W ciele kobiet, w porównaniu do mężczyzn, zachodzi o wiele więcej zmian i procesów, które wynikają z upływu czasu. Kobiece problemy wieku dojrzałego związane są przede wszystkim ze zdrowiem, samopoczuciem i urodą. Pierwsze oznaki starzenia się organizmu dają o sobie znać już w okresie okołomenopauzalnym. To nie wszystko, ponieważ nierzadko dołączają do nich różnego rodzaju schorzenia, które są skutkiem prowadzonego wcześniej niezdrowego stylu życia i zaniedbań profilaktyki zdrowotnej.
Z czym dokładnie muszą się zmagać dojrzałe kobiety i jak mogą spowolnić procesy starzenia się organizmu?
Główne problemy kobiece wieku dojrzałego
Każdy kobiecy organizm może nieco inaczej zachowywać się w trakcie zmian, które w nim zachodzą, a które wynikają z upływu czasu. Różne jest też podejście do nich i sposób reagowania na różnego rodzaju objawy, których kobiety doświadczają i z którymi muszą sobie radzić. Jedne na pierwszym miejscu stawiają wygląd zewnętrzny, inne samopoczucie psychiczne, a jeszcze inne kondycję fizyczną. Wiele kobiet nie godzi się ze skutkami starzenia się organizmu i podejmuje różnego rodzaju działania. Nie zawsze są one jednak tymi, których naprawdę potrzebuje ich ciało i które mogłyby rzeczywiście pozytywnie wpłynąć na jakość ich życia.
Oto najczęstsze problemy kobiece wieku dojrzałego, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na codzienne funkcjonowanie:
Menopauza
To naturalny proces biologiczny, który oznacza koniec płodności w życiu kobiety. Menopauza zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia i wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Często powodują one wiele niespotykanych dotąd lub bardzo rzadkich objawów w postaci:
- uderzenia gorąca — ciepło może być odczuwane w obrębie twarzy, klatki piersiowej oraz szyi, a nierzadko towarzyszy mu zwiększona potliwość i zmęczenie,
- zaburzeń snu — objawiają się zarówno trudnościami z zasypianiem, jak i problemami z ciągłością samego snu, do czego skutecznie przyczyniają się wspomniane wcześniej uderzenia gorąca i wahania hormonalne,
- suchości pochwy — spadek produkcji hormonów wpływa na wilgotność pochwy, co może skutkować między innymi bólem podczas stosunku,
- zmiany nastroju — tego typu kobiece problemy wieku dojrzałego, mogą przybierać postać drażliwości, lęku, a nawet depresji,
- obniżenia libido — menopauza i koniec płodności w życiu kobiety nierzadko objawia się też mniejszą ochotą na seks. Warto wiedzieć, że to nie norma i menopauza wcale nie musi oznaczać zakończenia współżycia. Jeśli wcześniejsze życie seksualne należało do udanych, nic nie stoi na przeszkodzie, by takie też było przez resztę życia. Wiele zależy tu zarówno od samej kobiety, jak i jej seksualnego partnera.
Menopauza może również zwiększać ryzyko osteoporozy, chorób serca i cukrzycy. Aby złagodzić objawy menopauzy i zapobiegać powikłaniom zdrowotnym, kobiety w wieku dojrzałym mogą stosować odpowiednią suplementację i skorzystać terapii hormonalnej lub innych metod leczenia.
Starzenie się skóry
Ten objaw upływu czasu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Bardziej jednak przejmuje się tym płeć piękna i wiele kobiet na szukaniu rozwiązań właśnie tego problemu skupia bardzo dużą uwagę. Starzenie skóry objawia się:
- utratą:
- jędrności,
- elastyczności,
- nawilżenia,
- pojawieniem się:
- zmarszczek,
- plam starczych,
- przebarwień,
- zmianą owalu twarzy.
Zmiany wynikają między innymi ze stopniowego spadku poziomu estrogenu we krwi. Skutkuje to mniejszą niż dotychczas produkcją sebum i coraz ciemniejszym naskórkiem. Organizm kobiety wytwarza też mniej kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, przez co skóra twarzy traci swoją gęstość i jędrność.
Zaburzenia nastroju
Kobiece problemy wieku dojrzałego przyjmują też postać wahań nastroju. Wpływ na to mają nie tylko hormony, ale też zmiany w życiu osobistym, rodzinnym lub zawodowym. Z jednej strony dzięki temu, że dzieci są już dorosłe, kobieta ma więcej czasu dla siebie, ale z drugiem może się czuć bardziej samotna.
Zaburzenia nastroju mogą przybierać postać lęków, drażliwości, poczucia bezwartościowości i bycia niepotrzebnym, utraty sensu i motywacji, a nawet depresji.
Jak kobiety dojrzałe powinny dbać o swoje zdrowie?
Na to, jak wyglądamy, czujemy się i jak często chorujemy, ma wpływ wiele czynników. Każda kobieta, która chce dobrze wyglądać w każdym wieku, może to osiągnąć na kilka sposobów. Warto jednak dobrze przemyśleć, na czym szczególnie skupić swoją uwagę. Choć oferta salonów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej jest bardzo bogata, to korzystanie z niej powinno stanowić uzupełnienie dużo ważniejszych działań. Należą do nich:
Stosowanie zbilansowanej diety
Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko, zdrowe tłuszcze i produkty bogate w witaminę D. W diecie nie powinno też być zbyt dużo tłuszczów nasyconych i trans, cukru oraz używek typu alkohol.
Regularne uprawianie aktywności fizycznej
Umiarkowany ruch pomaga utrzymać zdrową masę ciała, wzmocnić koordynację ruchową i równowagę oraz zadbać o kondycję serca, mięśni, stawów i kości. Wpływa też pozytywnie na zdrowie psychiczne i ogólny nastrój.
Rzucenie palenia
Nałóg ten jest jednym z największych czynników ryzyka chorób serca i naczyń, nowotworów płuc i innych narządów. Negatywnie wpływa też na stan skóry i przyspiesza jej starzenie się. Palenie papierosów przez kobiety przed i w trakcie menopauzy to jeden z czynników, który może przyczynić się do osteoporozy, działa toksycznie na jajniki i nasila niektóre objawy menopauzy. Może też przyspieszyć wejście w okres menopauzalny.
Wykonywanie badań profilaktycznych
W życiu kobiety wchodzącej w dojrzały wiek bardzo ważne są też badania profilaktyczne. Kobieta po 40. powinna regularnie robić:
- badanie:
- ciśnienia krwi połączonego z EKG i próbą wysiłkową,
- moczu,
- enzymów wątrobowych,
- stężenia hormonów tarczycy,
- krzywą cukrową,
- mammografię,
- cytologię,
- profil lipidowy,
- morfologię,
- OB,
- USG:
- transwaginalne,
- brzucha,
- piersi.
Raz na dwa lata powinna też badać gęstość kości (densytometria) w ramach profilaktyki osteoporotycznej oraz wzrok w kierunku jaskry i wad wzroku. Ważne są też regularne, okresowe wizyty u stomatologa oraz dermatologa (gdy pojawią się podejrzane zmiany na skórze).
Choć kobiece problemy wieku dojrzałego mogą w pewnym stopniu zdestabilizować codzienne funkcjonowanie, to jak już wiesz, możesz nieco złagodzić ich objawy. Ważne, by z działaniami profilaktycznymi nie czekać do menopauzy, ale zdrowy styl życia wprowadzić dużo wcześniej. Dzięki temu nie tylko będziesz zdrowsza, ale też lepiej się będziesz czuć i wyglądać. Wyższe też będzie twoje libido.