Gastroskopia – co to za badanie i co wykrywa? | INTER-MED

Gastroskopia – co to za badanie i co wykrywa?

Gastroskopia to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, dwunastnicy), które trwa kilka minut, a przy tym jest bezbolesne, bezpieczne i niesie znikome ryzyko powikłań. Oprócz korzyści diagnostycznych (rozpoznanie choroby) przynosi również korzyści terapeutyczne w postaci wykonania zabiegów naprawczych podczas trwania badania.

Co oznacza gastroskopia?

Nazwa badania pochodzi od dwóch słów: gastro (żołądek) i skopia (grec. skopeo – patrzę). Inne nazwy dla tego badania, ale używane rzadziej, to panendoskopia, gastrofiberoskopia – w skrócie GFS oraz ezofagogastroduodenoskopia, która jest pojęciem stricte medycznym.

Gastrroskopia co to jest

Badanie wykonuje się endoskopem zwanym w tym wypadku gastroskopem – specjalnym giętkim przyrządem wkładanym przez przełyk, dzięki któremu można dokładnie obejrzeć narządy. Endoskop za pomocą wbudowanego źródła światła oświetla wnętrze oraz rejestruje obraz, który jest widoczny później na monitorze zewnętrznym.

Gastroskopia nie tylko pomaga w stawianiu diagnozy, ale również z jej pomocą można wykonać zabiegi, jak usunięcie polipów (polipektomia) i ciał obcych, tamowanie krwawień, poszerzanie zwężeń (achalazja przełyku) czy zamykanie przetok.

Badanie endoskopowe gwarantuje dokładną ocenę morfologiczną błony śluzowej jelita grubego poprzez uzyskany obraz za pomocą gastroskopu. Podczas badania pobierane są również wycinki do dalszych badań.

Wskazaniami do przeprowadzenia gastroskopii są m.in. odczuwanie bólu w górnej części brzucha (czas trwania bólu powyżej 2 miesięcy), szybka utrata masy ciała, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, powtarzające się wymioty czy pieczenie w przełyku.

Co wykrywa gastroskopia?

Gastroskopia pomaga przede wszystkim w rozpoznaniu chorób układu pokarmowego, jak rak przełyku i żołądka; choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Inne schorzenia, które można tą metodą diagnostyczną wykryć, to: żylaki przełyku, zapalenie błony śluzowej przełyku i żołądka, inne nowotwory żołądka (np. chłoniak).

Ponadto z pomocą gastroskopii można zdiagnozować choroby zapalne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), wykryć zmiany spowodowane działaniem środków chemicznych (kwasy i zasady, zmiany popromienne, szkody po lekach).

Gastroskopia jest obecnie jednym z najnowocześniejszych badań, które jest niezwykle cenne diagnostycznie. Obecnie nie ma metody, która by to badanie zastąpiła – są badania uzupełniające (badanie radiologiczne z papką barytową, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia, manometria, pH-metria itd.), ale to dzięki gastroskopii można wykryć zmiany we wczesnym stadium, a więc i szybko zapobiec rozwojowi np. nowotworów.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]

Szanowni Państwo !

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

 • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
 • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
 • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
 • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
 • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

 • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
 • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
 • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

PUNKT POBRAŃ

Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

 1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
 2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
 3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
 4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

OSOBY TOWARZYSZĄCE

Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.