Boisz się nowotworu? Straciłeś gwałtownie na wadze lub nagminnie boli cię brzuch? A może w twojej rodzinie ktoś chorował na nowotwór przełyku, żołądka czy jelita? Pomyśl o przebadaniu się.
Gastroskopia i kolonoskopia to najnowocześniejsze metody diagnostyczne. Oba te badania pomogą zdiagnozować przyczynę twojego problemu i rozwiać wątpliwości co do stanu zdrowia. Mają jeden główny cel: wykryć potencjalne zmiany nowotworowe zarówno w dolnym, jak i górnym odcinku układu pokarmowego.
Gastroskopia
Gastroskopia ocenia górny odcinek układu pokarmowego. Przez usta wprowadzany jest endoskop, czyli kamera połączona z włóknami światłowodowymi w postaci miękkiej i giętkiej rurki łatwej do przełknięcia. Z jego pomocą dokładnie oglądany jest przełyk, żołądek i dwunastnica.
Jak przygotować się do gastroskopii
Do badania gastroskopowego należy podejść na czczo; nie zaleca się spożywania posiłków na minimum 6 godzin przed badaniem. Badanie trwa około 5 minut i możesz w tym czasie odczuwać dyskomfort w postaci odbijania się czy wzdęć.
Kolonoskopia
Badanie kolonoskopowe umożliwia obejrzenie śluzówki całego jelita grubego przy pomocy giętkiego optycznego-elektronicznego endoskopu wprowadzanego przez odbyt.
Jak przygotować się do kolonoskopii
Przygotowania do badania kolonoskopowego powinny zacząć się już na tydzień przed – rezygnujesz wówczas z jedzenia buraków, unikasz potraw zawierających ziarna i pestki.
Na trzy dni przed przestawiasz się na jedzenie w formie płynnej – zalecane są zupy oraz pokarmy w formie papek.
Decydujący jest dzień przed zabiegiem. Wtedy to stosujesz preparat przeczyszczający przepisany przez lekarza. Wielu pacjentów skarży się, że jest to najgorszy dzień, ponieważ należy całkowicie zrezygnować z pokarmów; twoja dieta to wyłącznie woda i herbata. Zadaniem jest całkowite oczyszczenie jelit.
W dniu badania zgłaszasz się na czczo – badanie najczęściej wykonywane jest porankiem, zatem już w południe powinieneś móc spożyć pierwszy posiłek.
Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas jego wykonywania może pojawić się wzmożona chęć oddawania gazów, ale jest to całkowicie naturalne i nie należy się tym niepokoić.
Co powinieneś wiedzieć o badaniach
Czy powyższe badania bolą? Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia są badaniami niekomfortowymi, chociażby przez niezbyt przyjemne odczuwanie wprowadzanego wziernika. Jeśli chodzi o sam ból, oba badania uchodzą za badania bezbolesne, ale wszystko zależy od organizmu i anatomii człowieka.
Czy stosowane jest znieczulenie? W przypadku stwierdzenia, że kolonoskopia może być dla ciebie bolesna, lekarz może zastosować leki uspokajające i znieczulające. W gastroskopii standardowo znieczula się gardło specjalnym lekiem w aerozolu, także samo wprowadzanie wziernika nie powinno być bolesne.
Kiedy się zbadać? O badaniu powinieneś pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy odczuwasz silne bóle brzucha, szybko tracisz na wadze, dość często pojawiają się biegunki, zaparcia lub zauważyłeś ślady krwi w stolcu. Badaniom powinien poddać się każdy, kto ukończył 35. rok życia lub znajduje się w tzw. grupie ryzyka (choroby nowotworowe w rodzinie).
Powszechnie uważa się, że gorszym badaniem jest kolonoskopia. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę, ile trwa samo badanie oraz miejsce, przez które wprowadzany jest wziernik. Pamiętaj jednak, że oba te badania endoskopowe niosą przynoszą niezwykłe rezultaty diagnostyczne, więc nie powinno ich się oceniać w skali „lepsze/gorsze”.
Fakty:
- zarówno gastroskopia i kolonoskopia są badaniami bezpiecznymi
- po badaniach nie ma się żadnych powikłań chorobowych
- podczas badań można wykonać drobne zabiegi chirurgiczne za pomocą specjalnych mikroskopijnych narzędzi: tamowanie krwawienia, zamykanie przetok, usunięcie polipów itd.
- wykrywalność zmian nowotworowych obu badań wynosi prawie 100%
- badania wykrywają także inne schorzenia, nie tylko nowotwory, jak np. stany zapalne, żylaki przełyku, wrzody żołądka, choroby grzybicze
Gdzie się przebadać
Profilaktyczne badania z zakresu gastroskopii i kolonoskopii pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Przy ich przeprowadzaniu ważny jest profesjonalizm lekarzy i ich doświadczenie, ale też jakość sprzętu służącego do zabiegów. Właśnie tego typu badania na najwyższym poziomie, z nastawieniem na komfort pacjenta, oferuje Przychodnia INTER-MED s.c. w Będzinie.
Zadzwoń i umów się na wizytę! tel. 664 304 431
Jesteśmy również do Państwa dyspozycji w przypadku pytań.