Psycholog online i psycholog w soboty to opcje, które wybrani specjaliści coraz częściej włączają do świadczonych przez siebie usług. Wychodzą w ten sposób naprzeciw tym, którzy nie tylko nie mają czasu na wizyty w tygodniu, ale też z różnych względów już sama myśl o spotkaniu w gabinecie wywołuje u nich wewnętrzny opór, lęk i stres.
Psycholog online — kiedy może okazać się pomocny
Lubimy nowe początki, w tym Nowy Rok, który jest symbolem zmiany na lepsze i zrealizowania tego, z czym zwlekaliśmy od dłuższego czasu. Świadomość, że przed nami nowe 12 miesięcy, w których możemy zrobić coś naprawdę dużego i ważnego, dodaje siły, motywacji i nadziei, że tym razem się to uda. Tym bardziej, gdy widzimy, że nie jesteśmy w tym sami. Znajomi dzielą się wyzwaniami, które podjęli, proponują wspólne ćwiczenia na siłowni, nową dietę, czy kurs języka obcego, którego wciąż się nie nauczyliśmy, choć nadal chcemy.
Co, jednak jeśli w przeciwieństwie do nich, nie czujesz się na siłach, by podjąć nawet najmniejsze wyzwanie? Nie wiedzieć czemu, uszła z ciebie cała energia i najchętniej ukryłbyś się w czterech ścianach, by cały ten rok przeczekać.
Być może rodzina i znajomi od czasu do czasu sugerują w rozmowach, byś poszukał pomocy psychologicznej. Ty jednak nie bardzo jesteś do niej przekonany. Poza tym stresuje cię już sama myśl o wizycie w gabinecie, a do tego w tygodniu nie masz czasu na nic więcej poza pracą.
Możesz w takiej sytuacji czekać, aż ten stan, który przeżywasz, sam przejdzie. Może to jednak potrwać, a czas nie daje gwarancji, że minie. Drugim rozwiązaniem jest psycholog online. To nie wszystko. Taki psycholog w soboty również umawia wizyty, więc problem z brakiem czasu także zostałby rozwiązany.
5 sygnałów, że potrzebujesz pomocy psychologicznej
Z pomocy psychologicznej możesz korzystać nie tylko w przypadku głębokiej traumy, depresji, czy trudnych do rozwiązania problemów w relacjach partnerskich lub rodzinnych. Psycholog to ktoś, kto potrafi uważnie słuchać. Ma też wystarczającą wiedzę oraz doświadczenie, by pomóc ci zmierzyć się z mniejszymi trudnościami na twojej życiowej drodze.
Zarówno przyjmujący stacjonarnie, jak i psycholog online to specjalista, który pomoże ci, jeśli:
1. Masz problem z emocjami
Emocje to bardzo ważny element ludzkiego życia. Są niezbędne zarówno w relacjach z innymi, jak i w podejmowaniu decyzji w życiu osobistym i zawodowym. Problem pojawia się wówczas, gdy to emocje przejmują kontrolę i zaburzają twoje codzienne funkcjonowanie. Jeśli widzisz, że nie radzisz sobie z emocjami, masz niekontrolowane wybuchy złości, cierpisz na wahania nastroju, spadki motywacji, czy też coraz dłuższe okresy emocjonalnego wycofania się, to sygnał, który powinien skłonić cię do wizyty u psychologa.
Na problemy z emocjami może też wskazywać:
- rezygnacja z czynności, które do niedawna sprawiały ci radość,
- płaczliwość,
- niska samoocena,
- brak energii do życia i działania,
- problemy z koncentracją,
- próby samookaleczenia,
- myśli samobójcze.
2. Tracisz kontakt z bliskimi
Przyczyn stojących za rozluźnieniem więzi z bliskimi i coraz częstszym unikaniem kontaktu, może być wiele. Zwykle pierwszym powodem, jest poczucie, że jesteś nierozumiany, a twoje problemy są zbyt małe, by kogokolwiek interesowały. Z czasem zaczynasz zauważać, że nie czujesz już potrzeby zarówno przebywania z innymi, jak i rozmawiania. Wolisz spędzać czas w samotności, w bezpiecznej dla siebie przestrzeni.
To pierwsze sygnały, które mogą świadczyć o głębszym problemie, wymagającym dotarcia do źródła. To może być zarówno objaw osobowości wycofanej, jak i pierwsze objawy depresji. Gdy do tego dochodzi bardzo duża wrażliwość na krytykę połączona z samokrytyką i niską samooceną, lęk przed odrzuceniem, rezygnacja z kontaktów intymnych, wówczas warto przyjrzeć się temu bliżej. Jak wiesz, nie musisz iść do gabinetu. Równie dobrze pomoże ci psycholog online, który w trakcie rozmowy spróbuje dotrzeć do sedna problemów, z którymi się zmagasz.
