Wkładki antykoncepcyjne - jak wybrać tę właściwą | INTER-MED

Jak wybrać właściwą wkładkę antykoncepcyjną

Wkładki antykoncepcyjne - jak wybrać tę właściwą

Wkładki antykoncepcyjne, to jedna z najskuteczniejszych metod kontroli urodzeń. Jeśli przez najbliższych kilka lat, nie planujesz potomstwa, mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem. Choć ostateczną decyzję podejmie twój ginekolog, to już teraz możesz sprawdzić, jaki masz wybór i czego możesz się spodziewać, stosując każdą z nich.

Dlaczego warto stosować wkładki domaciczne?

Wkładki antykoncepcyjne, są przede wszystkim bardzo skuteczne, gdy chodzi o zapobieganie ciąży. Ich skuteczność to aż 99%. To nie jedyna zaleta tej formy antykoncepcji. Ich stosowanie, niesie też ze sobą bardzo małe ryzyko pojawienia się poważnych skutków ubocznych. Wiele jednak zależy od indywidualnych uwarunkowań, dlatego decyzja o zastosowaniu wkładek, musi być podjęta w porozumieniu z lekarzem.
Poza skutecznością, ich sporą zaletą jest długoterminowość. W zależności od rodzaju, zakłada się je na 3 do 10 lat, po czym należy je usunąć lub wymienić na nowe.

Wkładki antykoncepcyjne – różne rodzaje, jeden cel

Jeśli rozważasz ten rodzajem antykoncepcji, masz do wyboru 4 rodzaje wkładek antykoncepcyjnych.

Wkładki z jonami miedzi

Jeśli nie planujesz ciąży przez najbliższe 5, a nawet 10 lat lub nie możesz korzystać z antykoncepcji hormonalnej, ta wkładka nadaje się do tego najlepiej. Oczywiście, jeśli lekarz uzna, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Władka miedziana, zrobiona jest z polietylenu i owinięta miedzianym drucikiem. Dzięki niej, śluz w szyjce gęstnieje, a to utrudnia plemnikom dostanie się do jajowodu. Jony miedzi mają też właściwości plemnikobójcze oraz uniemożliwiają zagnieżdżanie się zarodka.
Najnowsza wersja tej wkładki, ma formę nici, z dołączonymi do niej zbiorniczkami z miedzią. Jej nietypowa budowa, obniża skutki uboczne w postaci bólu i obfitych krwawień.

Hormonalne wkładki domaciczne

To wkładki, które posiadają zbiorniczek z progestagenem, uwalnianym stopniowo, w miarę używania. Zagęszcza on śluz, co utrudnia plemnikom przemieszczanie się do jajowodu. Hormon ten, może też hamować owulację i wzrost błony, która wyściela macicę. Jest ona przez to na tyle cienka, że nawet gdyby mimo wszystko doszło do zapłodnienia, implantacja komórki jajowej, nie będzie możliwa.
Gdy chodzi o skuteczność tego rodzaju wkładki, jest ona prawie stuprocentowa. Wskaźnik Pearla w jej przypadku wynosi między 0,1 a 0,2 i utrzymuje się szczególnie przez pierwsze trzy lata. Samą wkładkę, należy usunąć lub wymienić najpóźniej po upływie lat pięciu.

Wkładki antykoncepcyjne obojętne

Jeśli chodzi o skuteczność w zapobieganiu ciąży, w przypadku tej wkładki jest ona najmniejsza. Jej głównym i zarazem jedynym zadaniem, jest zapobieganie zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej. Wkładka nie posiada ani hormonów, ani jonów metali.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.