Problemy z otyłością nie pojawiają się z dnia na dzień. To proces, który często trwa latami. Zwykle przeplatany nieudanymi próbami zrzucenia nadmiaru kilogramów, ciągłymi zmianami diet i okresami odpuszczania, gdy chęć najedzenia się ponad miarę bierze górę. Otyłość często ma swoje źródło również w chorobach przewlekłych, co stanowi dodatkowe utrudnienie na drodze do schudnięcia.
Idealnym rozwiązaniem w przypadku wielu osób wydaje się być zabieg zmniejszenia żołądka. Niestety, nie jest to takie proste. Mogą bowiem pojawić się problemy psychologiczne po operacji bariatrycznej, których nie można zlekceważyć. Z czym dokładnie zmagają się osoby, które podjęły decyzję o radykalnej zmianie swojego stylu żywienia i życia?
Ocena zdrowia psychicznego przed operacją – dlaczego jest ważna
Zanim zakwalifikujesz się do operacji zmniejszenia żołądka, zostaniesz skierowany do specjalisty od zdrowia psychicznego. To może być zarówno psycholog, jak i psychiatra. W trakcie spotkania z tobą, ocenią oni, czy nie masz przeciwwskazań natury psychicznej do poddania się tego rodzaju zabiegowi.
Chodzi głównie o to, czy w twoim codziennym życiu nie ma nawyków, problemów emocjonalnych lub chorób psychicznych, które utrudniałyby lub uniemożliwiały wprowadzenie radykalnych zmian w twoim codziennym funkcjonowaniu. Sama operacja bowiem to dopiero początek i to od twojej ścisłej współpracy z dietetykiem zależy, czy uda ci się osiągnąć zamierzone efekty.
Jeśli zatem:
- cierpisz na nieleczoną:
- depresję,
- schizofrenię,
- żarłoczność psychiczną,
- czynną psychozę,
- jesteś uzależniony od napojów alkoholowych lub środków odurzających i psychoaktywnych,
- podejmowałeś próby samobójcze,
- masz problem ze stosowaniem się do zaleceń i przestrzeganiem zasad,
te wszystkie problemy psychologiczne po operacji bariatrycznej nie znikną, a wręcz mogą się nasilić. Ważne jest, byś uporał się z nimi już na etapie kwalifikacji do zabiegu zmniejszenia żołądka.
W praktyce tylko niewielka część osób, które decydują się na zmniejszenie żołądka, nie kwalifikuje się do takiej operacji. Nie oznacza to, że doskonale radzą sobie z nową sytuacją, gdy zabieg zostanie już wykonany. Aby zmniejszyć ryzyko powrotu do dawnej wagi lub doprowadzenia do groźnych problemów zdrowotnych ze śmiercią włącznie, musisz od samego początku ściśle współpracować ze wszystkimi specjalistami.
Możliwe problemy psychologiczne po operacji bariatrycznej
Choć chirurgia bariatryczna to potężne narzędzie w walce z otyłością, to same zabiegi często nie wystarczają. Dlatego potrzebujesz wsparcia zarówno w osobie dietetyka, jak i psychologa. Pomogą ci oni stawiać kolejne kroki na drodze do zdrowego stylu życia i zmiany nawyków, które doprowadziły do otyłości. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, konieczna jest w terapii odchudzania również obecność twojego lekarza prowadzącego. Taka kompleksowa opieka zwiększa szansę na utrzymanie się efektów operacji oraz uzyskanie korzyści w przebiegu cukrzycy, objawach chorób sercowo-naczyniowych i pozytywny wpływ na bezdech senny czy bóle stawowe.
Różne reakcje na nowy wizerunek
Wielu pacjentów po operacji zmniejszenia żołądka odzyskuje poczucie wartości i zdrową samoocenę, poprawiają się ich relacje z otoczeniem, pozytywnie zmienia się ich postrzeganie własnego ciała, które uznają za bardziej atrakcyjne. Są też i inne zachowania oraz reakcje na zmieniający się wygląd. Wiele zależy od tego, jak osoby te radzą sobie z emocjami oraz jak wyglądały ich relacje z innymi przed zabiegiem. Okazuje się, że dużo łatwiej zmienić ciało, niż własne myśli i sposób patrzenia na siebie. Nawet kilka lat po zabiegu możesz wybierać w sklepie ubrania w większym rozmiarze, chcąc jak dawniej, ukryć swoje niedoskonałości.
Jednym ze skutków operacji bariatrycznej, a co za tym idzie dość znacznej utraty wagi, jest rozciągnięta, obwisła skóra piersi, brzucha, ud i ramion. Nie wygląda to estetycznie i możesz się czuć z tym gorzej, niż wcześniej ze swoją otyłością. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest wybrany rodzaj operacji oferowanej przez medycynę estetyczną, w tym zmniejszenie piersi i plastyka skóry dolnych partii brzucha.
Dysmorfofobia
Nie wszystkim to jednak wystarcza, co czasem wskazuje na problemy psychiczne. Dysmorfofobia to problem który również dotyka część osób, które przeszły operację zmniejszenia brzucha. Mają one skłonność do wyolbrzymiania nawet niewielkich niedoskonałości swojego ciała. Może to być zarówno zmarszczka, jak i niewielki fałd skórny na biodrze. To objawy tak zwanej dysmorfofobii nieurojeniowej. Jeśli jednak osoba przekonana o swojej brzydocie dostrzega niedoskonałości w wyglądzie, których w ogóle nie ma, oznacza to, że cierpi na dysmorfofobię urojeniową.
Problem z utrzymaniem mniejszej wagi ciała
Nie zawsze utrata wagi ciała po operacji bariatrycznej jest tak duża, jakbyś się spodziewał. Rozczarowanie wynikające z wciąż niezadowalającego wyglądu może doprowadzić do zaniedbań w przestrzeganiu zalecanej diety. Wieczorne podjadanie, czy zajadanie stresu i zmartwień, to zachowania, które mogły przyczynić się do otyłości i które wciąż mogą wrócić. Tym bardziej, jeśli stwierdzisz, że nie o to ci chodziło. A skoro wszytko zmienia się tak wolno i jednocześnie kosztuje cię tak wiele wyrzeczeń oraz zmian, to może nie ma sensu tego kontynuować.
Nie bój się poprosić o pomoc
Problemy psychologiczne po operacji bariatrycznej nie biorą się z niczego, dlatego decydując się na zabieg zmniejszenia żołądka, nie próbuj ukrywać problemów natury psychicznej. Wszystkie one mogą sabotować zmiany, na które tak bardzo liczysz. Jeśli skorzystasz z pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej przez operacją, jej efekty będą nie tylko lepsze, ale i trwalsze. Konsekwentne działania i prowadzenie przed specjalistów, którzy zajmują się pomocą pacjentom bariatrycznym, to najlepszy sposób na przywrócenie ciału zdrowej sylwetki.
Źródło: podyplomie.pl