Strzelające stawy to codzienność wielu ludzi na całym świecie. Być może również twoja, a jeśli tak, powinieneś im się dokładniej przyjrzeć. Choć do odgłosu trzaśnięcia dobiegającego z kolan, biodra, czy łokcia, z czasem można się przyzwyczaić, to nie powinieneś ich lekceważyć. Nawet, jeśli nie jesteś już najmłodszy i zrzucasz to na karb wieku oraz zmęczonego życiem ciała.
Strzelające stawy – jakie mogą być przyczyny
Niektóre odgłosy, wydawane przez twoje stawy w trakcie kucania, wstawania, siadania, czy też wykonywania gwałtownych ruchów, są normalnym zjawiskiem do którego musisz się przyzwyczaić. Są jednak też inne, które mogą budzić niepokój i o których powinieneś powiedzieć lekarzowi.
Oto najczęstsze przyczyny, o których warto wiedzieć, zanim umówisz się na wizytę.
Zjawisko kawitacji
W twoich stawach, a dokładnie w mazi stawowej nieustannie dochodzi do przesuwania się płynu, który go wypełnia. W wyniku tego, powstają pęcherzyki z gazem, które są zgniatane, gdy wzrasta ciśnienie w jamie stawu. Do niedawna uważano, że stąd właśnie pochodzi ów trzask, jednak najnowsze badania z użyciem rezonansu magnetycznego pokazują coś innego. Okazuje się, że do trzasku dochodzi wcześniej, na etapie tworzenia się pęcherzyka, gdy pęka rozciągana maź stawowa.
Stany zapalne stawów
Strzelające stawy i towarzyszący im ból, mogą wskazywać też na reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba autoimmunologiczna, która najczęściej zajmuje stawy łokci, palców i nadgarstków, ale zdarza się też, że dotyka kolan i bioder. Stan zapalny prowadzi do zniekształcenia, a w dalszej kolejności do zniszczenia stawów, aż do niepełnosprawności.
Zespół nadmiernej ruchomości stawów (ZNRS)
To przypadłość genetyczna, do której dochodzi w wyniku wady włókien kolagenowych. Zwykle ujawnia się już w okresie niemowlęctwa w postaci podwichniętych stawów biodrowych.
W praktyce ZNRS objawia się zdolnością do wykonywania ruchów, które zwykle nie są możliwe u przeciętnego człowieka. Strzelające stawy u nastolatków mogą być też kojarzone z bólami wzrostowymi, dlatego nie lekceważ tego i jeśli są udziałem twoich dzieci, zgłoś się z nimi do lekarza.
Mała ilość wody i ważnych składników odżywczych w codziennej diecie
W organizmie człowieka, woda stanowi jeden z najważniejszych elementów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Również stawów, w których zbyt mała ilość wody może mieć wpływ na maź, powodując stany zapalne oraz tarcie stawów.
Do płynnej pracy stawów niezbędne są też składniki odżywcze w postaci wapnia, białka, witamin B i C oraz tłuszczy omega-3.
Rozmiękczenie chrząstki stawowej
Strzelające stawy mogą też wskazywać na rozmiękczenie chrząstki stawowej i chropowacenie jej powierzchni. Gdy do tego dojdzie, tworzą się szczeliny między tkanką chrzęstną i łączną, przez co dochodzi do ucisku na miejsca unerwione. Skutkuje to bólem i wspomnianym wcześniej trzaskiem oraz oporem, gdy próbujesz wyprostować kończynę.
Kiedy strzelające stawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza
Podstawowym działaniem z twojej strony powinna być obserwacja strzelających stawów. Jeśli poza nieprzyjemnym trzaskiem nie masz gorączki, zaburzeń neurologicznych, obrzęku, ograniczenia zakresu ruchu, czy deformacji, nie masz powodu do zmartwień. Nie znaczy to jednak, że nie powinieneś przy najbliższej okazji wspomnieć o tym swojemu lekarzowi. Zwłaszcza, jeśli strzelanie w stawach towarzyszy ci od dłuższego czasu albo też pojawiają się inne objawy w postaci ciągłego zmęczenia, porannej sztywności i drętwienia kończyn. Wówczas nie powinieneś odkładać wizyty u ortopedy lub lekarza rodzinnego.
Możliwe, że zaleci jedynie zmianę trybu życia na bardziej aktywny oraz wprowadzenie zmian w twojej diecie. Jeśli jednak stwierdzi, że przyczyna jest poważniejsza, z pewnością wczesne jej rozpoznanie, korzystnie wpłynie na cały proces leczenia.