Mroczki przed oczami to zmiany w polu widzenia, które mogą przybierać postać zmętnień. Praktycznie każdy człowiek od czasu do czasu może w swoim polu wiedzenia dostrzec denerwujące i przeszkadzające latające muchy, jak je nazywali Rzymianie. Pojawiają się i znikają, gdy poruszysz gałką oczną, bezwładnie ściągane poniżej linii oka przez grawitację.
Czy powinieneś się tym przejmować i zgłosić ich obecność lekarzowi? O czym mogą świadczyć i na jakie choroby wskazywać?
Mroczki przed oczami – co to takiego?
Dla jednych wyglądają jak nitki, muszki, robaczki, a dla innych jak plamki, punkciki lub chmurki. Zmiany w ciele szklistym, które poruszają się bezwładnie, mogą być zarówno czarne, jak i przezroczyste.
Samo ciało szkliste, w którym pojawiają się te zmiany, złożone jest z wody, kolagenu, kwasu hialuronowego oraz białek i ma konsystencję przezroczystego żelu.
Wraz z wiekiem, szklisty żel w twoim oku może ulec upłynnieniu i zapaść się, odciągając otaczającą go błonę od siatkówki. Tak dochodzi do oddzielenia ciała szklistego, czego nie można mylić z odwarstwieniem siatkówki, które jest o wiele poważniejszym schorzeniem.
Ów rozwodniony żel, często zawiera sporą ilość komórek i pasm, które mogą przybrać postać mętów i przesłaniać ci widok w trakcie patrzenia na jasne tło.
Łagodne męty, które powstają z tkanek wewnątrzgałkowych, tak naprawdę nie zagrażają oku i nie są postrzegane przez twój układ odpornościowy jako ciało obce. Stąd, rzadko się też wchłaniają.
Mogą być drobne, rozproszone lub zagęszczone, a ich ilość oraz lokalizacja, może niekiedy bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dokuczają zwłaszcza w trakcie czytania, prowadzenia samochodu, czy pracy przy komputerze.
To, jak bardzo są uciążliwe, zależy między innymi od ich wielkości i gęstości oraz odległości od osi widzenia i siatkówki.
Możliwe przyczyny pojawienia się mroczek przed oczami
Zwykle mroczki przed oczami to naturalny objaw starzenia się twojego organizmu. W procesie kurczenia się i rozpadu ciała szklistego, biorą udział włókna kolagenowe. Ulegając degeneracji, przeobrażają się w niewielkie cząsteczki, czyli mroczki, przez co do ciała szklistego dociera coraz mniej światła. Choć w większości męty są nieszkodliwe, to zdarza się, że przyczyna ich pojawienia się jest bardziej poważna.
Jedne z nich powstają gdy ciągnąca się błona ciała szklistego wytworzy łzę w siatkówce. Jeśli ta nie zostanie zamknięta, przez dziurę w siatkówce może przedostać się płyn i spowodować odwarstwienie siatkówki, o którym wspominaliśmy na początku. W takiej sytuacji możesz zobaczyć nie kilka, a cały deszcz mętów. Są nimi komórki krwi, które zostały uwolnione w wyniku pęknięcia siatkówki.
Pojawienie się mroczek przed oczami może też wskazywać na wiele różnych chorób. Należą do nich między innymi:
- zaćma,
- jaskra,
- retinopatia cukrzycowa,
- patologie ciała szklistego,
- guz wewnątrzgałkowy,
- choroby genetyczne, do których należą między innymi stwardnienie rozsiane i zwyrodnienie plamki żółtej,
- migrena z aurą,
- anemia,
- nadciśnienie tętnicze.
Warto również wiedzieć, że mroczki przed oczami mogą zwiastować stan przedrzucawkowy lub krwotok podpajęczynówkowy. W takich sytuacjach, zawsze niezbędna jest szybka reakcja lekarska.
Mroczki przed oczami – kiedy udać się do lekarza
Jak wspominaliśmy na początku, mroczki przed oczami to doświadczenie, które jest udziałem wielu osób w ciągu ich życia. Nie ma nic niepokojącego, jeśli pojawią się jedynie od czasu do czasu, po czym znikają. Co innego, gdy utrzymują się przez dłuższy czas. Tak sytuacja, powinna być dla ciebie sygnałem do spotkania z lekarzem. Na początek wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego lub internisty, który po przeprowadzeniu wstępnego badania, określi, czy powinieneś udać się do okulisty, kardiologa, czy może do neurologa. Ten ostatni może zlecić dodatkowe badania w postaci USG tętnic szyjnych, rezonansu głowy i tomografii komputerowej lub też skierować cię na konsultację psychiatryczną.
W przypadku okulisty, zbadane zostanie pole widzenia, dno oka, ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz ostrość wzroku.