Wielu mężczyzn, słysząc samo słowo „urolog” doznaje nieprzyjemnego uczucia wstydu, obaw i strachu. Ci mężczyźni, którzy regularnie się badają, doskonale wiedzą, że wizyta rzeczywiście nie należy do komfortowych, jednak nie jest ani bolesna ani wyjątkowo nieprzyjemna. Urolog jednak, nie zajmuje się wyłącznie leczeniem chorób, często określanych mianem „męskich”. Kobiety także odwiedzają gabinety urologiczne. Czym właściwie zajmuje się lekarz urolog, jak wygląda badanie i czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Jakimi schorzeniami zajmuje się specjalista urolog?
Przekonanie, że urolog to lekarz od „męskich spraw” wynika prawdopodobnie z tego, że u mężczyzn układ płciowy jest w pewnym stopniu połączony z układem moczowym. Dlatego urolog będzie leczył zarówno problemy np. z oddawaniem moczu jak i z impotencją czy innymi dolegliwościami ze strony czynności seksualnych. Generalnie, urologia zajmuje się wieloma chorobami i są to między innymi:
- zaburzenia erekcji
- nowotwory: prostaty, nerek, jąder oraz pęcherza moczowego
- schorzenia obejmujące zewnętrzne narządy płciowe, m.in.: stulejka, wnętrostwo
- krew w moczu
- stany zapalne obejmujące układ moczowy jak i płciowy
- nietrzymanie moczu lub problemy z jego oddawaniem
- kamica układu moczowego
Praca urologa obejmuje zatem szereg chorób i schorzeń, które nie kojarzą się wyłącznie z działaniem męskiego układu płciowego.
Kiedy powinniśmy wybrać się do gabinetu urologa?
Każdy mężczyzna, który ukończył 40 rok życia, powinien raz w roku poddać się rutynowemu badaniu urologicznemu. Badania kontrolne pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć zmiany nowotworowe i dzięki temu szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Szczególną czujnością powinni się wykazać mężczyźni u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka prostaty lub jąder. Ponadto, należy reagować na wszystkie niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, nawet wówczas, kiedy nie są bolesne. Zdecyduj się na wizytę u urologa gdy:
- ból przy oddawaniu moczu
- problemy z trzymanie moczu
- zbyt mała lub zbyt duża ilość oddawanego moczu (warto zwrócić uwagę na zmiany)
- niepokojące wyniki podstawowych badań moczu np. wystąpienie białka w moczu
- zmiany w wyglądzie moczu (mocz ciemny lub pieniący się)
- swędzenie lub pieczenie cewki moczowej
- ból jąder
- obrzęk jąder
- zmieniony wygląd prącia (zmiana koloru skóry, obrzęk)
- masz więcej niż 40 lat w celu poddania się rutynowemu badaniu urologicznemu
Jak wygląda wizyta u urologa?
Wizyta w gabinecie urologicznym, standardowo rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, który przedstawia lekarzowi cel swojej wizyty oraz opowiada o dolegliwościach. Wywiad obejmuje także takie informacje jak przebyte do tej pory choroby oraz przyjmowane leki. Warto się pod tym względem przygotować, ponieważ to pozwoli lekarzowi na skuteczniejsze zdiagnozowanie problemu. Jeśli w ostatnim czasie poddawałeś się badaniom laboratoryjnym, warto także zabrać wyniki ze sobą i przedstawić je specjaliście. Kolejny krok to badania fizykalne, które zależne są od powodu wizyty. Może być to badanie jąder, zewnętrznych narządów płciowych oraz badanie „per rectum”, którego często tak bardzo obawiają się mężczyźni. Polega ono na przedmiotowym badaniu gruczołu krokowego przez odbyt. Badanie nie jest bolesne oraz szczególnie nieprzyjemne, jednak wiąże się z pewnym dyskomfortem. Jest to bardzo ważna część wizyty u urologa, ponieważ pozwala na ocenę gruczołu krokowego, prostaty oraz ostatniego odcinka jelita grubego. Jeśli urolog zauważy coś niepokojącego lub będzie chciał upewnić się co do własnej diagnozy, kieruje pacjenta na dodatkowe badania obrazowe (np. USG lub urografię) lub badania inwazyjne np. badanie urodynamiczne pozwalające na ocenę przepływu w układzie moczowym. U kobiet, badanie fizykalne polega na badaniu podbrzusza, krocza, cewki moczowej.
Dlaczego badania urologiczne są ważne?
Schorzenia pochodzące strony układu moczowo-płciowego są w ogromnym stopniu wyleczalne lub pozwalające pacjentowi na poprawę codziennej jakości życia. Kontrolne badania pozwalają na wczesne wykrycie bardzo poważnych schorzeń takich jak nowotwory. Badanie „per rectum”, którego często obawiają się mężczyźni trwa dosłownie chwilę, a jego znaczenie dla męskiego zdrowia jest ogromne. Zanim porzucisz pomysł o wybraniu się do urologa, pomyśl o tym, że to lekarz jak każdy inny, dla którego jesteś takim samym pacjentem jak pozostali. Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś lekarza urologa, a masz więcej niż 40 lat, niech wizyta będzie Twoim postanowieniem noworocznym. Zapraszamy do gabinetów urologicznych w Olkuszu, Katowicach oraz Będzinie.