3. Masz problemy ze snem
Problemy ze snem również mogą wymagać wsparcia psychologicznego. Bardzo często okazuje się, że nie wystarczy przyjmować tabletki nasenne, czy pić napary uspokajające z ziół. Wiele w tym przypadku zależy od rzeczywistej przyczyny, która stoi za problemem z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu, czy też snem płytkim i zbyt krótkim, byś mógł odpowiednio odpocząć.
Przeczytaj także: Czy i kiedy pomoc psychologiczna online ma sens?
Gdy problemy ze snem się utrzymują, możesz wpaść w błędne koło. Z jednej strony nie możesz usnąć, a z drugiej każdego wieczoru pojawia się lęk i niepewność przed kolejną nieprzespaną nocą. Ten lęk również nie pomaga ci zasnąć. Ważne w takiej sytuacji jest dotarcie do rzeczywistej przyczyny i uwolnienie od wspomnianego lęku, który stał się dodatkowym powodem twoich problemów ze snem.
4. Zaniedbujesz swoje obowiązki
Problemy z koncentracją, zapominanie o codziennych domowych i zawodowych obowiązkach, lekceważenie poleceń i zadań związanych z pracą, czy też zaniedbywanie działań związanych z wychowaniem dzieci oraz dbaniem o dom, to wystarczające powody do skorzystania z pomocy psychologicznej. Tym bardziej, jeśli tego typu problemy utrzymują się przez dłuższy czas, a nawet mają tendencję do pogłębiania się. Warto sprawdzić, czy powodem jest tylko ogólne przemęczenie, zbyt duża ilość zadań i przewlekły stres, czy może przyczyna leży zupełnie gdzie indziej. Jeśli to nadmiar pracy, to również pomyśl o skorzystaniu z pomocy kogoś, kto podpowie ci, jak sobie radzić w takiej sytuacji. Wybierz gabinet, w którym psycholog w soboty również umawia wizyty, niezależnie, czy stacjonarnie, czy też online.
5. Czujesz się obolały
Nierozwiązane problemy emocjonalne, przewlekły stres, niekończące się pasmo zdarzeń, które powodują ciągłe zmartwienia, nie pozostają bez wpływu na twoje ciało. Jesteś całością i twoje emocje również wpływają na funkcjonowanie różnych narządów. Może się to przejawiać zarówno w postaci coraz częstszego bólu głowy i brzucha, jak i uczucia bólu całego ciała. Sprawia to wrażenie, jakby poprzedniego dnia ktoś mocno cię poobijał.
Choroby somatyczne to schorzenia, które dają objawy fizyczne, ale ich źródło leży w psychice. Zwykle obejmują żołądek, serce, skórę oraz płuca. Wspomniany ból głowy lub problemy ze snem to tylko jedne z wielu objawów. Z powodu problemu natury psychologicznej możesz też cierpieć na:
- zespół jelita drażliwego,
- atopowe zapalenie skóry,
- omdlenia,
- problemy z przełykaniem,
- łysienie plackowate,
- nadciśnienie,
- wrzody żołądka.
- Tłumione emocje, ciągnące się miesiącami problemy, które powodują twoje zmartwienia, napięcia w pracy i w związku to coś, co nierozwiązane, domagać się będzie twojej uwagi na różne sposoby. W końcu przejawi się w postaci poważnej choroby i unieruchomi cię na dłuższy czas.
Psycholog online i psycholog w soboty – gdy pomocy potrzebuje bliska ci osoba
To tylko wybrane powody, dla których warto skorzystać z pomocy. Czasem wystarczy jedna rozmowa z kimś doświadczonym, kto nakieruje twoje myślenie na rozwiązania, których sam nie byłeś w stanie dostrzec. Niezależnie, czy będzie to psycholog przyjmujący w soboty, czy też psycholog online, pomyśl o skorzystaniu z pomocy.
Powyższe powody mogą też być dla ciebie podpowiedzią, by zaproponować pomoc psychologiczną bliskiej ci osobie, która zmaga się ze wspomnianymi wcześniej problemami. Może nawet nie wie, że może to zrobić bez wychodzenia z domu, w bezpiecznej dla siebie przestrzeni. Jeśli to jedyny powód, dla którego do tej pory nie zdecydowała się na skorzystanie ze wsparcia, możesz jej pomóc go rozwiązać.