Leczenie operacyjne to wciąż jeden ze skuteczniejszych sposobów przywracania zdrowia pacjentom, którzy doznali urazu lub cierpią na poważne choroby. Dlatego zarówno lekarze, jak i naukowcy nie ustają w staraniach, by uczynić je jak najmniej inwazyjnym i wolnym od ryzyka powikłań. Efektem ich pracy jest między innymi pojawienie się nowej metody, która niesie ze sobą wiele korzyści dla lekarzy i pacjentów.
Z czego wynika popularność operacji laparoskopowych, bo o nich mowa i w jakich zabiegach lekarze mogą wykorzystać tę innowacyjną metodę?
Na czym polega zabieg wykonany metodą laparoskopową?
Laparoskopia jako metoda chirurgiczna może być wykorzystana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to laparoskopia diagnostyczna. Dzięki niej lekarz może pobrać do badania tkanki z ciała pacjenta i poddać je analizie. Może też dzięki kamerze sprawdzić, w jakim stanie jest dany narząd, zanim wybierze formę leczenia.
Z kolei operacja laparoskopowa ma na celu działanie typowo lecznicze. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod operacyjnych, w laparoskopii lekarz nie musi wykonywać dużych cięć w miejscu operacji. Tym samym zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych i skraca czas rehabilitacji.
Do wykonania zabiegu metodą laparoskopową często wystarczy jedno lub kilka niewielkich nacięć (na ok. 2 cm).
To przez nie lekarz wprowadza do ciała pacjenta narzędzia, które pomogą mu w operacji. Sprzęt, którym się posługuje, dzieli się na:
- narzędzia do obserwowanie pola operacyjnego: teleskop, kamera oraz źródło światła,
- przyrządy do wytwarzania i utrzymania odmy otrzewnej: igła Veressa i insuflator,
- trokary: grot do przebijania tkanek, kanał do wprowadzania narzędzi operacyjnych i zastawka, która zapobiega uchodzeniu gazu wprowadzanego do miejsca operacji,
- instrumentarium służące do wykonania zabiegu na danym narządzie w ciele.
Popularność operacji laparoskopowych — z czego wynika
Laparoskopia jest często stosowaną metodą operacyjną ze względu na małą inwazyjność i szerokie możliwości zastosowania w różnego rodzaju schorzeniach.
Mniejsza inwazyjność i ryzyko powikłań
Każde otwarcie ciała pacjenta niesie ze sobą ryzyko powikłań zarówno w trakcie operacji, jak i po jej zakończeniu. Metoda, która je zmniejszy, warta jest doskonalenia i stosowania tam, gdzie tylko jest to możliwe. Tak właśnie stało się z małoinwazyjną metodą laparoskopową, która od niespełna 30 lat gości na salach operacyjnych. Dziś lekarze bardzo chętnie stosują ją w przypadku wielu schorzeń, bo wiedzą, jakie korzyści niesie ona dla zdrowia pacjentów.
Do największych zalet, które sprawiają, że popularność operacji laparoskopowych wciąż rośnie, należą między innymi:
- mała inwazyjność w trakcie wykonywania zabiegu,
- mniejsza liczba powikłań pooperacyjnych,
- możliwość przeprowadzenia wcześniejszej mobilizacji i pionizacji chorego po operacji,
- mniejszy ból po operacji,
- krótsza hospitalizacja i szybszy powrót do pełnej aktywności życiowej,
- ograniczona utrata krwi w trakcie operacji.
Szerokie zastosowanie operacji laparoskopowych
Korzyści, o których mowa była wcześniej wpływają na decyzje lekarzy o wyborze tej metody w trakcie wykonywania zabiegów operacyjnych. Dlatego stosują ją między innymi przy:
- wodobrzuszu,
- stanach zapalnych w jamie brzusznej,
- chorobach śledziony,
- zrostach w jamie otrzewnej,
- diagnozowaniu stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej,
- wycinaniu:
- pęcherzyka żółciowego,
- guzów nadnerczy,
- torbieli wątroby,
- wyrostka robaczkowego,
- guzów jelita grubego,
- polipów jelita grubego i odbytnicy,
- torbieli gruczołu krokowego i jajnika,
- endometriozie,
- refluksie,
- przepuklinach brzusznych,
- zabiegach ginekologicznych,
- nowotworach.
Swoje zastosowanie zabiegi laparoskopowe znajdują również w leczeniu otyłości. Operacje bariatryczne przeprowadzone metodą laparoskopową cechuje nie tylko duża skuteczność, ale też bardzo małe ryzyko powikłań zarówno śródoperacyjnych, jak i pooperacyjnych.
O popularności operacji laparoskopowych w tej dziedzinie medycyny świadczy fakt, że aż 60% wszystkich operacji bariatrycznych na świecie wykonywanych jest właśnie tą metodą.
Korzyści z laparoskopii w diagnostyce
Trudno się dziwić, że laparoskopia coraz częściej stosowana jest w medycynie, skoro można ją wykorzystać nie tylko bezpośrednio w leczeniu operacyjnym, ale też w diagnostyce. Lekarz może dzięki temu dokładnie przyjrzeć się choremu lub uszkodzonemu narządowi, wykonać biopsję lub pobrać fragment ciała do badania histopatologicznego. Laparoskopia pozwala też na połączenie operacji i diagnostyki, stąd zdarza się, że badanie diagnostyczne przeradza się w zabieg operacyjny i skuteczne usunięcie przyczyny choroby lub naprawienie uszkodzonego narządu.
Laparoskopia sprawdza się przy diagnozowaniu zespołu jelita drażliwego, przewlekłego i ostrego bólu brzucha, badaniu guzów jamy brzusznej oraz ustalani przyczyny wodobrzusza.