Przyroda w wiosennym rozkwicie, zachęca do spacerów i przebywania na jej łonie. Jeśli jednak, jesteś uczulony na pyłki traw i drzew, to zamiast radości, towarzyszy się uciążliwy katar, łzawienie i zmiany na skórze. Na co szczególnie musisz zwracać uwagę, otwierając szerzej okna lub wybierając się do parku?
Wiosenne alergeny – na co musisz uważać w maju
Wśród alergenów, występujących w przyrodzie i pylących na przełomie wiosny i lata, prym wiodą zarówno trawy, jak i drzewa. Każdy z nich, może wywołać różną reakcję alergiczną, dlatego warto posiadać na ten temat, przynajmniej podstawową wiedzę. Oto najważniejsze wiosenne alergeny, z którymi możesz się spotkać w tym okresie:
Pyłki traw
Trawy pylą od maja do lipca i jeśli chcesz zminimalizować ich szkodliwy wpływ, staraj się w miarę możliwości, unikać przebywania na łonie natury w najgorętszych porach dnia. Pyłki traw mogą wywołać zarówno katar sienny i pyłkowicę, czyli alergiczne zapalenie spojówek, jak i atopową astmę oskrzelową.
Pyłki sosny
Gdy stężenie pyłków sosny jest wysokie, może wywołać mechaniczne uszkodzenie nosa, które nie jest bez znaczenia, gdy dochodzi do alergicznego nieżytu nosa z powodu pylenia traw. Jeśli jesteś uczulony na pyłki sosny, uważaj też na różne gatunki orzechów, które mogą wejść z nią w alergię krzyżową.
Pyłki dębu
Przyczyną alergii mogą być dwa rodzaje dębu: szypułkowy i bezszypułkowy. Dąb szypułkowy pyli przez pierwsze dwa tygodnie maja, a drugi zaczyna tuż po nim. Jeśli jednak mieszkasz w górach lub w północno – wschodniej części Polski, możesz być spokojny, gdy chodzi o pylenie dębu bezszypułkowego. Możliwe jest to dzięki temu, że nie występuję on w tych rejonach.
Pyłki babki
Gdy uczulony jesteś na babkę, możesz cierpieć na nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Chyba, że należysz do nielicznych wyjątków, a wtedy alergia może spowodować też atopowe zapalenie skóry i pokrzywkę. Jeśli zamieszkujesz tereny, gdzie roślina ta występuje w niewielkich ilościach, jej oddziaływanie nie powinno być bardzo uciążliwe.
Pyłki szczawiu
Uczulenie na pyłki szczawiu, wywołuje katar sienny oraz łzawienie i zaczerwienieni oczu. Niestety, alergeny są obecne w powietrzu nie tylko w maju, ale też z pozostałe miesiące lata, aż do połowy września.
Jeśli nie wiesz, na co jesteś uczulony, warto umówić się na wizytę do alergologa. Dzięki temu, nie tylko zyskasz cenną wiedzę, ale też dowiesz się, w jaki sposób radzić sobie z objawami alergii, jak im zapobiegać i jakie leki, mogą je złagodzić.