Kolano biegacza — jak je rozpoznać i na czym polega leczenie

Aktywność fizyczna może przybierać różne formy, w tym biegania. Niezależnie od tego warto pamiętać, by nie zabrakło jej w codziennym życiu. Wszystko jednak z umiarem i z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz troski o własne zdrowie. Sport sam w sobie pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu, ale i tu zdarzają się kontuzje i urazy, które mogą ci zaszkodzić. Jednym ze schorzeń jest tak zwane kolano biegacza, o którym powinieneś co nieco wiedzieć, jeśli bieganie jest twoją ulubioną formą aktywności fizycznej.

Mężczyzna trzyma się za bolące kolano. Kolano biegacza — jak je rozpoznać i na czym polega leczenie

Czym jest kolano biegacza?

Bieganie to dyscyplina, którą uprawia wiele osób na całym świecie. Jedni traktują to hobbystycznie, a inni zawodowo. Każdy jednak narażony jest na urazy, choć wydawać by się mogło, że w przypadku sportu niekontaktowego nie powinno do nich dochodzić zbyt często. A jednak. Częste treningi i starty w zawodach mogą doprowadzić do przeciążenia przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego. To zespół chorobowy określany mianem kolana biegacza. Niestety, nie ogranicza się jedynie do osób uprawiających jogging, czy długodystansowych biegaczy. Cierpią na niego również piłkarze, narciarze, kolarze, wioślarze oraz skoczkowie.

Długotrwałe przeciążenia w stawie kolanowym, prowadzą do mikrouszkodzeń we wspomnianym przyczepie pasma biodrowo-piszczelowego. Brak dłuższego odpoczynku i czasu na regenerację sprawia, że nie mają one szansy się zagoić. Skutkiem tego jest stan zapalny przyczepu, a jednym z objawów jest ból.

Dlaczego dochodzi do tego schorzenia?

Nawet zawodowi sportowcy popełniają błędy w swoich programach treningowych. Nie inaczej jest w przypadku biegaczy, którzy niejednokrotnie przeciążają swoje kolana. Nieodpowiednia regeneracja potreningowa, błędy treningowe, złe wzorce ruchowe i nadmierne napięcie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego są przyczyną konfliktu między nadkłykciem bocznym a pasmem.
Przy okazji najbliższego treningu przyjrzyj się swojemu programowi ćwiczeń pod kątem błędów, które mogą się pojawiać w jego trakcie. To może być:

  • nagłe zwiększenie intensywności ćwiczeń,
  • brak odpowiedniej i dostosowanej do treningu rozgrzewki,
  • zła i niewystarczająca regeneracja po treningu,
  • zbyt długie bieganie na bieżni.

Co ciekawe, nawet u osób, które nie biegają zbyt często, a tym bardziej nie robią tego zawodowo, może pojawić się kolano biegacza. Dotyczy to kobiet, które często chodzą w butach na wysokim obcasie oraz osób, które lubią siadać z przykurczonymi nogami.

Po czym możesz rozpoznać kolano biegacza?

Tym, co na pewno powinno zwrócić twoją uwagę i czego jednocześnie nie jesteś w stanie zignorować, jest ból w bocznej lub przedniej części stawu kolanowego. Zwykle pojawia się w trakcie wchodzenia po schodach, przysiadów i zbiegania z pochyłego terenu. Tym, co go wyróżnia, jest uczucie palenia i kłucia oraz promieniowania ku dołowi. Kolano boli najbardziej bezpośrednio po wysiłku.
Mogą też pojawić się inne objawy, do których należą:

  • obrzęk kolana,
  • uczucie trzeszczenia i przeskakiwania w kolanie,
  • blokada, która ogranicza zakres ruchu w nodze.

Jak łatwo się domyślić, nie są to objawy, które jednoznacznie wskazują na kolano biegacza. Dlatego ważne, by skonsultować je z lekarzem ortopedą.

Kolano biegacza - pacjent u ortopedy

Kiedy powinieneś udać się do lekarza

Zanim udasz się do lekarza, powinieneś ograniczyć dotychczasową aktywność fizyczną, by nie pogłębiać problemu, który się pojawił. Jeśli masz w domu przyrząd do rolowania, możesz go użyć do automasażu i tym samym zmniejszyć napięcie pasma i lepiej uwodnić tkankę powięziową. Może się to okazać pomocne, ale nie w przypadku znacznych przeciążeń i dużej bolesności, która ma tendencję do nawrotów.
Objawy, które w pierwszej chwili mogą świadczyć o kolanie biegacza, równie dobrze mogą wskazywać na uszkodzenie innych struktur. Dlatego umów się na wizytę do ortopedy lub fizjoterapeuty, którzy odpowiednio zdiagnozują przyczynę twoich dolegliwości bólowych i zastosują właściwe leczenie.

W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, lekarz może zastosować leczenie zachowawcze w postaci rehabilitacji i zabiegów fizykoterapii. W trakcie badań diagnostycznych może się jednak okazać, że uszkodzenia są na tyle poważne, że niezbędna jest operacja. Zwykle w takiej sytuacji lekarz wykonuje artroskopię stawu kolanowego i w ten małoinwazyjny sposób naprawia to, co wymaga interwencji chirurgicznej.