień. Jednak skutecznie i niepostrzeżenie okrada cię z energii, motywacji, dobrego samopoczucia, a w końcu również ze zdrowia. Dlatego tak naprawdę każdy pracownik powinien znać przynajmniej podstawowe objawy tego stanu. Dzięki temu w porę będzie mógł zatrzymać jego rozwój, a w razie potrzeby skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Jeśli więc od jakiegoś czasu:
- z coraz większą niechęcią myślisz o tym, co czeka cię w pracy,
- nie cieszy cię realizacja poszczególnych zadań i ukończenie projektów,
- tracisz poczucie sensu tego, co robisz w pracy,
- gdzieś zniknęła chęć dążenia do sukcesów, czy też starania się o awans,
- już od pierwszych chwil w pracy czujesz się zmęczony,
- nie umiesz się skupić jak dawniej na wykonywanych czynnościach,
- proste zadania zajmują ci dużo więcej czasu, niż powinny,
- masz poczucie, że w tej pracy już nic więcej nie osiągniesz,
- nie udaje ci się odpocząć podczas corocznego urlopu,
- zauważasz u siebie coraz większe wahania nastroju, z przewagą reakcji emocjonalnych nieadekwatnych do zaistniałej przyczyny,
może to wskazywać na wypalenie zawodowe.
Terapia online przy wypaleniu zawodowym — kiedy warto z niej skorzystać
Im wcześniej podejmiesz odpowiednie kroki, by twój stan związany z wypaleniem zawodowym przestał się pogłębiać, tym szybciej wrócisz do równowagi. Możesz to robić samodzielnie:
- korzystając z technik radzenia sobie ze stresem,
- częściej odpoczywając,
- lepiej zarządzając sobą w czasie,
- próbując skupić się na tych elementach swojej pracy, które kiedyś cię do niej przekonały,
- sprawdzając możliwości przebranżowienia,
- praktykując asertywność w pracy, co może cię uchronić przed zbytnim obciążaniem dodatkowymi obowiązkami.
Jeśli jednak nie przyniesie to spodziewanych rezultatów, nie wahaj się skorzystać z pomocy. Już jedno spotkanie z psychologiem może pomóc dostrzec prawdziwe przyczyny twojego stanu. Druga osoba to dobre lustro, w którym łatwiej zauważyć to, czego nie widzi się na co dzień.
Tym bardziej że obecnie nie musisz pokonywać odległości i osobiście stawiać się w gabinecie. Wystarczy, że umówisz się na spotkanie w formie zdalnej.
Pomoc psychologiczna online — najważniejsze zalety
Tego rodzaju spotkanie nie różni się niczym poza samym miejscem, w którym odbywa się rozmowa. Jest prostszą formą i nie wymaga dużego zaangażowania pod względem czasu i pieniędzy. W praktyce oznacza to, że:
- nie ogranicza cię miejsce zamieszkania, dzięki czemu możesz wybrać specjalistę bez względu na to, gdzie znajduje się jego gabinet,
- z wizyty możesz korzystać również podczas wyjazdów służbowych po kraju lub gdy jesteś za granicą,
- łatwiej zapewnić sobie czas na spotkanie, bo nie tracisz dodatkowego na dojazdy i powrót z gabinetu,
- znika obawa, że na poczekalni w przychodni, gdzie znajduje się gabinet, zobaczy cię ktoś znajomy i poczujesz się niezręcznie.
Terapia online — dlaczego nie warto zwlekać, gdy cierpisz na wypalenie zawodowe
U wielu osób wciąż panuje przekonanie, że psycholog, czy też psychiatra to specjalista, do którego udajemy się tylko z poważnymi schorzeniami psychicznymi, zaburzeniami lękowymi, czy w depresji. Tym samym zwlekamy z poproszeniem o pomoc w rozwiązaniu mniej poważnych, co nie znaczy, nieistotnych problemów. Jednym z nich jest wypalenie zawodowe, które nie tylko wpływa na wydajność w pracy, ale też negatywnie odbija się na relacjach w życiu osobistym.
Potraktuj to spotkanie z psychologiem jak wizytę u lekarza rodzinnego, czy innego specjalisty, do którego idziesz, gdy coś złego dzieje się z twoim ciałem fizycznym. Nie czekaj, aż problemy zaczną cię przerastać i pojawią się epizody depresyjne. Tym bardziej że podczas terapii online możesz czuć się jeszcze bezpieczniej i komfortowo, bo jesteś u siebie.
Nie musisz się obawiać, że ktoś nakaże ci zmianę pracy lub zrobienie czegoś, co mocno wykracza poza twoją strefę komfortu. Przez cały czas to ty jesteś osobą decyzyjną, również, gdy chodzi o czas zakończenia spotkania, czy rezygnację z terapii.
Nie odrzucaj jednak zbyt pochopnie tej myśli, która niesie ze sobą nadzieję na przywrócenie radości z tego, co robisz, w pracy. To ważne, by rozwiązać ten problem, zważywszy na fakt, iż spędzasz w pracy większość dni w ciągu roku.
A jeśli obawiasz się, że terapia zdalna może być mniej skuteczna, to możesz być spokojny o płynące z niej korzyści. Jak twierdzą sami terapeuci, efekty terapii zależą przede wszystkim od twojego zaangażowania i nawiązania współpracy odpartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Dlatego przy wyborze psychologa sprawdzaj, jaką opinią cieszy się w oczach swoich pacjentów. Gdyby się jednak okazało, że nie czujesz się dobrze podczas rozmowy, zawsze możesz poszukać innego specjalisty. Ważne, byś postawił ten pierwszy krok i pozwolił sobie pomóc.