Alergia jesienią - co najbardziej dokucza alergikom | INTER-MED

Alergia jesienią – co najbardziej dokucza alergikom

Kobieta siąka nos - Alergia jesienią - co najbardziej dokucza alergikom

Każda pora roku ma swoje uroki. W Polsce, do wyjątkowych należy jesień, która przez swój niezwykły kolor, nie bez powodu nazywana jest złotą. Wydawać by się mogło, że to również ulubiona pora alergików, dla których wiosna i lato nie należą do najłatwiejszych okresów pod względem ilości alergenów. Niestety, ci, którzy zmagają się z pylącymi trawami, zbożami oraz owadami, a nawet słońcem, wiedzą, że również jesienią nie mogą być spokojni i zupełnie wolni od objawów, jakie niesie ze sobą alergia. Co najbardziej dokucza alergikom jesienią?

Alergia jesienią – co konkretnie uczula

Wydawać by się mogło, że alergenów jesienią nie ma wiele, ale jeśli zobaczymy, w jak wielu miejscach są obecne, uniknięcie ich okazuje się nie lada wyzwaniem.

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych

Wrzesień i październik to czas, kiedy we znaki daje się bylica. To jeden z tych chwastów, które uczulają najsilniej i spotkać ją można zarówno nad rzeką, jak i na polach, łąkach, czy w parkach.
Alergia jesienią to nie tylko bylica. Poza nią, wśród wiatropylnych alergenów, zagrożenie stanowi ambrozja, komosa, łubin, perz, pokrzywa i babka lancetowata.
W przypadku uczulenia na ambrozję, alergicy muszą uważać również na to, co jedzą, bo może dojść do zaostrzenia objawów w wyniku alergii krzyżowej po spożyciu cukinii, rumianku, melona, arbuza i herbaty.

Alergia na kurz

Jeśli objawy alergiczne pojawiają się podczas sprzątania lub ścielenia łóżka, to znak, że ich przyczyną są roztocza, obecne w kurzu. Choć obecne są w domu przez cały rok, to okres jesienny szczególnie sprzyja ich rozmnażaniu. Powietrze jest bardziej wilgotne, częściej zamykamy okna przed chłodem, a w zimniejsze dni, włączamy ogrzewanie, co dodatkowo podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Również częstsze przebywanie w domu, w porównaniu do okresu letniego, sprzyja nasileniu się objawów alergii.

Pleśń na murze - Alergia jesienią - co najbardziej dokucza alergikom

Alergia na grzyby pleśniowe

Jesień to czas, który szczególnie sprzyja rozwojowi pleśni. Typowa dla deszczowej, jesiennej aury, duża wilgotność powietrza sięgająca 70% sprawia, że grzyby pleśniowe namnażają się szczególnie intensywnie.
Osobom uczulonym, bardzo trudno uniknąć w tym okresie kontaktu z pleśnią, bo obecna jest zarówno na zewnątrz, między innymi w lesie, parku, w opadniętych i zebranych w stertę liściach, jak i w domu, którego mury i pomieszczenia, jesienią bardziej nasiąkają wilgocią, niż w innych porach roku. Do tego dochodzą baseny, sauny, poddasza, pralnie, łazienki, kuchnie, czy piwnice i tak naprawdę trudno sobie wyobrazić miejsce, w którym alergicy mogliby czuć się bezpiecznie.

Jeśli działania prowadzone we własnym zakresie nie przyniosą spodziewanej ulgi i alergia jesienią nie da nam choć na chwilę odetchnąć, warto skonsultować się z alergologiem, który dobierze odpowiednią formę terapii lub zleci odczulanie.

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]

  Szanowni Państwo !

  W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą Koronawirusa SARS –COV-2 przekazujemy najbardziej istotne informacje i procedury postępowania obowiązujące w Centrum Medycznym INTER-MED

  Wykaz potrzebnych numerów telefonu :

  • 795 513 569 najbliższa stacja sanitarno-epidemiologiczna - Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowskiego 9 A,
  • 32 346 36 19, 797 189 603, 508 274 623 najbliższy oddział zakaźny - Chorzów 41-500  ul. Zjednoczenia 10.
  • 22 250 01 15 całodobowa infolinia w sprawie kwarantanny i zdrowia
  • 800 190 590 całodobowa infolinia NFZ  www.gov.pl/koronawirus
  • 32 351 23 00 stały 24 godzinny dyżur Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

  ZAPISY DO LEKARZA RODZINNEGO I PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

  Placówka zapewnia codzienną Podstawową Opiekę Zdrowotną w formie TELEPORAD w godzinach 8:00 - 18:00.

  • Lekarz dyżurujący samodzielnie wykonuje połączenia wychodzące do pacjentów umówionych na dany dzień i godzinę.
  • Zwolnienia lekarskie, e-recepty oraz e-skierowania są wystawiane drogą elektroniczną lub przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta (zachęcamy do jego założenia https://www.pacjent.gov.pl/)
  • Zapisy do poradni specjalistycznych i punktu pobrań odbywają się telefonicznie pod numerem telefonu 32 3601030 od godz. 8:00 do 19:30.

  Posiadamy kilka linii telefonicznych umożliwiających szybsze połączenie z Placówką.

  PUNKT POBRAŃ

  Punkt pobrań został ograniczony. Materiał jest pobierany w godzinach 8:00 - 10:00

  Obowiązują zapisy. Realizujemy badania tylko i wyłącznie na podstawie skierowań wystawionych przez lekarzy pracujących w INTER-MED.

  Badania prywatne bez skierowania są wstrzymane do odwołania.

  WEJŚCIE DO PRZYCHODNI

  Wejście do budynku Centrum Medycznego odbywa się głównymi drzwiami.

  1. W wyznaczonym miejscu czekacie Państwo na przyjście pracownika placówki. Wówczas mierzymy temperaturę.
  2. Następnie prosimy o podejście do rejestracji celem dopełnienia pozostałych formalności oraz dezynfekcję rąk.
  3. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Osoby odbywające wizyty lekarskie lub umówione na zabieg operacyjny proszone są o wypełnienie Ankiety Wstępnej Kwalifikacji Osobistej.

  W trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów, placówka jest wyposażona w ogólnodostępne środki dezynfekujące do rąk oraz sprzętów.

  OSOBY TOWARZYSZĄCE

  Prosimy o nie przychodzenie do Poradni z osobami towarzyszącymi (wyjątkiem są sytuacje dotyczące pacjentów niepełnoletnich oraz osób potrzebujących pomocy)

  Odwiedziny pacjentów na oddziale Szpitalnym są zabronione.