Wady postawy znajdują się obecnie na czele listy chorób cywilizacyjnych. Bagatelizowanie zaburzeń tego rodzaju u dzieci, może w przyszłości przynieść różnorodne skutki chorobowe. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost występowania wad postawy, częściej u dzieci, ale również i u dorosłych. Główną wad tego rodzaju z pewnością jest zmiana trybu życia z aktywnego ruchowo na tzw. edenteryjny, czyli siedzący. Większość osób od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywa w pozycji siedzącej.
Pojawiające się wady postawy mogą powodować zaburzenia w budowie oraz w prawidłowym funkcjonowaniu wielu narządów, jak i układów organizmu człowieka. Niektóre z nich mogą prowadzić do pogorszenia wentylacji płuc oraz utrudniać dopływ krwi do mózgu. Natomiast prosty kręgosłup, na skutek zbyt słabej amortyzacji, może powodować mikrourazy głowy podczas chodzenia bądź skakania.
Różnego rodzaju skoliozy pogarszają znacznie wentylację płuc, powodują bóle międzyżebrowe, a także utrudniają pracę dużych naczyń krwionośnych, jak i pracę serca. Natomiast wszelkiego rodzaju wady stóp, takie jak płaskostopie lub koślawe i szpotawe kolana utrudniają długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej czy chodzenia. Wady postawy powodują również zwiększenie zużycia energii, nerwowość oraz znużenie.
Kifoza, czyli okrągłe plecy
Plecy okrągłe charakteryzują się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi. Mięśnie grzbietu ulegają przy tym znacznemu osłabieniu. Wada postawy tego rodzaju cechuje się wysunięciem głowy i braków do przodu, spłaszczeniem i zapadnięciem klatki piersiowej, a także rozsunięciem i odstawaniem łopatek od klatki piersiowej. Popularnie mówi się, że człowiek mający okrągły kręgosłup po prostu się garbi.
Wynikiem zmian powstałych przy plecach okrągłych jest zdecydowanie szybsze męczenie się organizmu, a także ograniczony zakres ruchów kręgosłupa oraz stawów barkowych. Skośne ustawienie żeber i spłaszczenie górnej części klatki piersiowej powodują zmniejszenie ruchów oddechowych i znaczne upośledzenie oddychania, wpływają również niekorzystnie na układ krążenia.
Korekcja: Leczenie okrągłych pleców polega głównie na kształtowaniu nawyków korygowania prawidłowej postawy. Ortopedia radzi, aby pacjent dbał o to, by odpowiednio cofać głowę oraz ściągać łopatki i barki w tył, jak i w dół, tak, aby znalazły się na prawidłowym poziomie, a klatka piersiowa uwypukliła się.
Pogłębiona lordoza lędźwiowa, czyli plecy wklęsłe
W prawidłowych warunkach kręgosłup w okolicy lędźwiowej jest wygięty do przodu, co nosi nazwę lordozy lędźwiowej. Plecy wklęsłe to jednak pogłębienie lordozy tego rodzaju. Wady postawy tego typu cechują się powiększonym przodopochyleniem miednicy, uwypukleniem pośladków, jak i wypiętym brzuchem. Wada postawy tego rodzaju prowadzi do różnorodnych zaburzeń czynności narządów wewnętrznych oraz obniżenia przepony głównego mięśnia oddechowego, jak i zaburzeń odpływu krwi.
Korekcja: Aby korygować lordozę, należy przede wszystkim wzmacniać mięśnie brzucha i pośladki. W tym celu pomogą ćwiczenia korygujące, takie jak:
- Nożyce
- Skłony do przodu z pozycji leżącej
- Maszerowanie z wysokim unoszeniem kolan i obciągniętymi stopami
- Pływanie na plecach
- Jazda na rowerze
Warto również zadbać o prawidłową pozycję przy pracy. Plecy powinny mieć wyprofilowane podparcie odcinka lędźwiowego, co umożliwia siedzenie głęboko i mocne opieranie wyprostowanych pleców. Stopy natomiast powinny być oparte o podłogę.
Boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza
Wady postawy tego typu ujawniają się najczęściej w okresie skoków wzrostowych, czyli między pierwszym a trzecim, piątym a ósmym i jedenastym a czternastym rokiem życia. Skoliozę można dostrzec, gdy kręgosłup nie tworzy linii prostej, ale krzywi się w łuki. Wygięcia tego rodzaju pojawiają się na wysokości lędźwi oraz na odcinku piersiowym i szyjnym. Sygnałem występowania skoliozy może być nierówne ustawienie barków, czyli jeden niżej od drugiego oraz nierówno ustawione biodra lub brak symetrii talii.
Korekcja: Ortopedia ustala zestaw ćwiczeń korekcyjnych, które powinny być wykonywane regularnie, również w domu. W leczeniu skoliozy pomaga również pływanie oraz gra w koszykówkę. Warto również pamiętać o tym, aby nie nosić ciężkich toreb na jednym ramieniu, a oglądając telewizję lepiej leżeć na brzuchu.
Wady stóp
Stopa swoją budową oraz funkcją przystosowania jest do elastycznego przenoszenia ciężaru ciała w czasie chodu, jak i do amortyzowania wstrząsów podczas poruszania się. Zdrowe stopy są ważnym elementem zdrowia całego organizmu. Wady stóp powodują zmęczenia, utrudniają prawidłowe poruszanie się, a także sprawiają ból.
Płaskostopie – skutek wady postawy
Płaskostopie pojawia się naturalnie w rozwoju dziecka i powinno zniknąć do 4. roku życia. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy dziecko z niego nie wyrasta. Wówczas stopy nie uzyskują odpowiedniego kształtu, czyli nie dochodzi do wytworzenia się wgłębienia i ułożenia kości śródstopia w kształt łuku. Powoduje to, że są one płaskie, a zatem dotykają podłoża całą powierzchnią.
Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy wady postawy?
Skontaktuj się z jednym z naszych specjalistów.
Korekcja: W leczeniu płaskostopia ważne jest przestrzeganie regularnych ćwiczeń, które umożliwiają prawidłowe formowanie się stóp. Ortopedazaleca noszenie specjalnego obuwia korekcyjnego oraz ćwiczenia polegające najczęściej na gimnastyce stóp. Wiele z nich można przeprowadzić samodzielnie. W zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, które przynosi natychmiastowe rezultaty.
W leczeniu płaskostopia w skrajnych przypadkach także wskazany jest zabieg operacyjny
Haluksy, czyli paluch koślawy
Wada stopy tego rodzaju polega na powstaniu bolesnej oraz wystającej narośli w okolicach palucha. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale również poważny problem. Deformacja tego rodzaju może z upływem czasy dotyczyć także większej części stopy, powodując przy tym ból, dyskomfort oraz problem z dobraniem obuwia. Początkowo deformacja ma charakter izolowany, ale zdarza się, że ulega pogłębieniu, co prowadzi do powstania innych wad stopy.
Korekcja: W początkowym stadium leczenia możliwe jest zastosowanie profilaktycznych metod, czyli farmakologii, fizjoterapii czy doboru odpowiednich wkładek oraz obuwia. W późniejszych zmianach ortopedia stosuje różne warianty leczenia operacyjnego. Wczesne przeprowadzenie operacji zapobiega najczęściej dalszemu pogłębianiu się deformacji. Zastosowanie odpowiedniego leczenia tego rodzaju zapobiega również występowaniu innych zmian w obrębie stopy.
Wady stopy – leczenie operacyjne
W ostatnich latach powstało wiele innowacyjnych rozwiązań operacyjnych w zakresie korekcji wad stopy, które pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. Podczas leczenia tego rodzaju stosuje się specjalne obuwie korekcyjne, a możliwość chodzenia pojawia się już od pierwszej doby po zabiegu. W fazie pooperacyjnej leczenia stosuje się również fizykoterapia, ćwiczenia, masaże wirowe, jak i terapia energotonowa.