Lekarz nefrolog – czym się zajmuje, w jaki sposób może nam pomóc? | INTER-MED

Lekarz nefrolog – czym się zajmuje, w jaki sposób może nam pomóc?

Nefrologia to specjalizacja zajmująca się chorobami nerek i układu moczowego. Pacjentami lekarzy nefrologów najczęściej są osoby z poważnymi schorzeniami tego narządu, które w znaczący sposób wpływają na jakość ich życia. Do lekarza nefrologa najczęściej kierują lekarze rodzinni lub lekarze pierwszego kontaktu na podstawie przedmiotowego badania pacjenta oraz podstawowych badań moczu.  Nefrolog – czym się zajmuje i jakie niepokojące objawy powinny zasygnalizować nam konieczność udania się do tego specjalisty?

Choroby, którymi najczęściej zajmuje się lekarz nefrolog

Kamica nerkowa – to jedna z najpopularniejszych chorób, którymi zajmuje się lekarz nefrolog. Jej istotą jest powstawanie złogów w układzie moczowym, które potocznie nazywane są kamieniami. Złogi mogą mieć różne rozmiary. Choroba może nie dawać o znać przez długi czas, aby w końcu odezwać się silnym bólem nerek i krwiomoczem.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – podobnie jak kamica nerkowa, schorzenie to należy do najpopularniejszych schorzeń, które wymaga pomocy specjalisty nefrologa. Specyfika choroby polega na tym, że w kłębuszkach pojawia się stan zapalny. Choroba może mieć różny przebieg, zarówno ostry jak i łagodny. W wyniku ignorowania choroby lub błędnego leczenia, może dojść do zwłóknienia kłębuszków.

Niewydolność nerek – to bardzo poważne schorzenie, stanowiące dla pacjentów zagrożenie życia i wymagające leczenia nerkozastępczego czyli dializ lub w późniejszym etapie, także przeszczepu nerek.

Nefropatia cukrzycowa – czyli jedna z powikłań cukrzycy mogąca prowadzić do niewydolności nerek. Leczona jest farmakologicznie oraz wskazaniem stosowania specjalnej diety. W przypadku znacznego zaawansowania tej choroby, konieczne jest zastosowanie dializ.

Zapalenie układu moczowego – choroba, która od czasu do czasu dotyka większość z nas. Do nefrologa najczęściej dostajemy skierowanie wówczas, gdy częstotliwość jej występowania lub nasilenie objawów jest niepokojące. Zapalenie układu moczowego najczęściej łączy się z problemami z oddawaniem moczu i pieczeniem cewki moczowej.

Oprócz wyżej wymienionych, nefrolog zajmuje się także szeregiem różnych chorób wrodzonych (np. brak nerki), uszkodzeniami toksycznymi oraz nowotworami nerek. Najczęściej współpracuje z lekarzami innych specjalizacji np. urologiem, onkologiem lub diabetologiem.

Urolog a nefrolog – różnice

Część pacjentów myli specjalizację nefrologiczną z urologiczną. Rzeczywiście, specjalizacje te spotykają się na wielu płaszczyznach, jednak nie są tożsame. Podstawowa różnica pomiędzy tymi nimi polega na tym, że nefrolog posługuje się głównie metodami nieinwazyjnymi, czyli wdraża leczenie farmakologiczne i internistyczne. Urolog natomiast posługuje się głównie metodami chirurgicznymi. Jego głównym obszarem zainteresowań są takie choroby jak nietrzymanie moczu, impotencja oraz stany zapalne układu moczowo-płciowego.

oCzym się zajmuje nefrolog? Diagnostyka i leczeni schorzeń nerek

Objawy mogące świadczyć o chorobach nerek

Wiele chorób nerek rozwija się w sposób bezobjawowy i często pokazuje swoje oblicze wówczas, gdy choroba jest już zaawansowanym stanie. Warto robić regularne badania podstawowe krwi i moczu, które już na wczesnym etapie choroby mogą zasygnalizować, że coś jest nie w porządku. Objawami sugerującymi, że z nerkami może dziać się coś niepokojącego są:

  • Mocz o niepokojącej barwie, zapachu i konsystencji – mocz zabarwiony na ciemniejszy kolor, mętny o charakterystycznym zapachu amoniaku może świadczyć o rozwijającej się chorobie nerek.
  • Ból w cewce moczowej podczas oddawania moczu
  • Dolegliwości w okolicy lędźwiowej podczas oddawania moczu
  • Ból poniżej żeber, zwłaszcza przy poruszaniu się
  • Utrzymujące się zmiany w moczu, np. obecność białka lub większa ilość bakterii
    nadciśnienie tętnicze
  • Opuchlizna wokół oczu, opuchlizna rąk i nóg
    Niektórym chorobom może towarzyszyć gorączka, bóle głowy i nudności

Czy chorobom nerek można zapobiec?

Z pewnością można zapobiec rozwojowi niektórych chorób regularnie się badając. Profilaktyka chorób nerek obejmuje takie działania jak regularne badania krwi i moczu, spożywanie dużej ilości płynów, kontrola i pomiary ciśnienia tętniczego, unikanie dużej ilości soli, dostarczanie organizmowi witaminy B, unikanie palenia papierosów, utrzymywanie właściwych proporcji w codziennym spożywaniu białka oraz przestrzeganie zasad higieny. W razie zdiagnozowania chorób nerki, lekarz nefrolog wdraża właściwe leczenie, kontroluje przebieg choroby i ustala z pacjentem odpowiednią dietę.

Jeśli widzisz u siebie lub swoich bliskich problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek, zadzwoń i zarejestruj się na konsultację u nefrologa. Poradnia nefrologiczna w Będzinie przyjmuje pacjentów na zasadach komercyjnych.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]