Nie do wszystkich badań mamy taki sam stosunek. Jedne z nich wydają nam się bardziej przyjemne, inne natomiast zawstydzają, wywołują dyskomfort, a także wymagają starannego przygotowania. Wokół wielu z nich pojawiły się mity, które ciężko przełamać. W dodatku często zdarza się, ze ludzie nawzajem opowiadają sobie klasyczne horrory na temat poszczególnych badań pogłębiając awersję a nawet strach do niektórych z nich. Pomimo powszechnego stresu, warto jednak wykonywać badania także z tej grupy, ponieważ nawet najbardziej stresujące zabiegi medyczne pozwalają na wyeliminowanie zagrożenia.
Przygotowując się do tego typu badań warto uświadomić sobie, że ciężko jest zrobić wrażenie na lekarzu, ponieważ dla niego praca jest rutyną i codziennością. Pamiętaj, że nie jesteś pierwszą osobą, która przechodzi przez nieprzyjemne zabiegi medyczne.
Dentysta – Sadysta
Unikanie wizyty u stomatologa jest bardzo powszechną praktyką. Stres daje już o sobie znać w poczekalni, do której docierają dźwięki wiertła dentystycznego. Dodatkowo sytuacji nie ułatwia widok innych stresujących się pacjentów. Strach przed dentystą i wydzielający się z tego powodu stres może mieć charakter lęku zarówno pierwotnego, jak i nabytego. Ten pierwszy z nich objawia się jako obawa przed czymś nieznanym, a także przed bólem bądź zranieniem. Drugi rodzaj lęku to strach, którego niejako uczymy się, stykając się w życiu z różnymi sytuacjami, które wywołują negatywne emocje.
Wizyta u stomatologa plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o ranking stresujących zabiegów medycznych. Ma nawet swoją nazwę – dentofobia to szczególnie silna wersja strachu przed dentystą. Przyczyny, dla których leczenie zębów i wizyta u stomatologa stają się dla niektórych traumatycznym przeżyciem, zmieniają się z biegiem lat. Ponadto, często pacjenci zdają sobie sprawę, że na fotelu dentystycznym nie wydarzy się nic niepokojącego, a jednak poziom stresu wzrasta z każdą chwilą przed przekroczeniem progu gabinetu. Ile razy idąc do stomatologa z bolącym zębem doznałeś nagłego „uleczenia” na krześle w poczekalni?
Przyczyny stresu przed niektórymi zabiegami medycznymi
Zbadań przeprowadzonych w 2011 roku na polskich respondentach wynika, że strach przed dentystą wywoływany jest głównie przez konkretne zdarzenia z przeszłości. Aż 60% badanych uważa, że najczęstszą przyczyną stresu przed wizytą u stomatologa jest ból podczas wcześniejszego leczenia zębów.
Do najczęstszych przyczyn lęku przed stresującymi zabiegami medycznymi zalicza się:
- Złe podejście lekarza – najczęściej mowa jest tutaj o lekceważącym stosunku i mało sympatycznym zachowaniu
- Poczucie bezsilności podczas leczenia oraz utrata kontroli nad sytuacją, a także brak wiedzy o tym jak przebiega leczenie – pacjenci boją się dlatego, że nie wiedzą czy zabieg medyczny przebiega zgodnie z planem
- Opowieści znajomych dotyczące wrażeń i przeżyć osobistych o negatywnym zabarwieniu
- Wysoki koszt leczenia – ten lęk wynika najczęściej z frustracji, występuje u osób znajdujących się w gorszej sytuacji materialnej; z racji tego często następuje konieczność wyboru pomiędzy dbaniem o zdrowie a zabezpieczeniem środków finansowych
- Obawa, że leczenie nie powiedzie się – tutaj występuje skumulowany stres przed koniecznością powtórzenia zabiegu medycznego pomimo podjętych wysiłków oraz poniesionych kosztów na leczenie
- Niemiłe doświadczenia z przeszłości – dotyczą przede wszystkim starszego pokolenia, które pamięta gabinety słabo wyposażone, z przestarzałym sprzętem, którego użycie rzeczywiście mogło powodować ból
- Przykre wspomnienia – najczęściej pojawiają się na tle zmysłowym, czyli przykładowo pobyt w szpitalu i skojarzenie specyficznego zapachu w obu obiektach
Gastroskopia
Gastroskopia pozwala na wykrycie wielu zmian chorobowych układu pokarmowego do dwunastnicy włącznie. Umożliwia również diagnozowanie wrzodów żołądka oraz wykrycie zmian zapalnych o różnorodnym charakterze, takim jak żylaki przełyku, łagodne lub złośliwe nowotwory oraz chorobę refluksową. W czasie badania lekarz może pobrać wyniki do oceny histopatologicznej, aby ocenić charakter zmiany. Na gastroskopię należy przyjść na czczo od co najmniej 6 godzin.
