Co to są gradówki i jak je leczyć? | INTER-MED

Skąd biorą się gradówki i jak je leczyć?

Nie tylko nie wygląda estetycznie, ale też wywołuje dyskomfort w oku i może powodować zniekształcenie widzenia. Gradówka, bo o niej mowa może pojawić się zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Jeśli nie wiesz co to są gradówki, jak wyglądają i czym dokładnie się objawiają, możesz w pierwszej chwili pomylić je z jęczmieniem. Ten jednak w przeciwieństwie do nich, spowodowany jest infekcją bakteryjną, występuje na brzegu powieki i powoduje ból. Tego samego nie można powiedzieć o gradówkach.
Czym zatem są, jak je rozpoznać i czy zawsze konieczne jest leczenie operacyjne?

Co to są gradówki i jak je leczyć?

Co to są gradówki?

Gradówka to niewielki, mierzący od 2 do 8 mm guzek na powiece, wypełniony płynem. Zdarza się, że zaczyna się od małego, wrażliwego czerwonego obszaru, by po kilku dniach zmienić się w bezbolesnego ziarniaka lub guzka.
Przyczyną jest zablokowanie jednego z gruczołów Meiboma, znajdującego się pod powierzchnią powieki. Gruczoły te odpowiedzialne są za tworzenie meibum, czyli oleistego płynu, który pomaga nawilżać oko. Blokada uniemożliwia przedostanie się meibum do łez, które tym samym cofa się do wnętrza gruczołu, powodując obrzęk powieki. Gdy początkowe zaczerwienienie i obrzęk ustąpi, na powiece tworzy się jędrny guzek zwany gradówką.
Schorzenie to może się pojawić, jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zakaziłeś się gronkowcem lub masz nawracający i nieprawidłowo leczony jęczmień. Gradówki pojawiają się też u osób cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry oraz trądzik różowaty.

Jak rozpoznać gradówki?

Typowym objawem, który może zwrócić twoją uwagę, jest niewielkich rozmiarów guzek na powiece. Zdarza się, że powoduje on podrażnienie i lekki dyskomfort, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju. Z czasem staje się bardziej opuchnięty, zaczerwieniony i bolesny. Choć zwykle wzrok w takiej sytuacji nie ulega pogorszeniu, to jeśli guzek jest duży, może uciskać na gałkę oczną i zniekształcać widzenie.
W ostatniej fazie rozwoju, guzek staje się twardy i powstaje ropień, co kwalifikuje go do leczenia chirurgicznego.

Jak leczyć gradówki?

Kiedy wiesz już co to są gradówki i jak je rozpoznać, warto byś poznał sposoby leczenia tej uciążliwej dolegliwości.
Na szczęście, w wielu przypadkach gradówki w okresie od 2 do 8 tygodniu same ulegają zanikowi.

Domowe sposoby leczenia gradówki

Po pojawieniu się gradówki, możesz stosować domowe sposoby, które złagodzą towarzyszące jej dolegliwości i przyspieszą proces samoleczenia.
Możesz nakładać kompres z bardzo ciepłą wodą na zamknięte oczy i trzymać tak przez 10-15 minut. Stosuj też masaż zwilżonym ciepłą wodą wacikiem, wykonując ruchy w kierunku rzęs, niezależnie, czy gradówka jest na dolnej, czy też na górnej powiece.
Pamiętaj przy tym, aby nie naciskać i nie ściskać gradówki. Nie pocieraj też powieki, ani nie dotykaj brudnymi rękami. Nie stosuj makijażu na zajętym przez gradówkę oku oraz nie noś soczewek kontaktowych aż do czasu wyleczenia.

Zabieg chirurgiczny

Jeśli pomimo stosowania zabiegów domowych oraz farmakoterapii, guzek nie zmniejsza się i stan zapalny przeszedł w ropień, jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się interwencja chirurgiczna.
Operację przeprowadza okulista przy znieczuleniu miejscowym. Nacina on gradówkę i otwiera od strony spojówki powieki w części tarczkowej. Następnie przechodzi do usunięcia zawartości ropnia i dezynfekuje pozostałe po nim miejsce. Na koniec zamyka ranę cienkim szwem.

Jak uniknąć nawrotu gradówki?

Gdy wiesz, co to są gradówki i jak je leczyć, z pewnością przyda ci się też wiedza na temat tego, jak unikać ich w przyszłości.
Dotykając różnych powierzchni w miejscach publicznych, pamiętaj by umyć dokładnie dłonie, zanim zbliżysz je do oczu.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, przed ich założeniem umyj dokładnie ręce. Dbaj też o higienę oczu przed snem, usuwając kremy i elementy makijażu, które mogłyby stać się źródłem podrażnienia w czasie nocnego odpoczynku.
Nie korzystaj z cudzych kosmetyków stosowanych w okolicach oczu, ani nie pożyczaj innym tych, które należą do ciebie.
Zawsze sprawdzą daty przydatności produktów do makijażu oraz pielęgnacji okolic oczu i używaj tylko tych, które nadają się do użycia.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.