Wizyta u ginekologa to wciąż coś, co wiele kobiet odkłada, albo czego w ogóle nie bierze pod uwagę. Zwłaszcza badań kontrolnych, które pomagają we wczesnym zdiagnozowaniu i rozpoczęciu leczenia poważnych schorzeń, w tym nowotworowych. Powodów może być co najmniej kilka i paradoksalnie większość z nich można rozwiązać. Pod warunkiem, że wiesz, dlaczego i po co miałabyś korzystać z pomocy ginekologa, skoro wstępną diagnozę możesz postawić na podstawie treści znalezionych w Internecie. Dlaczego to nie najlepszy pomysł? I jakie ryzyko niesie ze sobą samoleczenie na podstawie niesprawdzonych informacji oraz zwlekanie z wizytą u ginekologa?
Wizyta u ginekologa — dlaczego wiele kobiet z nią zwleka
Powodem, dla którego niektóre kobiety nie korzystają zarówno z regularnych wizyt kontrolnych, jak i wówczas, gdy zauważyły niepokojące objawy w obrębie narządów rozrodczych, nie zawsze jest lekceważenie swojego zdrowia. Nierzadko stoją za tym poważniejsze problemy, które niejako blokują decyzję o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Należą do nich między innymi:
Zaniedbania w wychowaniu
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć z udziałem rodzica lub opiekuna, gdy dorastająca dziewczyna dostaje pierwszy okres. Gdyby nie pojawił się do 15. roku życia, niezbędna jest konsultacja ginekologiczna.
Może się jednak zdarzyć, że rodzice nie zadbają o ten element wychowania. Tym samym nie pomogą córce wyrobić tego ważnego nawyku, jakim są regularne wizyty kontrolne u ginekologa.
Traumatyczne doświadczenia z wizyty w gabinecie
Wizyta u ginekologa może być też odwlekana z powodu molestowania, do którego doszło w gabinecie lekarskim. I choć tego rodzaju przypadki należą do rzadkości, to w sytuacji ich zaistnienia mogą być przyczyną traumy i na długo zniechęcić do wizyty w gabinecie.
Wstyd przed ginekologiem
Ginekolog z dobrym podejściem do pacjentki nie patrzy na nią jako na obiekt pożądania seksualnego. Jednak w przypadku przeżytej przez kobietę w przeszłości tramy związanej z naruszeniem osobistych granic, łącznie ze zmuszaniem do kontaktów seksualnych przez mężczyznę, może ona mieć duże problemy z obnażeniem sfer intymnych i dotykaniem przez ginekologa w trakcie badań. Na poziomie podświadomym może to być blokada bardzo trudna do przekroczenia, przez co wizyta u ginekologa może być mocno utrudniona.
Jeśli zmagasz się z tego rodzaju problemami i chcesz wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, przeczytaj także: Wstyd przed wizytą u ginekologa — z czego wynika
Wstyd przed ginekologiem może też wynikać z:
- braku wiedzy na temat tego, czego kobieta może się spodziewać w trakcie wizyty,
- wychowania (intymność i sfera seksualna traktowana była jako temat tabu) oraz z wartości związanych z wyznawaną religią,
- lęku przed rozbieraniem się przed obcą osobą (w takiej sytuacji warto umówić się do kobiety ginekolog).
Dlaczego warto korzystać z pomocy ginekologa?
Motywacją do przezwyciężenia wspomnianych blokad i innych przyczyn, które stoją na drodze do regularnego korzystania z pomocy ginekologicznej, może być świadomość:
- zagrożeń — gdy leczysz się sama lub lekceważysz niepokojące objawy, które wymagają interwencji medycznej, może dojść do komplikacji i rozwoju poważnych stanów chorobowych,
- korzyści — skupienie się na nich pomaga zrozumieć, jak wiele tracisz, jeśli wizyta u ginekologa wciąż jest przez ciebie odwlekana.
Zagrożenia płynące z braku wizyty u ginekologa
Zarówno brak leczenia, jak i podejmowanie działań oraz stosowanie preparatów leczniczych na własną rękę, może doprowadzić do zgubnych w skutkach problemów zdrowotnych. Nawet jeśli znajdziesz w Internecie informacje na temat możliwych przyczyn dolegliwości o podłożu ginekologicznym, to nigdy nie wiesz, w jakim stopniu jest to sprawdzona wiedza. Poza tym ten sam objaw może wskazywać na różne zmiany chorobowe, co wymaga odmiennego sposobu leczenia.