Gastroskopia jest stresująca, ponieważ podczas badania aplikuje się rurkę do gardła. Nie ma jednak wskazań medycznych do wykonania badania w znieczuleniu ogólnym. Istnieje możliwość przejścia badania w narkozie, ale jest ono możliwe jedynie na koszt pacjenta. Po skorzystaniu z narkozy, pacjent zostaje także na dobę w szpitalu.
Badanie gastroskopowe standardowo odbywa się w znieczuleniu miejscowym w gardle oraz przełyku. Rzeczywiście nie należy do najprzyjemniejszych, ale z pewnością nie boli i trwa zwykle kilkanaście minut.
Kolonoskopia
Pozwala na wykrycie zmian nowotworowych o obrębie jelita grubego we wczesnym stadium. Dodatkowo umożliwia rozpoznanie stanu zapalnego, krwawienia, a czasem usunięcia drobnych zmian patologicznych, czyli na przykład polipa. Pozwala również na pobranie próbek do oceny histopatologicznej. Każda osoba po 50. roku życia powinna poddać się kolonoskopii, bowiem zmiany przedrakowe rozwijają się bardzo powoli, co daje odpowiednio czas na działanie.
Badanie wymaga dobrego przygotowania – odpowiednia dieta płynna, środki przeczyszczające oraz głodówka. To wszystko spowoduje, że uda się uniknąć stresu, ponieważ jelita będą przeczyszczone, co sprawi, że badanie przebiegnie łatwiej i sprawniej. Warto pamiętać, że lekarze przyzwyczajeni są do różnych zachowań, takie odruchy jak na przykład gazy w czasie badania krępują jedynie pacjentów, a nie personel medyczny. Więcej o kolonoskopii >
Per rectum, czyli badanie proktologiczne
Kolejny stresujący zabieg medyczny umożliwia rozpoznanie zapalenia hemoroidów i możliwość zróżnicowania ich od guzów odbytnicy oraz szczeliny odbytu. Zabieg medyczny tego typu jest potrzebny, aby mieć możliwość wykluczenia raka gruczołu krokowego. U ciężarnej kobiety pozwala na ocenę główki płodu.
Wbrew powszechnej opinii nie jest to badanie, które wykonuje się tylko mężczyznom. Jest proste i nie wymaga żadnych przygotowań, a może dostarczyć wiele cennych informacji zarówno ginekologowi, jak i urologowi lub proktologowi.
Badanie proktologiczne odbywa się w pozycji stojącej, klęczącej lub leżącej i budzi zażenowanie wielu pacjentów. Badanie nie boli. Wykonuje się je najczęściej profilaktycznie lub w wypadku niepokojących dolegliwości takich jak np. krew w kale.
Komfortowe zabiegi medyczne w Inter-Med
Warto pamiętać, ze stresujące zabiegi medyczne nie muszą wcale wywoływać na pacjentach ogromnej dawki stresu. To, w jaki sposób odbędzie się badanie, zależy w dużej mierze od podejścia lekarza wykonującego zabieg. W przychodni Inter-Med zwraca się uwagę przede wszystkim na komfort pacjenta. Pod okiem specjalistów z profesjonalnym podejściem, każdy zabieg medyczny przebiegnie komfortowo i możliwie bezboleśnie.