Współczesna kobieta ma do wyboru dużo więcej bardzo skutecznych metod antykoncepcyjnych niż dawniej. Dzięki temu może je dostosować do swoich preferencji, stylu życia i potrzeb własnego ciała. Jedną z najbardziej skutecznych form zapobiegania ciąży jest wkładka wewnątrzmaciczna. Nie bez powodu wybierana jest przez wiele kobiet. Ma bowiem wiele zalet, jest praktyczna i nie wymaga dużej uwagi.
Zanim jednak zdecydujesz się na jedną z dwóch rodzajów wkładek wewnątrzmacicznych, poznaj ich zalety i wady.
Rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych
Zwana też spiralą antykoncepcyjną, wkładka wewnątrzmaciczna dostępna jest w dwóch rodzajach. Nie różnią się one wyglądem, który przypomina literę T, a jedynie sposobem, w jaki zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki. Działanie antykoncepcyjne, które wykazują obie wkładki, to okres od 3 do 5 lat.
Wkładki nie możesz umieścić w macicy sama, dlatego do jej założenia niezbędna jest wizyta w gabinecie ginekologicznym. Zanim lekarz ją wprowadzi, przeprowadzi z tobą dokładny wywiad medyczny i wykona niezbędne badania. Celem konsultacji jest nie tylko dobranie jak najlepszej metody antykoncepcji i potwierdzenie, że w twoim przypadku będzie to właśnie wkładka wewnątrzmaciczna. Ważne jest też wykrycie możliwych przeciwwskazań, które uniemożliwiają jej zastosowanie.
Najczęściej stosowane obecnie wkładki to:
niehormonalna wkładka wewnątrzmaciczna (miedziana)
Jak sama nazwa wskazuje, wkładka ta nie zawiera hormonów. Działanie antykoncepcyjne, którego skuteczność w tym przypadku przekracza 99%, wynika z wpływu uwalnianych jonów miedzi na śluzówkę jamy macicy. Nie tylko wywołują one miejscowy odczyn zapalny w postaci jej obrzęku i przekrwienia, co radykalnie ogranicza szanse na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Dodatkowym działaniem jest też zagęszczanie śluzu szyjkowego, co mocno utrudnia swobodne przemieszczanie się plemników i tym samym dotarcie do komórki jajowej. Miedź ma też działanie plemnikobójcze i zmniejsza naturalne zdolności komórki jajowej do zapłodnienia.
hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna
Tu również skuteczność wkładki wynosi niemal 100% (99,8). Działanie tego rodzaju spirali antykoncepcyjnej oparte jest o wpływ hormonów na śluz. Umieszczony w niewielkim zbiorniczku hormon o nazwie lewonorgestrel, należący do grupy progestagenów, uwalniając się stopniowo, zagęszcza śluz w szyjce macicy. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku spirali miedzianej, bardzo utrudnia to dotarcie plemników do komórki jajowej.
Tego rodzaju wkładka dostępna jest w dwóch odmianach:
- mniejszej o łagodniejszym działaniu, co oznacza, że nie hamuje krwawień okresowych,
- większa i bardziej skuteczna, która powoduje prawie całkowite ustanie krwawień miesięcznych.
Niezależnie od rodzaju zastosowanej wkładki wewnątrzmacicznej, jej działanie antykoncepcyjne ustaje po usunięciu z macicy, a płodność wraca w kolejnym cyklu miesiączkowym.
Wkładka wewnątrzmaciczna — zalety i wady stosowania
Niezależnie, czy z pomocą ginekologa wybierzesz miedzianą, czy też hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną, obie mają bardzo dużo zalet i w pełni spełniają swoje funkcje antykoncepcyjne. Nie są jednak doskonałe, o czym również powinnaś porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się, jakie mogą pojawić się skutki uboczne w trakcie stosowania.
Korzyści płynące ze stosowania wkładki wewnątrzmacicznej
Jednym z największych plusów, poza bardzo wysoką skutecznością, gdy chodzi o działanie antykoncepcyjne, jest to, że przez kilka lat nie musisz pamiętać o codziennym stosowaniu antykoncepcji. Jeśli wcześniej brałaś tabletki antykoncepcyjne lub stosowałaś plastry, czy też krążki dopochwowe, z pewnością docenisz tę ogromną zaletę spirali.
Wkładka jest też niewyczuwalna, dzięki czemu nie wpływa na przyjemność płynącą z uprawiania seksu.
Poza tym wkładka wewnątrzmaciczna:
- pomaga zmniejszyć bóle miesiączkowe,
- już po 3 miesiącach od załażenia, niweluje obfitość krwawień, co jest ogromną korzyścią, jeśli wcześniej takie właśnie były twoje miesiączki,
- może być stosowana już po upływie 6 tygodni od porodu, gdy jeszcze karmisz piersią,
- uwalnia ciebie i twojego partnera od popełnienia błędu w postaci zapomnienia o przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej lub złego założenia prezerwatywy czy też uszkodzenia jej w trakcie stosunku,
- zapobiega powstawaniu polipów i mięśniaków macicy (wkładki hormonalne),
- choć jest droższa, to po rozłożeniu tej kwoty na okres 5 lat okazuje się, że koszt nie jest wcale taki duży w porównaniu z innym metodami antykoncepcji.
Przeczytaj także: Nowoczesna antykoncepcja – metody dostępne i w fazie testów
Słabe strony stosowania wkładki wewnątrzmacicznej
Choć w perspektywie czasu, na jaki zakładana jest spirala antykoncepcyjna trudno uznać to za wadę, to być może dla niektórych kobiet nią będzie. Mowa o konieczności stosowania innych metod antykoncepcyjnych lub całkowitego wstrzymania się od współżycia przez pierwszy miesiąc od założenia wkładki.
Tego rodzaju zabezpieczenie przed ciążą nie chroni cię też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, o czym również warto pamiętać.
Do możliwych skutków ubocznych, które mogą pojawiać się w czasie stosowania wkładki wewnątrzmacicznej, należą też:
- nasilające się, bolesne, a czasem też trwające dłużej krwawienia miesiączkowe w początkowym okresie stosowania wkładki,
- bóle brzucha w trakcie menstruacji,
- upławy,
- plamienia międzymiesiączkowe,
- infekcje wymagające zastosowania antybiotyków,
- bóle pleców,
- perforacja macicy (bardzo rzadko),
- wahana nastroju i wrażliwość piersi (przy wkładce hormonalnej),
- ryzyko ciąży pozamacicznej,
- niewielka szansa na zajście w ciążę (wymaga pilnego usunięcia wkładki).
O czym warto pamiętać?
Powyższe informacje powinny stanowić tylko wstęp do rozmowy z ginekologiem na temat doboru najlepszej w twoim przypadku metody antykoncepcyjnej. Tym bardziej że dopiero po konsultacji i przeprowadzeniu niezbędnych badań dowiesz się, czy nie istnieją czasem istotne przeciwwskazania. Wówczas z pomocą lekarza będziesz mogła wybrać inną, bardzo skuteczną metodę antykoncepcji.
Wkładka wewnątrzmaciczna należy do odwracalnych metod antykoncepcji. Dlatego możesz ją stosować zarówno w sytuacji, gdy jeszcze nie chcesz mieć dzieci, jak i wówczas, gdy byłaś już w ciąży, ale przez kilka następnych lat nie planujesz potomstwa.