Otyłość dziecięca to już nie tylko problem krajów wysoko rozwiniętych, gdzie dostęp do żywności jest wręcz nieograniczony, a jej jakość często budzi wiele zastrzeżeń. Choroba ta osiągnęła poziom epidemii również w krajach rozwijających się, co budzi jeszcze większy niepokój. Tym bardziej że skutki tego zjawiska są długofalowe. Jest bardzo prawdopodobne, że spora część dzieci cierpiąca na nadwagę i otyłość, również w wieku dorosłym zmagać się będzie z tą przewlekłą chorobą.
Jeśli jesteś rodzicem, powinieneś przede wszystkim znać przyczyny otyłości, by móc skutecznie jej zapobiegać.
Kiedy można mówić, że dziecko jest otyłe?
Lekarze diagnozują otyłość u młodych pacjentów na podstawie wskaźnika BMI. Tworzy go stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wartości wzrostu mierzonego w metrach. W przypadku dzieci tę wartość odnosi się do standaryzowanych siatek centylowych w zależności do płci i wieku.
Jeśli BMI twojego dziecka znajdzie się między 90 a 97 centylem, oznaczać to będzie, że ma nadwagę. Gdy wartość ta zostanie przekroczona, lekarz zdiagnozuje otyłość.
Nadmiar kilogramów u dziecka to problem, którego na pewno nie powinieneś lekceważyć. Z otyłości jako choroby się nie wyrasta, dlatego nie warto czekać, aż stanie się tak w przypadku twojego dziecka. Otyłość dziecięca może mieć i często ma bardzo duży wpływ na zdrowie fizyczne, samopoczucie emocjonalne i społeczne oraz poczucie wartości. Zaburza relacje z rówieśnikami i prowadzi do wielu problemów natury psychicznej. Dlatego powinieneś zrobić wszystko, by zapobiec otyłości u swojego dziecka, a gdy już do niej doszło, skorzystać z wszelkich możliwych sposobów, by pomóc mu się od tej choroby uwolnić.
Otyłość u dzieci — możliwe przyczyny
Nawet jeśli twoje dziecko już jest otyłe, możesz spowolnić ten proces i sprawić, że waga jego ciała zacznie wracać do normy. Oprócz konsultacji dietetycznej i medycznej bardzo ważne jest stopniowe niwelowanie przyczyn, które do otyłości dziecięcej doprowadziły.
Sam mechanizm powstawania otyłości wciąż nie jest do końca poznany, dlatego kwalifikowany jest jako zaburzenie o wielu przyczynach. Do otyłości mogą więc przyczynić się zarówno czynniki środowiskowe, jak i preferencje dotyczące stylu życia. Dlatego warto przejrzeć je wszystkie i sprawdzić, które z nich najmocniej przyczyniły się do niezdrowej masy ciała u dziecka.
Wielkość porcji i niezdrowe przekąski
Wciąż panuje przekonanie, że to słodkie i niezdrowe przekąski bardzo mocno wpływają na otyłość u dzieci. Owszem, nie są bez znaczenia, ale ich rola rośnie wraz ze zwiększaniem porcji normalnych posiłków. Te zaś niestety też rosną w zatrważającym tempie i choć organizm dzieci nie potrzebuje zjadać tak dużo, to i tak dostaje coraz więcej. Gdy dojdzie do tego wysoka kaloryczność potraw i niski poziom składników odżywczych, bardzo łatwo o zaburzenie równowagi energetycznej w organizmie. To zaś jest prosta droga do otyłości.
Słodkie napoje
Zwykle mówi się o napojach gazowanych, jako jednym ze źródeł otyłości. Prawda jest jednak nieco inna. Twoje dziecko nie musi pić ich w nadmiarze, by przytyć. Wystarczy, że codziennie w większych ilościach będzie spożywać słodzone soki i podobne im napoje, które wydają się zdrowsze. Musisz jednak wiedzieć, że zawarta w sokach owocowych fruktoza może wpływać na zwiększenie apetytu. Stymuluje ona wydzielanie hormonu o nazwie grelina. Odpowiada on za uczucie głodu, przez co w umyśle pojawia się informacja, że czas na posiłek. Co więcej, fruktoza nie pobudza insuliny do produkcji leptyny, przez co nie pojawia się uczucie sytości i w ten sposób koło się zamyka.
Nie dziw się więc, że twoje dziecko po wypiciu słodkiego soku nabiera ochoty na słodkie, wysokoenergetyczne przekąski.
Brak lub bardzo niski poziom aktywności fizycznej
Czasy, gdy dzieci większość wolnych chwil spędzały na świeżym powietrzu, niestety dawno już minęły. Teraz każdą z nich spędzają przed komputerem lub telewizorem. To zaś sprawia, że ich poziom aktywności fizycznej drastycznie spada. Każda dodatkowa godzina dziennie spędzona w ten sposób, zwiększa częstość otyłości o 2%.
Drugim oprócz siedzącego trybu życia czynnikiem, sprzyjającym otyłości jest konsumpcja słodkich przekąsek i produktów reklamowanych w telewizji. Wcale nie mniej jest ich w Internecie, na przeglądaniu którego dzieci spędzają też wiele czasu. I nie muszą w tym przypadku korzystać z komputera. Wystarczy telefon lub tablet z dostępem do Sieci.
Skłonność genetyczna
Choć nie jest to główny czynnik, to również powinieneś mieć to na uwadze. W kilkudziesięciu procentach BMI może być dziedziczne. Jeśli więc rodzice cierpią na otyłość, prawdopodobieństwo, że zmagać się z nią będą ich dzieci, jest niemałe. Tym, co sprzyja pojawieniu się tej przyczyny, są towarzyszące skłonności genetycznej czynniki środowiskowe i behawioralne. To dobra wiadomość, ponieważ twoja otyłość nie wyklucza szczupłej sylwetki twoich dzieci. Im większa będzie twoja wiedza na ten temat i korzystanie z niej w codziennym życiu, tym większa szansa, że problem otyłości zakończy się w twojej rodzinie na tobie.
Czynniki rodzinne
Na otyłość u dzieci bardzo duży wpływ ma środowisko rodzinne. To w tym miejscu spędza ono najwięcej czasu i tu przejmuje większość życiowych nawyków. Również tych związanych z dietą i stylem życia. Posiłki w gronie rodzinnym mogą mocno wpływać zarówno na ilość spożywanego przez dzieci pokarmu, jak i jego rodzaj oraz wartość kaloryczną. Gdy dojdą do tego nawyki rodzinne związane z niską aktywnością życiową, możesz nieświadomie stworzyć bardzo sprzyjające warunki do rozwoju otyłości u swoich dzieci.
To tylko wybrane przyczyny otyłości u dzieci. Jednak już ta niewielka porcja wiedzy może znacznie przyczynić się do zmian w sposobie ich żywienia. Przykład jednak powinien iść z góry. Trudno będzie dziecku jeść zdrowe i wartościowe posiłki, gdy reszta rodziny dogadzać będzie swoim podniebieniom mocno przetworzoną żywnością. Spoczywa na tobie jako rodzicu bardzo duża odpowiedzialność za to, z czym zmagać się będą twoje dzieci, gdy chodzi o nadwagę i towarzyszące jej choroby.
Dlatego leczenie otyłości często obejmuje wszystkich członków rodziny. Nie wystarczy wysłać do dietetyka osobę chorą. Powinni się zjawić u niego wszyscy, z którymi dziecko mieszka i kto ma wpływ na jego wychowanie.
Źródło: