Laryngolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów głowy i szyi, wykonując przy tym niezbędne zabiegi. Jego pomoc, okaże się niezastąpiona również wtedy, gdy pojawią się zdrowotne problemy ze zamysłami smaku, węchu, słuchu i równowagi. Laryngolog leczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku, wybierz się do laryngologa dziecięcego. Oto powody, dla których to właśnie do niego należy się umówić na wizytę.
Laryngolog dziecięcy – czym się wyróżnia
Mali i nastoletni pacjenci, wymagają często innych metod leczenia, niż dorośli. Poza tym, inna jest struktura zachorowań, na przykład duża częstotliwość zachorowań na przewlekłe lub nawrotowe zapalenie ucha środkowego, czy też zatok przynosowych. Dlatego, to właśnie lekarz specjalizujący się w tego typu schorzeniach, zajmuje się ich leczeniem.
Pacjentom do 18. roku życia, pomaga w przypadku schorzeń gardła, nosa, uszu oraz narządu równowagi.
Zwykle, do laryngologa dziecięcego, zgłaszają się rodzice z dziećmi, które chorują na różnego rodzaju zapalenia gardła, krtani i zatok, anginę ropną, przerośnięte migdałki podniebienne oraz polipy nosa i krtani.
Laryngolog dziecięcy zajmuje się również wadami rozwojowymi, do których należą zarówno rozszczepy wargi lub podniebienia, jak i nietypowe wady i deformacje twarzoczaszki.
Laryngolog dziecięcy może też przeprowadzić drobne zabiegi, do których należy:
- punkcja,
- iniekcja,
- pobranie wycinków tkanek do badań laboratoryjnych,
- zabiegi chirurgiczne na migdałkach podniebiennych,
- usunięcie polipów,
- usunięcie ciała obcego,
- zabieg na błonie bębenkowej uszu.
Wady słuchu u dzieci
W przypadku wielu chorób, ważne jest jak najwcześniejsze ich zdiagnozowanie. Tak właśnie jest w przypadku wad słuchu u dzieci, we wczesnym okresie niemowlęcym. W ich rozpoznaniu pomagają programy profilaktyczne, których celem jest wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia, którym zajmuje się laryngolog dziecięcy.
Badanie takie jest bezbolesne i bezpieczne. W jego trakcie laryngolog dziecięcy przy pomocy elektrod bada u niemowląt fale mózgowe, które powstają przy emisji dźwięku.
Jeśli twoje dziecko jest już starsze, lekarz może przeprowadzić tak zwane badanie audiologiczne. Jego wyniki pomagają stwierdzić, czy dziecko słyszy poprawnie, czy też może ma pewne braki w tym obszarze. W trakcie badania audiologicznego laryngolog poprosi twoje dziecko o przejście do innego pomieszczenia. Tam zadaniem małego pacjenta będzie słuchanie dźwięków o różnej głośności i natężeniu. W tym czasie specjalne urządzenie rejestrować będzie działanie układu nerwowego i potencjały elektryczne, które powstają jako reakcja na bodźce dźwiękowe.
Laryngolog dziecięcy leczy również niedosłuch, zapalenia ucha wewnętrznego i środkowego oraz złamania nosa i przegrody nosowej.
Nie tylko choroba lokomocyjna
Małe dzieci nie zawsze potrafią dokładnie określić, co im jest, gdy źle się czują. Dlatego warto, by każdy rodzić umiał po objawach rozpoznać, że może chodzić o zawroty głowy.
Gdy u malucha pojawia się niepokój, bladość skóry, płacz, wymioty, niezgrabny chód, skłonność do upadków i potknięć oraz problemy z utrzymaniem równowagi, warto skonsultować się z laryngologiem. Za tego typu objawy, może odpowiadać zarówno zapalenia ucha środkowego, jak i łagodne napadowe zawroty głowy.
Częste zawroty głowy, czy choroba lokomocyjną, na którą dzieci cierpią dość często, może być spowodowane problemami z błędnikiem.
Kiedy zgłosić się do laryngologa dziecięcego?
Są choroby, w których pomoc pediatry może okazać się niewystarczająca i wówczas należy udać się do laryngologa dziecięcego. Jego pomoc, okaże się niezbędna, gdy u twojego dziecka, mimo leczenia domowymi sposobami, chrypka utrzymuje się ponad dwa tygodnie. Również w przypadku wycieku z ucha, bólu ucha, albo wówczas, gdy niemowlę płacząc głośno, dotyka się do skroni lub ucha.
Inną sytuacją, która powinna skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u laryngologa, jest przeziębienie lub grypa, w trakcie której mały pacjent gorzej słyszy, oddycha przez usta i skarży się na bóle głowy.
Z pomocy laryngologia dziecięcego możesz skorzystać w sytuacji, gdy zauważysz u swojego dziecka następujące objawy:
- szumy uszne,
- krwawienie z nosa,
- różne wydzieliny z uszu i nosa,
- oddychanie przez usta,
- bezdechy senne,
- chrapanie,
- problemy ze snem,
- pogorszenie słuchu,
- zaburzenia w obrębie przegrody nosowej,
- zatkane zatoki,
- ból uszu,
- guzki w obrębie szyi i głowy,
- tendencja do tworzenia korków woskowinowych,
- zaburzenia równowagi,
- obniżone napięcie mięśniowe w obrębie warg i języka,
- uczucie zatkanych uszu.
Nawet jeśli ich przyczyna nie jest poważna, warto skorzystać z diagnozy lekarskiej i upewnić się, że twojemu dziecku nic nie grozi. Pamiętaj, że dziecku udzielają się twoje emocje. Im więc spokoju będzie w tobie, również tego związanego ze stanem zdrowia malucha, tym będzie on spokojniejszy.
Jak wygląda wizyta u laryngologa dziecięcego?
Na początku wizyty, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dorosłych pacjentów, laryngolog dziecięcy przeprowadza dokładny wywiad medyczny. Jest on obszerniejszy, jeśli to wasza pierwsza wizyta w gabinecie.
Jeśli dziecko jest zbyt małe i tym samym ma problem z opisywaniem swoich odczuć, lekarz rozmawia główne z rodzicem. W innym przypadku, w rozmowie uczestniczy też mały pacjent.
Po wstępnym zapoznaniu się z objawami, które skłoniły cię do wizyty z dzieckiem, laryngolog dziecięcy oceni stan przewodu słuchowego. Może przeprowadzić badanie otoskopowe, czyli wziernikowanie ucha za pomocą otoskopu.
Może też uznać za konieczne przeprowadzenie badania fiberoskopowego. Jest ono jednym z najpopularniejszych w diagnostyce górnych dróg oddechowych. Przy jego pomocy laryngolog dziecięcy może między innymi ocenić przerost trzeciego migdałka, na co może wskazywać niedrożność nosa, bezdech senny, mowa nosowa, niedosłuch lub też długotrwały katar. Badanie polega na wprowadzeniu do nosa i jamy nosowo-gardłowej giętkiego endoskopu zakończonego kamerką. Jest bezbolesne, więc nie musisz się obawiać o swoje dziecko.
Pamiętaj, by przed wizytą nie podawać dziecku czekolady i silnie barwiących soków oraz owoców. Mogłoby to bowiem utrudnić lekarzowi badanie jamy ustnej i gardła.
Jak często chodzić do laryngologa dziecięcego?
Nie ma obowiązku umawiania się na regularne wizyty kontrolne do laryngologa. Warto jednak korzystać z jego pomocy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Im wcześniej rozpocznie on leczenie, tym większe szanse na szybkie i skuteczne wyleczenie. To bardzo ważne, ponieważ każda wizyta u lekarza to dla dziecka dodatkowy stres. Ten zaś nie wpływa zbyt dobrze na układ odpornościowy i tym samym może zwiększyć ryzyko innych chorób.
Pamiętaj, by na wizytę zabrać dokumentację medyczną dziecka, jeśli takową posiadasz i wyniki przeprowadzonych wcześniej badań.
Jeśli to wasza pierwsza wizyta u lekarza, przygotuj do niej dziecko. Możecie zabawić się w odgrywanie ról i wstępnie pokazać, jakie badania czekają je w gabinecie. To może być zaglądanie do gardła i do uszu, czy oddychanie przez nos naprzemiennie raz przez jedną, a raz przez drugą dziurkę. Im więcej dziecko będzie wiedziało o przebiegu wizyty, tym będzie spokojniejsze.