Jak nie przytyć podczas kwarantanny społecznej. INTER-MED

Zdrowe odżywianie podczas kwarantanny społecznej

Miska z warzywami - jak nie przytyć podczas kwarantanny społecznej
Food photo created by freepik – www.freepik.com

Jeśli należysz do osób, które ciągle są w ruchu, a nagle musisz spędzić więcej czasu w domu, może to być trudne i prowadzić do pojawienia się niezdrowych nawyków. Gdy nie masz co robić, z nudów, możesz zacząć podjadać. To zaś prosta droga do przybrania na wadze, a dobrze wiesz, jak trudno potem zrzucić tych parę kilogramów.
Ponieważ kwarantanna z powodu koronawirusa, zmusiła cię do pozostania w domu, warto byś wiedział, jak nie przytyć i zachować dobre samopoczucie.

Jak nie przytyć podczas kwarantanny społecznej

Zbyt duża masa ciała, prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów biodrowych, kolanowych oraz kręgosłupa. Poza tym, jej skutkiem może być bezdech senny, który nieleczony, grozi śmiercią.
By nie przybrać na wadze, zastosuj się do kilku prostych zasad.

Jedz częściej, a mniej

Ważne jest nie tylko, co jesz, ale jak często i w jakich ilościach. Na początek, zwróć uwagę na regularność posiłków. Nie głodź się, robiąc zbyt duże przerwy między nimi. Lepiej zjedz 5 razy dziennie, przygotowując mniejsze porcje, niż objadając się podczas jednego posiłku. Zwróć szczególną uwagę, by ostatni posiłek dnia, spożywany był nie później, niż 2-3 godziny przed snem.

Zdrowa dieta, dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Skoro wiesz już, że najlepiej jeść mniej więcej co 3 godziny, warto też wiedzieć co jeść, by niepotrzebnie nie obciążać organizmu. Zadbaj, by na talerzu znalazły się produkty, bogate w węglowodany złożone. Glukoza, której potrzebuje twój mózg, uwalniana jest z nich stopniowo, dzięki czemu będziesz mieć więcej energii do działania, czytania i nauki.
Nie musisz przy tym rezygnować ze swoich ulubionych dań. Wystarczy, że nieco je zmodyfikujesz, pod względem składu i sposobu przygotowania. Tam, gdzie ma być śmietana, użyj jogurtu. Mięso piecz lub przygotowuj na parze, zamiast smażyć na głębokim tłuszczu. Zmień rodzaj pieczywa na pełnoziarniste, a zup nie zagęszczaj zasmażką. Stosuje dietę niełączenia, by odciążyć żołądek i przyspieszyć procesy trawienne. Przekąski zrób z warzyw, dodając do nich niewielką ilość słodkich owoców.

Kobieta ćwiczy w domu - jak nie przytyć podczas kwarantanny
People photo created by freepik – www.freepik.com

Ruch to zdrowie

Wystarczy, że masz dostęp do internetu. Do tego, trochę wolnej przestrzeni, wygodne buty i czas. Tego ostatniego podczas kwarantanny masz sporo, więc wymówka związana z jego brakiem, ci nie pomoże. Zaproś do ćwiczeń innych członków rodziny i spędźcie miło czas, wprawiając swoje ciało w ruch, wypacając nadmiar kalorii i pobudzając mózg do produkcji endorfin.
Dzięki ćwiczeniom, nie tylko lepiej się poczujesz, ale też unikniesz przybrania na wadze i zachowasz dobrą kondycję.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.