Choć większość osób ma ogólną wiedzę na temat tego, kim jest neurochirurg, to tylko nieliczni potrafią wskazać choroby, których leczeniem zajmuje się ten specjalista. A ponieważ działanie układu nerwowego ma wpływ na prawidłową pracę całego organizmu, warto być czujnym, gdy chodzi o niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na neurologiczne problemy zdrowotne.
Oto najważniejsze informacje na temat pomocy świadczonej przez neurochirurga, leczonych przez niego chorób i metod terapii, które stosuje w swojej codziennej pracy.
Kim jest neurochirurg i leczeniem jakich chorób się zajmuje?
Podobnie jak neurolog, tak też neurochirurg zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu nerwowego. Jednak w przeciwieństwie do tego pierwszego, neurochirurg stosuje też inwazyjne metody leczenia. Choć i one w dzisiejszych czasach stosowane są coraz rzadziej. Wszystko dzięki rozwojowi różnych technologii, które wspierają pracę lekarzy i tym samym zwiększają skuteczność terapii.
Warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, kim jest neurochirurg oraz w przypadku jakich chorób jego pomoc okazuje się niezbędna. Dzięki temu szybciej zainteresujesz się tą tematyką i dowiesz się, jakie objawy chorobowe ze strony układu nerwowego powinny skłonić cię do wizyty u neurochirurga. Podobnie jak przy wielu innych chorobach, tak też i tu czas nierzadko odgrywa bardzo ważną rolę. Im wcześniej neurochirurg postawi diagnozę, tym szybciej będzie mógł rozpocząć leczenie i przeprowadzić niezbędny zabieg.
Do neurochirurga najczęściej kierowani są pacjenci, u których leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Ze względu na to, iż mózg czy kręgosłup to obszary o dużej wrażliwości i takim samym ryzyku uszkodzenia, to właśnie farmakoterapia, radioterapia i chemioterapia wybierane są w pierwszej kolejności.
Na szczęście, jak już wspomniano, nowoczesne metody stosowane przez neurochirurga pozwalają uzyskać dużo lepsze rezultaty i to często bez użycia skalpela.
Choroby, których leczeniem zajmuje się neurochirurg
Gdy już wiesz, kim jest neurochirurg, sprawdź też, w przypadku jakich chorób możesz skorzystać z jego pomocy. Do najczęściej leczonych przez neurochirurga schorzeń należą między innymi:
- choroby nowotworowe mózgu, kręgosłupa i naczyń mózgowych,
- urazy rdzenia kręgowego,
- urazy kręgosłupa,
- przepuklina mózgowo-rdzeniowa,
- stenozy kanału kręgowego,
- dyskopatia lędźwiowa, szyjna i kręgosłupa w odcinku piersiowo-lędźwiowym,
- wodogłowie,
- zespoły cieśni nerwów obwodowych (nerwu pośrodkowego, nerwu łokciowego, nerwu strzałkowego wspólnego),
- naczyniaki,
- malformacje naczyniowe mózgu,
- krwotoki wewnątrzczaszkowe,
- nadciśnienie wewnątrzczaszkowe,
- choroby naczyniowe mózgu.
Przed wyborem odpowiedniej metody leczenia, neurochirurg zawsze zleca wykonanie niezbędnych badań. To może być:
- tomografia komputerowa,
- RTG,
- USG,
- rezonans magnetyczny,
- tomografia emisyjna,
- magnetoencefalografia,
- badanie płynu mózgowo-rdzeniowego,
- badania biochemiczne,
- morfologia krwi.
Jakie metody leczenia stosuje neurochirurg?
W zależności od problemu zdrowotnego, z którym się zmagasz, neurochirurg może zastosować bardziej lub mniej inwazyjne metody leczenia.
Metody operacyjne wybierane są najczęściej w przypadku zdiagnozowania:
- guza i tętniaka mózgu,
- wodogłowia,
- złamania kości czaszki,
- krwiaka wewnątrzczaszkowego,
- uszkodzenia powłok czaszki,
- ucisku nerwów obwodowych,
- problemów z dyskiem szyjnym i lędźwiowym.
Tam, gdzie to możliwe, neurochirurg może zastosować mniej inwazyjne metody leczenia, do których należy:
- stabilizacja dynamiczna implantem elastycznym,
- mikro discektomia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym,
- przezskórna laserowa dekompresja krążka międzykręgowego,
- endoskopowe usunięcie przepukliny dysku,
- przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa.
Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia, udoskonalaną od kilkudziesięciu lat, jest leczenie radiochirurgiczne Gamma Knife. Na czym polega i w przypadku jakich chorób neurologicznych jest stosowane?
Leczenia radiochirurgiczne Gamma Knife
Choć metodę tę stosuje wielu neurochirurgów w krajach na całym świecie, to nawet osoby, które wiedzą, kim jest neurochirurg i leczeniem jakich chorób się zajmuje, mogły nie słyszeć o leczeniu radiochirurgicznym Gamma Knife.
Nóż gamma umożliwia w sposób nieinwazyjny usunięcie zmian nowotworowych z trudno dostępnych miejsc w mózgu. Wyjątkowa precyzja, z jaką neurochirurg może go użyć, pozwala zachować bez uszczerbku zdrowe komórki i kluczowe obszary mózgu. Dzięki temu ryzyko skutków ubocznych zostało ograniczone do minimum, a skuteczność leczenia wciąż zaskakuje osoby, które z niego korzystają.
Jak działa Gamma Knife?
Urządzenie Gamma Knife stosowane jest w leczeniu zmian w obrębie głowy. Wykorzystywane jest w nim promieniowanie kobaltu Co-60 docierające do zmienionego chorobowo miejsca poprzez 192 wiązki rozmieszczone w 8 sektorach.
Modułowa budowa Gamma Knife pozwala na bardzo precyzyjne zaplanowanie, kontrolowanie i przeprowadzenie naświetlania. Dzięki temu neurochirurg może z dokładnością do 0,15 mm określić obszar poddawany leczeniu i dobrać wielkość wiązki promieniowania gamma. Tym samym dostarcza on wystarczającą do wyleczenia zmiany dawkę promieniowania i ogranicza do minimum ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek.
Aby uczynić urządzenie bezpiecznym zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, jego twórcy umieścili promieniotwórczy kobalt w specjalnych osłonach. Natomiast sam moduł promieniowania znajduje się w pomieszczeniu, które posiada niezbędne systemy zabezpieczeń w postaci osłony radiologicznej i drzwi zabezpieczających.
Jakie schorzenia neurologiczne można leczyć przy użyciu Gamma Knife?
Lekarz wykorzystuje nóż gamma tylko przy leczeniu zmian w obrębie głowy i w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie kraniotomii. Do chorób ośrodkowego układu nerwowego, gdzie neurochirurg może użyć Gamma Knife, należą między innymi:
- malformacje tętniczo-żylne,
- choroby czynnościowe mózgu,
- guzy przerzutowe do mózgu,
- neuralgia nerwu trójdzielnego,
- nerwiaki nerwu przedsionko-woślimakowego,
- guzy przysadki.
- oponiaki,
- czaszkogardlaki,
- paraganglioma.
Neurochirurg może stosować Terapię Gamma Knife samodzielnie bądź jako uzupełnienie leczenia operacyjnego.
Gdy wiesz już, kim jest neurochirurg
Podstawowa wiedza na temat zakresu pomocy medycznej, jaką świadczy neurochirurg, chorób, których leczeniem się zajmuje oraz metod terapeutycznych, pomoże ci w porę zareagować na niekojące dolegliwości ze strony układu nerwowego. Nawet jeśli wydają ci się one błahe i łatwo je wytłumaczyć zmęczeniem, przepracowaniem, czy stresem, warto skonsultować je z neurologiem lub neurochirurgiem. Niektóre choroby nie dają bowiem od razu wyraźnych objawów.
Wskazaniem do wizyty mogą być między innymi:
- powtarzające się zawroty głowy i omdlenia,
- zaburzenia widzenia bez przyczyny w postaci wad wzroku,
- drętwienie, mrowienie i zaburzenia czucia w kończynach,
- drgawki,
- problemy ze słuchem i skupieniem uwagi.
Jeśli zauważysz te lub inne objawy, które mogą wskazywać na problemy neurologiczne, dzięki uzyskanej wiedzy nie pozostaniesz wobec nich obojętnym. Wizyta u neurochirurga nie tylko rozwieje twoje wątpliwości, ale też pozwoli w porę zdiagnozować poważne schorzenia.