Jak przebiega rutynowa wizyta u ginekologa? | INTER-MED

Jak przebiega rutynowa wizyta u ginekologa?

Systematyczne badania kontrolne u ginekologa wpisane są w kalendarz większości kobiet. Te Panie, które z jakiegoś powodu dawno nie odwiedziły tego specjalisty, powinny jak najprędzej się do niego udać, bo regularne badania pozwalają na wykrycie wielu niebezpiecznych chorób na wczesnym etapie ich rozwoju. Badanie ginekologiczne nie należy do komfortowych dla większości Pań, ale nie jest też czymś bolesnym czy traumatycznym. Ja przebiega rutynowa kontrola u ginekologa? Czy należy się do niej specjalnie przygotować? Jakie badania powinno uwzględniać?

Pierwsza wizyta u ginekologa

Od pierwszej wizyty u ginekologa wiele zależy, jeśli chodzi o podejście kobiety do rutynowych, corocznych badań. Jest to ważny moment i niewątpliwie dość stresujący dla każdej młodej dziewczyny. Pierwsza, rutynowa wizyta u ginekologa powinna odbyć się mniej więcej pomiędzy 13 a 16 rokiem życia lub pomiędzy pierwszą miesiączką a rozpoczęciem współżycia. Jeśli występują jakieś niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego, do ginekologa należy udać się wcześniej. Pierwsza wizyta powinna przebiegać w sposób maksymalnie komfortowy dla dziewczyny, warto zatem zadbać, aby wybrać tzw. specjalisty z zakresu ginekologii rozwojowej który ma odpowiednie przygotowanie do badania i leczenia kobiet poniżej 18 roku życia. Do ukończenia pełnoletności, leczenie lub ewentualne przepisywanie środków antykoncepcyjnych, odbywa się za zgodą rodziców. Młoda kobieta powinna udać się do ginekologa jak najszybciej, jeśli pojawiają się takie sygnały ze strony układu rozrodczego jak:

 • nieregularne miesiączki od co najmniej dwóch lat
 • upławy
 • świąd, pieczenie
 • bóle w podbrzuszu
 • brak miesiączki pomimo ukończonego 15 roku życia
 • bolesne i obfite miesiączki
 • planowanie rozpoczęcia współżycia
 • zaburzenia procesu dojrzewania takie jak nieprawidłowy rozwój sutków lub brak owłosienia łonowego

Przebieg rutynowej wizyty u ginekologa

Rutynowe wizyty u ginekologa są dla wielu kobiet źródłem dyskomfortu. Poddanie się badaniu ginekologicznemu, wymaga od pacjentki przełamania bariery wstydu, dlatego delikatność i odpowiednie podejście lekarza ginekologa ma tutaj ogromne znaczenie. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu. Padają pytania dotyczące ostatniej miesiączki, przebiegu miesiączek ogólnie, przyjmowanych leków, ogólnego stanu zdrowia, przebytych ciąż oraz ewentualnych poronień. Niektóre wizyty mogą rozpocząć się od pomiarów wzrostu, wagi oraz ciśnienia krwi. Następnie przeprowadzane jest rutynowe badanie ginekologiczne, podczas którego pacjentka siada na specjalistyczny fotel. Podstawową metodą oceny wewnętrznych narządów płciowych jest badanie wziernikiem. Lekarz ma szansę w tym czasie zobaczyć tarcze oraz szyjkę macicy, a także pobrać materiał do badania cytologicznego. Podczas wizyty najczęściej badane są także piersi. U niektórych pacjentek, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu ginekologicznego USG. Po badaniu, pobrana próbka wysyłana jest do laboratorium. W razie niepokojących wyników, lekarz ginekolog dzwoni do pacjentki i umawia się na kolejną wizytę. Rutynowym badaniom ginekologicznym należy poddawać się raz w roku.

Jak przygotować się do wizyty?

Przede wszystkim, należy spróbować pozbyć się niepotrzebnego napięcia. Dobry lekarz ginekolog będzie starał się zapewnić Ci możliwie jak najlepsze warunki i zadba o Twoje samopoczucie. Rutynowa wizyta najczęściej przebiega szybko, dlatego zanim się obejrzysz – będzie już po wszystkim. Dla swojego własnego komfortu, ubierz sukienkę, luźną spódnicę lub tunikę. Przed wizytą weź prysznic i jeśli idziesz do wybranego lekarza po raz pierwszy, przygotuj listę leków, które przyjmujesz oraz informacje o przebytych chorobach. Dzięki temu przyspieszysz cały proces i pozwolisz lekarzowi na dokładniejsze przyjrzenie się Twojemu zdrowiu. Aby ułatwić lekarzowi badanie, przed wizytą opróżnij pęcherz. Dla swojego własnego komfortu, możesz zadbać także o opróżnienie jelit. Rutynowe wizyty pozwalają na kontrolę i wykrycie wczesnych zmian poważnych chorób np. raka piersi oraz raka szyjki macicy. W wieku rozrodczym powinny odbywać się raz do roku. Po okresie menopauzalnym, zwykle mogą odbywać się rzadziej, ale ich częstotliwość powinna zależeć od decyzji lekarza.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.