Hymenoplastyka to zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej, który polega na przywróceniu wyglądu błony dziewiczej. Powinien przywracać wygląd i działanie błony w sposób jak najbardziej zbliżony do pierwotnej formy. Odtwarzanie błony dziewiczej polega na przywróceniu ciągłości dziewictwa kobiecie.
Zwykle hymenoplastykę wykonuje się w celu spowodowania krwawienia podczas następującego wkrótce stosunku. Zabieg należy do zakresu zainteresowań ginekologii plastycznej. W ostatnim czasie przeżywa szybki rozwój. Jest to jedna z młodszych gałęzi medycyny powstałą w odpowiedzi na potrzeby kobiet. Wraz z postępem cywilizacyjnym wzrasta świadomość i chęć poprawy własnego wyglądu, jak również strefy intymnej.
Można zauważyć kilka zróżnicowanych przyczyn zgłaszania się pacjentek w celu wykonania zabiegu tego typu. W zależności od kraju pochodzenia czy kultury powody bywają odmienne. Jednym z nich są względy etniczne i religijne. W niektórych krajach kultura czystości jest bardzo rygorystycznie postrzegana. Utrata dziewictwa przez przyszłą pannę młodą jest w takich przypadkach przyczyną braku honoru w rodzinie. Zwykle osoba tego typu spotyka się z ostracyzmem. Z kolei pewna grupa kobiet podaje przyczynę jako „podarowanie prezentu” przyszłemu partnerowi seksualnemu.
Ostatnio słychać także o panującym trendzie wśród młodych kobiet. Niektóre kobiety poddają się zabiegowi hymenoplastyki na swoje 25-te urodziny w celu stania się na nowo dziewicą.
Błona dziewicza
Błona dziewicza jest fałdem błony śluzowej. Mieści się około 1,5-2 cm powyżej ujścia pochwy. Jest ona rozpostarta na tzw. pierścieniu pochwowym. Jej fizjologiczne funkcje nie są do końca znane. Uważa się, że zabezpiecza waginę przed infekcjami oraz pozwala na odprowadzanie krwi menstruacyjnej. Tkanka błony dziewiczej jest rozciągliwa i unaczyniona. Jej właściwości zmieniają się jednak wraz z wiekiem kobiet.
Błona dziewicza ulega przerwaniu podczas waginalnych czynności seksualnych, takich jak stosunek czy masturbacja. Może również ulec uszkodzeniu w czasie stosowania nieodpowiednich tamponów lub uprawiania sportów gimnastycznych, jeździectwa czy chociażby kolarstwa.
W takim przypadku przy pierwszym stosunku nie pojawia się krwawienie, co podważa biologiczne dziewictwo kobiety. Dodatkowo ani przerwanie błony dziewiczej, ani brak krwawienia podczas stosunku nie jest oznaką utraty dziewictwa.
Badania wykazują, że jedna na tysiąc kobiet rodzi się bez błony dziewiczej. U 52% pań błona dziewicza po rozpoczęciu współżycia nie zostaje przerwana. Świadczy to o tym, że pielęgnowana w niektórych krajach kultura czystości jest jedynie społecznym lub nawet mitycznym wyobrażeniem.
Piętno nieczystości
Kulturowe przekonania na tle religijnym dotyczące kultury czystości, a przy tym nienaruszonej błony dziewiczej, zmuszają kobiety do wykonania hymenoplastyki zważywszy na społeczny ostracyzm. Dzieje się to najczęściej w krajach arabskich i muzułmańskich.
Niezamężne kobiety często są skazywane na honorowe zabójstwa. Ma ono na celu podtrzymać lub niejako „uratować” honor rodziny. Odsetek chirurgicznego odtworzenia błony dziewiczej wzrasta w tych kulturach.
Hymenoplastyka stała się również popularna wśród francuskich kobiet z kręgów muzułmańskich. Niektóre z nich przyznawały, że we Francji za zabieg tego typu płaci się kwotę niekiedy 5 razy większą niż w Tunezji czy w Maroko.
Z drugiej strony, badania etnograficzne w Teheranie wykazały, że hymenoplastyka jest dla kobiet formą oporu wobec społecznych nakazów przedmałżeńskiej czystości, które nie dotyczą mężczyzn.
Zabieg wpisuje więc w ruch feministycznego dochodzenia praw kobiet. W duchu tego podejścia każda decyzja dotycząca jej ciała, podjęta przez kobietę w pełni świadomej swoich działań, powinna być respektowana.
Kulturowe zachcianki Zachodu
W społeczeństwach, w których dziewictwo nie jest lustrowane, hymenoplastyka motywowana jest osobistymi preferencjami kobiet. Ma także związak z ich oczekiwaniami wobec swojego życia seksualnego. Odtwarzanie błony dziewiczej traktowane jest zatem jako podniesienie satysfakcji seksualnej związanej ze zmniejszeniem wejścia do pochwy. Ponadto, poddanie się hymenoplastyce jest traktowane jako rodzaj prezentu, który można ofiarować mężczyźnie przez seksualnie aktywne kobiety, rozpoczynając współżycie.
Praktyki tego rodzaju wiążą się niekiedy ze specjalnymi okazjami, jak rocznica czy odnowienie ślubów małżeńskich. Istnieją również i takie kobiety, które poddają się zabiegowi odtworzenia błony dziewiczej z powodów przypadkowego jej przerwania, czyli przykładowo w czasie sportowych aktywności.
Psychiczne motywacje ponownego dziewictwa
Inne powody mogące skłaniać kobiety do wykonania hymenoplastyki mają charakter terapeutyczny. Często dzieje się to w wypadku odzyskania kontroli nad życiem i ciałem kobiet, które doświadczyły gwałtu.
W takim wypadku odnowa błony ma wymiar nie tylko fizyczny. Chodzi również o aspekt wewnętrzny. Pozwala na niejakie zerwanie z traumatycznym doświadczeniem i powrócenie do stanu sprzed wydarzenia. W niektórych krajach zachodnich odtworzenie błony dziewiczej dla ofiar przemocy seksualnej jest zabiegiem refundowanym.
Na hymenoplastykę decydują się również kobiety, które w przeszłości eksperymentowały ze swoją seksualnością pod wpływem grupy rówieśniczej, ale nie były emocjonalnie gotowe na bliskość tego rodzaju. Zrekonstruowanie biologicznego atrybutu dziewictwa umożliwia im zatem zapanowanie nad życiem seksualnym, co przekłada się na pozytywną samoocenę.
Zabieg odtworzenia błony dziewiczej wykonuje się także w Centrum Medycznym Inter-Med w Będzinie. W celu dokonania zabiegu hymenooplastyki należy wcześniej przyjść na konsultację ginekologiczną.