Pośród zabiegów rehabilitacyjnych niezwykle popularne jest zastosowanie masażu. Masaże działają nie tylko relaksacyjnie, ujędrniając skórę, ale mają swoje zastosowanie profilaktyczne. Często znacznie ograniczają lub nawet redukują ból w wypadku poważnych schorzeń. Masaż mięśni okołokręgosłupowych mają także na celu przywrócenie właściwego napięcia mięśni lub utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji.
Zalety masażu
- Zmniejszenie dolegliwości bólowych
- Odżywienie i dotlenienie mięśni, a także zwiększenie ich elastyczności
- Ujędrnienie i uelastycznienie skóry, otwarcie się ujścia gruczołów potowych i łojowych, rozbicie tkanki tłuszczowej
- Poprawa funkcjonowania układu kostnego, czyli uelastycznienie stawów, szybsza regeneracja po wysiłku, lepsze odżywienie
- Lepsze cyrkulacja krwi w naczyniach krwionośnych oraz zwiększenie krwi dostarczanej do płuc
- Regulacja pracy układu immunologicznego i trawiennego
Masaż klasyczny
Masaż tego rodzaju jest jedną z najpopularniejszych form masażu o bardzo szerokim zastosowaniu. Stosuje się go przede wszystkim w wypadku terapii narządów ruchowych, przez co jest uważany za jedną z najskuteczniejszych form w tym zakresie. Masaż klasyczny wykonuje się przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. W szczególności polecany jest w wypadku obrażeń ortopedycznych, takich jak zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia stawów i kości. Dodatkowo, masaż tego typu można stosować w przypadku terapii naderwanych i nadciągniętych ścięgien. Także w przypadku schorzeń związanych np. z wylewem, czyli niedowładach, porażeniach i przykurczach. Masaż klasyczny świetnie sprawdza się również przy intensywnych treningach sportowych oraz wysiłku fizycznym.
Masaż segmentowy
Tego rodzaju masaż stosuje się przede się przede wszystkim w diagnostyce. Znajduje on również swoje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych, zaburzeń krążenia, stanów pourazowych. Używać go można również w przypadkach zaburzeń wegetatywnego układu nerwowego. Dodatkowo, sprawdza się także w przypadku poprawy funkcjonowania gruczołów wewnątrzwydzielniczych. Masaż segmentowy stosuje się przy występowaniu czynnościowych, zwyrodnieniowych, a także przewlekłych gośćcowych chorób kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich. Masaż tego typu często stosowany jest jako uzupełnienie masażu klasycznego.
Prestoterapia, czyli masaż uciskowy
Prestoterapia to pneumatyczny masaż uciskowy. Działa bezpośrednio na układ limfatyczny oraz krwionośny. Do masażu tego rodzaju wykorzystuje się urządzenie wyposażone w lampę próżniową. Zmieniając ciśnienie w odpowiedniej kolejności w komorach kombinezonu ciśnieniowego oddziałuje się na poszczególne partie ciała. Prestoterapia to skuteczny sposób na wymodelowanie nóg, bioder czy pośladków, dzięki któremu szybko można pozbyć się obrzęków wodnych i tłuszczowych.
Prestoterapia wpływa pozytywnie na pobudzenie układu krążeniowego i limfatycznego, a także ujędrnienie skóry. Niweluje obrzęki limfatyczne, żylne i pooperacyjne. Skutecznie niweluje cellulit. Szczególnie wodny, a także wpływa na detoks organizmu. Masaż uciskowy odżywia i dotlenia tkanki. Jest to również doskonała profilaktyka używana dla celów antyzastoniowych krwi i limfy, a także antycellulitowych.
Masaż relaksacyjny
Masaż relaksacyjny jest jedną z form masażu, którego głównym celem jest poprawa stanu psychosomatycznego pacjenta. Dzieje się tak poprzez odprężenie ciała i umysłu oraz zniwelowanie skutków stresu. Wywiera bezpośredni oraz pośredni wpływ na organizm. Dlatego stanowi integralną część odnowy biologicznej. Dzięki swym licznym korzystnym efektom stosowany jest także w profilaktyce wielu chorób. Masaż relaksacyjny jest szczególnie wskazany dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu oraz będących pod wpływem nieustającego silnego stresu.
Badania wykazują, że masaż tego rodzaju daje pozytywne efekty u osób znerwicowanych. Można używać go także u pacjentów z zaburzeniami snu oraz z depresją. Poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia harmonizuje odpowiednio pracę mózgu i układu nerwowego. Masaż relaksacyjny polecany jest także osom rzadko uprawiającym aktywność fizyczną. Wpływa na rozluźnienie napięcia mięśniowo-powięziowego powstałego z bezruchu lub długo trwałej nieprawidłowej postawy ciała.
Masaż sportowy
Masaż tego rodzaju ma dużo wspólnego z masażem klasycznym. Wykonywany jest jednak z użyciem większej siły. To nieodłączny element odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych. Masaż sportowy pomaga zapobiegać kontuzjom. Likwiduje również skutki przetrenowania, a także rozgrzewa i relaksuje mięśnie. Celem masażu jest odbudowa masy mięśniowej oraz przywrócenie sprawności mięśni sprzed urazu. Wykonywany jest w celu rozluźnienia mięśni, a także poprawy metabolizmu. Dodatkowo, likwiduje skutki przetrenowania oraz usuwa stany zmęczenia mięśni i całego organizmu. Usprawnia również krążenie chłonki i krwi. Dzięki temu substancje odżywcze szybciej wędrują do mięśni. Pozwala również na uzyskanie równowagi psychicznej przez sportowców. Pozwala zmniejszyć stres i jego objawy, takie jak biegunki czy zaparcia. Ponadto, wpływa również na zlikwidowanie zmęczenie po wysiłku oraz powstałych w mięśniach zakwasów. Masaż sportowy to rodzaj masażu, który w szczególności przeznaczony jest dla sportowców.
Pośród zabiegów rehabilitacyjnych masaż stanowi najstarszą grupę działań dzięki którym fizjoterapeuta może w znacznym stopniu pomóc pacjentowi w jego problemach zdrowotnych. Co ważne, aby go stosować nie ma potrzeby zakupu drogiego sprzętu rehabilitacyjnego ani używania wymyślnych sprzętów. Wszystko w właściwie w rękach masażysty. Kończąc drugą część przeglądu najbardziej popularnych zabiegów rehabilitacyjnych zapraszamy już wkrótce do przeczytania ostatniej 3-ciej odsłony. Tym razem przegląd w całości poświęcimy praktykom kinezyterapeutycznym, czyli leczeniu ruchem.