Z kolei odwlekanie wizyty u ginekologa w nadziei, że objawy same ustąpią i organizm bez wsparcia medycznego poradzi sobie z infekcją, może doprowadzić do rozprzestrzenienia się choroby na inne narządy.
To nie wszystko. Wybrane choroby nowotworowe często nie dają wyraźnych objawów w pierwszych stadiach ich rozwoju. Zwykle też możliwe są do wykrycia dopiero w trakcie szczegółowej diagnostyki ginekologicznej. Jej brak drastycznie zmniejsza twoje szanse na skuteczne wyleczenie. Grozi też znacznym pogorszeniem się stanu twojego zdrowia, a w skrajnych przypadkach utratą życia.
Wizyta u ginekologa — jakie korzyści z niej płyną
Gdy już wiesz, jakie zagrożenia niesie ze sobą samodzielne leczenie i tym samym unikanie wsparcia ginekologicznego, czas poznać ogromne korzyści, jakie płyną z regularnych badań i pomocy w przypadku pojawienia się objawów chorobowych.
Wczesna diagnoza i leczenie
Regularne badania kontrolne u ginekologa to szansa na zdiagnozowanie schorzeń oraz infekcji w obrębie układu rozrodczego. Zwłaszcza tych, które w początkowym stadium przebiegają bezobjawowo. Tak, jak ma to miejsce choćby w przypadku brodawczaka ludzkiego HPV, czy raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest korzystanie z badań cytologicznych, których celem jest wykrywania zmian chorobowych we wczesnym stadium. To zaś oznacza większe szanse na wyleczenie i ograniczenie ryzyka powikłań oraz zajęcia innych narządów.
Pamiętaj też, że szczera rozmowa na temat niepokojących sygnałów i dokładne odpowiedzi na pytania w trakcie wywiadu medycznego mogą dodatkowo pomóc lekarzowi w postawieniu trafnej diagnozy.
Antykoncepcja i planowanie rodziny
Wizyta u ginekologa to nie tylko badania kontrolne i leczenie. W jej trakcie ginekolog może ci też pomóc dobrać najlepszą formę antykoncepcji, jeśli w najbliższym czasie nie planujesz macierzyństwa. To mogą być zarówno tabletki hormonalne, jak i wkładki wewnątrzmaciczne, czy plastry hormonalne.
Ograniczenie się tylko do stosowania prezerwatyw przez partnera, może się skończyć niechcianą ciążą.
Wsparcie w okresie menopauzy
To nierzadko bardzo trudny okres w życiu kobiety. Jeśli właśnie w niego wchodzisz lub zaczął się on już chwilę temu, możesz doświadczać różnego rodzaju objawów. Te nierzadko mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują duży dyskomfort. Wizyta u ginekologa może pomoc je złagodzić. Dobrze dobrana terapia hormonalna to jeden ze sposobów, który przy braku przeciwwskazań, może ci zaproponować lekarz.
Profilaktyka chorób
Lekarz ginekolog to specjalista, który nie tylko diagnozuje i leczy choroby, ale też edukuje i zajmuje się profilaktyką. Dowiesz się od niego jak prawidłowo dbać o swoje ciało, w tym narządy rozrodcze i czego unikać w diecie. Poinformuje cię też, jak możesz chronić się przed chorobami wenerycznymi oraz jak przygotować swoje ciało na czas ciąży.
Jeśli do tej pory z jakiegoś powodu odwlekałaś wizytę u ginekologa lub uznawałaś, że poradzisz sobie bez jego pomocy, może warto ponownie przemyśleć swoje dotychczasowe decyzje. Zwróć uwagę szczególnie na korzyści, jakie z tego płyną, a które mogą stać się twoim udziałem.
Już teraz możesz skorzystać z pomocy lekarzy pracujących w Centrum Medycznym INTER-MED w Będzinie, Katowicach lub Olkuszu. Jeśli ułatwi to twoją decyzję, możesz poprosić o umówienie na wizytę do pani ginekolog.