Dieta a regeneracja skóry — czy istnieje konkretna zależność, o której warto wiedzieć, gdy korzystasz z zbiegów laserowych? Okazuje się, że tak i to całkiem spora. Dlatego sprawdź, jak powinno wyglądać twoje odżywianie po zbiegach laserowych, jeśli chcesz przyspieszyć procesy naprawcze zachodzące w twojej skórze.
Wpływ diety na kondycję skóry — o czym warto wiedzieć
Niezależnie, czy korzystasz z zabiegów medycyny estetycznej w celu poprawienia swojego wyglądu i kondycji swojej skóry, czy też zależy ci na jej zdrowym oraz młodym wyglądzie, warto wiedzieć, jak możesz o nią zadbać.
Skóra jest bogata w wiele różnorakich receptorów, a jej wygląd jest w dużym stopniu odzwierciedleniem stanu twojego zdrowia. Wystarczy, że przyjrzysz się dokładniej swojej twarzy i jednocześnie sprawdzisz, jakie produkty przeważają w twojej diecie. Mowa tu głównie o tych, które są smaczne, ale niekoniecznie zdrowe, a w tym mocno przetworzone oraz bogate w cukier i syrop glukozowo-fruktozowy.
Zły wpływ na skórę mają reaktywne wolne rodniki, które powodują jej szybsze starzenie się i pogarszają jej ogólną kondycję. Stąd wskazane jest zarówno po zabiegach laserowych na skórę, jak i wtedy, gdy po prostu chcesz o nią zadbać, spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty. Te zaś znajdują się w warzywach i owocach. Do produktów o bardzo wysokiej całkowitej pojemności antyoksydacyjnej należą borówki, jeżyny, truskawki i śliwki.
Najlepiej, jeśli na bieżąco monitorować będziesz zarówno stan swojej skóry, jak i rodzaj produktów, które codziennie spożywasz. Gdy zauważysz negatywny wpływ diety, zastąp produkty szkodliwe tymi, które pozytywnie wpłyną na twój wygląd.
Dieta a regeneracja skóry po zabiegach laserowych
Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem lasera celowo uszkadzają skórę, by uruchomić w niej procesy naprawcze i regeneracyjne. Zwiększa się wówczas produkcja kolagenu i elastyny oraz powstają nowe komórki, co poprawia gęstość, elastyczność i sprężystość skóry.
Po każdym takim zabiegu niezbędny jest proces rekonwalescencji. To czas, kiedy twoja skóra wraca do równowagi i przechodzi przez trzy fazy przebudowy:
- faza zapalna — objawia się zaczerwieniem i opuchlizną, co może się utrzymywać przez kilka dni,
- faza proliferacyjna — skóra wchodzi w etap regeneracji, która charakteryzuje się zwiększoną produkcjią kolagenu,
- faza remodelingu — to okres (może potrwać nawet kilka miesięcy), kiedy możesz cieszyć się coraz większymi efektami zabiegu, gdy skóra robi się gładsza i jędrniejsza, co nie pozostaje bez wpływu na twój wygląd.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu laserowego, niezbędna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja wybranego miejsca, ale też bardziej kompleksowe działania. Jednym z ważniejszych jest dieta bogata w ważne dla skóry składniki odżywcze.
Co powinna zawierać, a z czego powinieneś zrezygnować?
Produkty, które powinny się znaleźć w diecie po zabiegach medycyny estetycznej z użyciem lasera
Niezależnie, czy obecną dietę uważasz za zdrową, czy też sporo jest w niej niezbyt zdrowych produktów, sprawdź, co powinno się znaleźć na twoim talerzu w okresie rekonwalescencji po zabiegach na skórę.
W tym czasie twoja dieta powinna zawierać przede wszystkim produkty lekkostrawne, by dodatkowo nie obciążać organizmu. Zwłaszcza w początkowym okresie po zabiegu, kiedy to powinien on skierować swoją energię na procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.
Nawodnienie organizmu
Jednym z ważniejszych elementów diety po zabiegach laserowych na skórę, jest regularne nawadnianie się. Nawilżanie podrażnionej skóry od zewnątrz to jedno, ale równie ważne, a może nawet ważniejsze jest jej nawodnienie od wewnątrz. Dlatego pamiętaj o regularnym piciu wody, by w ten sposób wspomóc transport składników odżywczych do komórek i usuwanie produktów przemiany materii.
Produkty bogate w biało i aminokwasy
Białka to podstawowy budulec twojego organizmu, w tym twojej skóry, dla której bardzo ważne są trzy z nich, czyli kolagen, elastyna i keratyna. Niestety twój organizm nie jest w pełni samowystarczalny, gdy chodzi o syntezę białek przez komórki. Dlatego powinieneś ten ważny składnik dostarczać mu wraz z wartościowym pożywieniem. Zwłaszcza po zabiegach laserowych na skórę, kiedy to jest ona szczególnie osłabiona i wymaga zwiększonych ilości białka.
Jeśli więc chcesz je zapewnić, w twojej diecie nie powinno zabraknąć:
- jaj kurzych,
- pestek słonecznika i dyni,
- migdałów,
- orzeszków ziemnych,
- ryb i owoców morza,
- wartościowego chudego mięsa,
- sera żółtego,
- tofu,
- roślin strączkowych.
Dieta bogata w witaminy i minerały
Regenerację skóry możesz też wspierać poprzez dostarczenie do organizmu produktów bogatych w:
- witaminę A — odpowiada za stan nawilżenia skóry,
- witaminę C — ma właściwości przeciwutleniające i bierze udział w syntezie kolagenu,
- nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz witaminę E — składniki te wpływają na nawilżenie skóry oraz łagodzą stany zapalne,
- selen — jest substancją antyseptyczną, przeciwutleniającą i przeciwzapalną,
- cynk — wykazuje działanie bakteriostatyczne i absorbuje nadmiar sebum.
Gdyby okazało się, że masz niedobory witamin, lekarz może zalecić odpowiednio dobraną suplementację. Ta ukierunkowana na regenerację skóry zwykle zawiera witaminę C, cynk, kolagen i kwasy tłuszczowe omega-3.
Dieta a regeneracja skóry — co może szkodzić
Poza wprowadzeniem produktów zdrowych i o niskim stopniu przetworzenia, ze swojej diety powinieneś też niektóre usunąć. Zwłaszcza te, które działają prozapalnie, a do tych należą potrawy typu fast food i inne mocno przetworzone oraz te zawierające cukier.
Niekorzystny wpływ na organizm, w tym na skórę, mają też kwasy tłuszczowe trans, które znajdziesz między innymi w chipsach, dostępnym w sklepach pieczywie cukierniczym, czy twardych margarynach i żywności o wysokim stopniu przetworzenia.
Po tym, czego się tu dowiedziałeś, z pewnością dużo łatwiej przyznać, że w zestawieniu dieta a regeneracja skóry, istnieje spora zależność. To zaś powinno cię skłonić do wprowadzenia niezbędnych zmian w składzie twoich posiłków nie tylko w okresie rekonwalescencji po zabiegu laserowym. Zdrowe i wartościowe produkty pomogą ci też jak najdłużej cieszyć się jego efektami.
Źródło: