Reumatoidalne zapalenie stawów to poważne, przewlekłe schorzenie dotykające od 0,5 do 2% społeczeństwa Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Dawniej RZS nazywano artretyzmem lub gośćcem. Brak odpowiedniego leczenia tej choroby może doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Zobacz, dlaczego nie warto lekceważyć nawet pierwszych objawów choroby.
Charakterystyczne objawy Reumatoidalnego Zapalenia Stawów
Często pacjent nie jest świadom choroby przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Pierwsze objawy przypominają symptomy grypy lub przeziębienia. Pacjenci czują się osłabieni, odczuwają bóle mięśni, nie mają apetytu, czasem pojawia się stan podgorączkowy. W tym czasie, rzadko dostrzega się poważne symptomy choroby, bo jej rozwój jest raczej powolny. Czasem, ale nie zawsze, objawom przeziębienia mogą towarzyszyć od razu objawy dotyczące stawów. Na początku pacjenci odczuwają sztywność stawów u rąk, szczególnie rano po przebudzeniu. Kolejnym etapem jest obrzęk, który jest efektem rozrostu błony maziowej. Charakterystycznym symptomem jest wrażliwość stawu na ucisk, odczuwalny nawet podczas podawania ręki przy przywitaniu. Kolejnym etapem jest ograniczenie ruchomości stawu. Jeśli objaw jest wynikiem zwyrodnienia i uszkodzenia struktur stawu, rezultat jest nieodwracalny. Ostatnim etapem jest zniekształcenie stawów i ograniczenie możliwości normalnego poruszania się.
Chorobami towarzyszącymi Reumatoidalnemu Zapaleniu Stawów mogą być miażdżyca, choroby serca i naczyń, choroby płuc, niebolesne guzki reumatoidalne, problemy z suchością oka, choroby nerek i problemy hematologiczne.
Jakie są przyczyny RZS i czy przed chorobą można się ustrzec?
Dokładne przyczyny powstawania choroby nie są znane. Za najważniejszy czynnik uważa się predyspozycje genetyczne. Dzieci nie muszą dziedziczyć choroby po rodzicach czy dziadkach, jednak ryzyko znacznie wzrasta jeśli w najbliższej rodzinie były przypadki zachorowania. Kolejnym czynnikiem jest swego rodzaju wada układu odpornościowego, który w największym skrócie, atakuje własne tkanki. Czynnikiem dodatkowym może być także płeć, bo kobiety zapadają na tę chorobę trzykrotnie częściej niż mężczyźni Ponadto, możemy mówić także o czynnikach inicjujących powstanie objawów takich jak silny stres, palenie papierosów oraz rozwój bakterii i wirusów powodujących stan zapalny. Niestety, nie jesteśmy w stanie żadnymi działaniami wpłynąć na uchronienie się od choroby. Jedynie wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie, pozwala na uzyskanie długotrwałej remisji.
Leczenie RZS i postępowanie w czasie choroby
Obecnie, leczenie choroby może przynieść długotrwałe efekty remisji i znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Chory powinien być pod stałą opieką reumatologa i poddawać się regularnym badaniom. Rodzaj leków zawsze dostosowywany jest indywidualnie do pacjenta. Regularne wizyty u specjalisty pozwalają na dobranie odpowiednich środków farmakologicznych oraz ustalenie właściwych dawek. Poza leczeniem farmakologicznym, ważny jest także styl życia pacjenta, który ma istotny wpływ na przebieg choroby. Dlatego ważne są takie czynniki jak:
Aktywność fizyczna – RZS jest chorobą, która wiąże się z bólem oraz ograniczeniem sprawności. Błędem jest rezygnacja z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ notoryczny bezruch prowadzi do zmniejszenia siły mięśniowej oraz przykurczów. Regularne ćwiczenia, plan treningowy ustalony razem z rehabilitantem pozwala na uzyskanie lepszego samopoczucia i zatrzymuje rozwój choroby.
Dieta – pacjenci z RZS powinni przede wszystkim utrzymywać właściwą masę ciała i nie dopuszczać do powstania nadwagi i otyłości. Ważna jest również jakość codziennych posiłków, które powinny być bogate w witaminy, składniki odżywcze oraz dużą ilość wapnia.
Korzystanie z fizykoterapii – odpowiednio dobrane zabiegi mogą znacznie poprawić samopoczucie pacjenta i zmniejszyć ból.
Właściwa dawka odpoczynku – uczucie ciągłego zmęczenia jest normalnym objawem choroby. Pacjent powinien to zaakceptować i mentalnie pozwolić sobie na odpoczynek.
Rzucenie palenia – palenie papierosów zaostrza objawy choroby. Rzucenie nałogu pozwoli na efektywniejsze leczenie.
Nie należy lekceważyć choroby i przy pierwszych niepokojących objawach pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Im szybciej postawiona diagnoza, tym większa szansa na uniknięcie nieodwracalnych zmian chorobowych.