Obturacyjny bezdech senny to problem, z którym zmaga się wiele osób, a część z nich w ogóle nie jest tego świadoma. Samemu bowiem trudno go stwierdzić, tym bardziej, gdy nie zna się podstawowych objawów, które mogą mu towarzyszyć. Jeśli więc chrapiesz lub na podstawie innych symptomów podejrzewasz, że możesz cierpieć na bezdech senny, skorzystaj z pomocy medycznej i wykonaj specjalny test.
Już teraz możesz również sprawdzić, jakie są częste przyczyny bezdechu, jak się objawia i w jaki sposób może się od niego uwolnić.
Czym jest obturacyjny bezdech senny?
Choć oddech w nocy jest spowolniony, to i tak wciąż jest niezbędny do funkcjonowania i życia. Dlatego każde zatrzymanie oddychania na dłuższą chwilę oznacza odcięcie organizmu od dopływu życiodajnego tlenu.
W przypadku bezdechu sennego do takich sytuacji dochodzi wiele raz w ciągu każdej nocy. A dokładnie od kilkunastu do kilkudziesięciu zatrzymań w ciągu każdej godziny snu, a każdy bezdech trwa co najmniej 10 sekund. Dla porównania zdrowy człowiek również może doświadczać bezdechów, jednak zdarzają się one dużo rzadziej i nie przekraczają 5 na godzinę snu.
Najczęstsze objawy bezdechu sennego
Samo kilkunastosekundowe zatrzymanie oddechu to nie jedyny objaw tego zaburzenia, bo jest ich znacznie więcej. Poza tym możesz ich doświadczać nie tylko w nocy, ale też po przebudzeniu. Kiedy bowiem nie możesz się wyspać, z czasem zacznie się to odbijać na twojej kondycji w ciągu dnia.
Przeczytaj także: Bezdech senny a otyłość – przyczyna czy skutek?
Jeśli więc śpisz sam, ważna jest znajomość innych objawów, które mogą wskazywać na obturacyjny bezdech senny. Należą do nich między innymi:
- suchość w ustach,
- głośne chrapanie,
- chwilowe zatrzymanie oddychania,
- wiercenie się w trakcie snu,
- zwiększona potliwość,
- wybudzenia połączone z problemami z ponownym zaśnięciem,
- wstawanie do ubikacji,
- dławienie się przez sen,
- nadmierna potliwość,
- kołatanie serca,
- zgaga.
To nie koniec, ponieważ również w ciągu dnia możesz odczuwać skutki bezdechu, co też może być dla ciebie wskazówką, że na niego cierpisz. Zwróć uwagę, czy:
- rano boli cię głowa,
- w ciągu dnia jesteś nadmiernie senny, nieraz tak bardzo, że zasypiasz na siedząco,
- masz problemy ze skupieniem i pamięcią,
- jesteś rozdrażniony i cierpisz na zmienność nastroju.
Jakie mogą być przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?
Obturacyjny bezdech senny może mieć wiele przyczyn i na wybrane z nich masz realny wpływ. Oznacza to, że rozwiązując jeden problem zdrowotny, uwolnisz się od tego, którym są wielokrotne zatrzymania oddechu.
Do możliwych przyczyn bezdechu sennego należy:
- skrzywiona przegroda nosowa,
- otyłość i szeroka szyja z tłuszczem podskórnym, który naciska na ściany gardła,
- przerost migdałków podniebiennych,
- problemy o podłożu alergicznym,
- niedoczynność tarczycy,
- uwarunkowania genetyczne,
- wadliwie zbudowana żuchwa,
- bardzo wiotkie mięśnie podniebienia,
- polipy,
- nadużywanie alkoholu,
- choroba refluksowa przełyku,
- długotrwałe przyjmowanie środków uspokajających i nasennych.
Na bezdech narażone są też kobiety po menopauzie.
Jak można leczyć obturacyjny bezdech senny?
Jeśli po przeprowadzeniu testu okaże się, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny, lekarz dostosuje odpowiednią formę terapii. Najlepsze efekty daje połączenie różnych działań z CPAP.
Do częstych zaleceń mających na celu wyleczenie bezdechu, należy między innymi:
- zrzucenie nadmiaru kilogramów, jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość,
- rezygnacja z palenia tytoniu,
- zabiegi, których celem jest skorygowanie drożności górnych dróg oddechowych,
- wyleczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
Przeczytaj także: Czym jest domowy test bezdechu i kto może z niego skorzystać
Wraz z tym lekarz może zaproponować terapię za pomocą stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, czyli CPAP. W metodzie tej wykorzystywany jest specjalny aparat, przewód oddechowy i maska wentylacyjna. Pomaga on wprowadzać do dróg oddechowych powietrze pod dostosowanym do twoich płuc ciśnieniem. Dzięki temu mięśnie gardła nie zapadną się i nie dojdzie do kolejnego bezdechu sennego.
Co jeszcze warto wiedzieć o bezdechu sennym?
Warto wiedzieć, że chrapanie nie zawsze oznacza, że cierpisz na bezdech senny. Dlatego ważna jest obserwacja innych objawów, które mogą wstępnie to potwierdzić. Jednak już sam fakt, że chrapiesz, jest pierwszym sygnałem, że może też występować bezdech senny. Bo o ile wiele osób chrapiących nie cierpi na obturacyjny bezdech senny, to już każdy, u kogo występuje to zaburzenie, na pewno też chrapie.
Jeśli więc chrapiesz i podejrzewasz u siebie bezdech senny, umów się na konsultację do pulmonologa, by przeprowadzić niezbędne testy i w razie pozytywnej diagnozy, rozpocząć terapię.