Pajączki na twarzy, czyli rozszerzone naczynia krwionośne, to problem głównie natury estetycznej, co nie znaczy, że można go lekceważyć. Nic bowiem nie dzieje się bez przyczyny w ludzkim ciele, dlatego warto poznać przyczynę tego rodzaju zmian. Dzięki temu dowiesz się przy okazji co robić, by w przyszłości nie pojawiały się ponownie. Dowiesz się również, jak skuteczny jest laser na naczynka i dlaczego warto wybrać właśnie tę metodę ich usuwania.
Popękane naczynka — skąd się biorą
Popękane naczynka krwionośne na twarzy zwykle przyjmują postać pajączków, a przyczyna ich pojawienia się może być bardzo różna. Od czynników genetycznych, przez czynniki zewnętrzne w postaci promieni słonecznych, aż po stres, zmiany hormonalne, czy nałogowe palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.
Nie znaczy to, że pojawiają się u każdego palacza, czy osoby zestresowanej. Prawdopodobieństwo jest większe, jeśli masz wrażliwą skórę i cerę naczynkową. Popękane naczynka są też dodatkowym objawem przy trądziku różowatym.
Teleangiektazje (inna nazwa popękanych naczynek) są domeną kobiet, u których częściej niż u mężczyzn można dostrzec tego rodzaju zaburzenia krążenia żylnego. A ponieważ tego rodzaju zmiany nie znikają same, warto rozważyć skorzystanie z zabiegu ich zamykania.
Laser na naczynka — na czym polega zabieg
Choć istnieją różne metody zamykania popękanych naczynek, do których należy elektroterapia, elektrokoagulacja, kriochirurgia i skleroterapia, to warto też rozważyć jedną z nowocześniejszych. Mowa o usuwaniu naczynek laserowo. To jednak z najskuteczniejszych i bardzo bezpiecznych oraz małoinwazyjnych metod, na które decyduje się coraz więcej osób.
W trakcie zabiegu laserowego usuwania naczynek wykorzystywana jest wiązka światła emitowana przez głowicę urządzenia. Do obkurczenia naczyń krwionośnych dochodzi poprzez podniesienie temperatury krwi w miejscu zabiegu, co możliwe jest dzięki hemoglobinie absorbującej promienie lasera.
Zabieg można uznać za zakończony w chwili, gdy pęknięte naczynko zostaje trwale zamknięte i przestaje być widoczne przez skórę.
Przeczytaj także: Zmiany naczyniowe skóry – jak można im zaradzić
Czas trwania uzależniony jest od objętości zmian, ale zwykle nie przekracza 45 minut. W trakcie jego wykonywania możesz odczuwać pewien dyskomfort w postaci pieczenia, szczypania, czy kłucia, ale nie jest to zabieg bolesny.
Jeśli zmiany są duże, konieczne może być wykonanie serii zabiegów. Przy mniejszych zwykle wystarczy jedna wizyta.
Czy usuwanie naczynek laserowo jest trwałe?
O trwałości zabiegu usuwania naczynek świadczy fakt, iż te, które zostały poddane zabiegowi z użyciem lasera, ponownie nie pękają. Oznacza to, że jeśli po pewnym czasie znów zauważysz na swojej twarzy tego rodzaju zmiany, wynikać one będą z pęknięcia innych naczyń.
Możesz zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się poprzez działania profilaktyczne. Należy do nich:
- zdrowa dieta,
- redukcja stresu poprzez stosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych i zdobycie umiejętności lepszego radzenia sobie w sytuacjach stresowych,
- rzadsze albo przynajmniej mniej intensywne wystawianie skóry twarzy na działanie promieni słonecznych w letnie dni,
- unikanie dłuższego przebywania w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach.
Dodatkową korzyścią płynącą z wybrania laseroterapii jest bardzo krótki okres rekonwalescencji, która zwykle nie przekracza tygodnia. Jednak do pełnej aktywności zawodowej możesz wrócić już po dwóch dniach. Ważne dla uzyskania jak najlepszego efektu jest stosowanie się do otrzymanych zaleceń. Mowa tu między innymi o tym, byś:
- nie drapał strupków, które są naturalną reakcją skóry na zabieg i nie pocierał zaczerwienionej skóry,
- przez dobę unikał nakładania preparatów stosowanych zwykle do makijażu,
- przez pewien czas unikał ekspozycji na promienie słoneczne.
Jednym z dodatkowych efektów zabiegu jest wygładzona skóra oraz zmniejszenie porów, zmarszczek, przebarwień i plam posłonecznych, jeśli znajdowały się w obszarze poddanym działaniu lasera.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Możliwe, że zastanawiasz się, w jakim okresie roku zdecydować się na zabieg i czy ma to jakikolwiek wpływ na jego przebieg oraz efekty. Jak już wiesz, do czynników ryzyka, gdy chodzi o pękające naczynka na twarzy, należą skrajne temperatury. Dlatego pomyśl o umówieniu się na zabieg wiosną lub jesienią. Wiele też zależy od rodzaju skóry, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, skonsultuj się z lekarzem. Doradzi ci, kiedy w twoim przypadku warto zastosować laser na naczynka i jak dbać o skórę, by efekt gładkiej twarzy utrzymał się jak najdłużej.