Liczba badań obrazowych systematycznie rośnie i zwiększa się ilość obrazów, które wymagają oceny medycznej. Badania wykonywane przez radiologa stały się tak niezbędnym elementem leczenia, że wielu lekarzy nie wyobraża sobie bez nich diagnostyki. Oznacza to, że specjalista ten jest bardzo ważnym ogniwem w obecnym systemie zdrowia.
Czym zajmuje się radiolog w swojej codziennej pracy i jakie rodzaje badań wykonuje?
Czym zajmuje się radiolog?
Wciąż wiele osób jest przekonanych, iż radiolog jedynie wykonuje zdjęcia przy użyciu specjalistycznego aparatu. W rzeczywistości ma on o wiele więcej pracy, co często jest przyczyną długiego czasu oczekiwania na badanie. Niezależnie, czy jest to zwykłe prześwietlenie, czy rezonans magnetyczny, zadaniem radiologa jest przeprowadzenie badania, sporządzenie jego dokładnego opisu i postawienie diagnozy. W tym całym procesie musi on ocenić budowę prześwietlanych narządów wewnętrznych i określić rodzaj zmian chorobowych, którymi zostały objęte.
Zważywszy na to, że w obecnych czasach tego rodzaju badania wykonuje się w przypadku większości schorzeń narządów wewnętrznych, praca radiologa jest nie tylko ważna, ale wręcz niezbędna.
Jakie badania wykonuje radiolog?
Gdy zastanawiasz się, czym zajmuje się radiolog, pojawia się pytanie dotyczące rodzaju badań, które wykonuje on w swojej codziennej pracy. W obecnych czasach, dzięki odkryciom technologicznym ma on do swojej dyspozycji bardzo nowoczesne urządzenia. W zależności od rodzaju schorzenia czy urazu radiolog może skorzystać z tego, które pozwoli mu na jak najdokładniejsze przyjrzenie się choremu miejscu.
Prześwietlenie RTG
Rentgenografia jest jednym z najstarszych i wciąż najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Skierowanie na nie możesz otrzymać w sytuacji, gdy doszło do urazu w układzie kostno-stawowym lub objawy wskazują na zmiany chorobowe w tym obszarze twojego ciała. Do uzyskania obrazu wykorzystywane są tu promienie rentgenowskie, które w trakcie badania przechodzą przez twoje ciało.
Badana nie powinieneś wykonywać częściej niż dwa razy w roku. Względnym przeciwwskazaniem jest ciąża, wiek poniżej 18 roku życia oraz brak opcji w wyborze innej metody leczenia, bez względu na wynik prześwietlenia.
USG
Badanie to oparte jest na falach ultradźwiękowych, dzięki którym radiolog może zobaczyć wielkość i kształt badanych narządów wewnętrznych. Badanie USG pomaga w wykryciu torbieli, zgrubień oraz guzów. Bardzo często wykonywane jest w trakcie ciąży, by wstępnie ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo.
Radiolog nie wykonuje USG w miejscu otwartej rany lub infekcji, uszkodzonej kości, oparzenia i dopiero co zamkniętego złamania.
Mammografia
W ramach profilaktyki nowotworowej kobiet mammografia jest jednym z badań, które pomagają wykryć w piersiach zmiany rakowe. Dzięki mammografii radiolog może wykryć guzki o wielkości powyżej 3 mm, co może wskazywać na nowotwór w początkowej fazie rozwoju tej groźnej choroby. Dzięki temu badaniu kobieta ma duże szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie amputacji piersi.
Jedynym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża.
Tomografia komputerowa (TK)
To połączenie możliwości, jakie daje komputer z urządzeniem do prześwietlenia RTG. Dzięki obu tym technologii radiolog może uzyskać dużo dokładniejsze przekrojowe obrazy ciała. Tomografia komputerowa pozwala na uwidocznienie naczyń krwionośnych, tkanek miękkich oraz kości w różnych częściach twojego ciała.
Uzyskane w trakcie badania obrazy można ze sobą łączyć i dzięki temu otrzymywać trójwymiarowe obrazy badanego obszaru.
Rezonans magnetyczny (MRI)
Badanie to jest bezpieczniejsze niż RTG. W jego trakcie nie są bowiem wykorzystywane promienie rentgenowskie, tylko pole magnetyczne działające na daną część ciała. Z pomocą rezonansu magnetycznego radiolog może zobaczyć narządy wewnętrzne w przekroju i to we wszystkich możliwych płaszczyznach.
Badanie wykonywane jest w celu obrazowania układu mięśniowego i szkieletowego oraz w diagnostyce procesów zapalnych i nowotworów. W wynikach dobrze widać też naczynia krwionośne oraz jamę serca i mięsień sercowy.
Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest rozrusznik serca. Jeśli nie wymaga tego nagła sytuacja i duże zagrożenie dla zdrowia i życia, badania nie wykonuje się też u kobiet w ciąży.
Pantomogram
Badania radiologiczne niezbędne są też w stomatologii. Jednym z nich jest pantomogram, który pozwala na zobrazowanie szczęki, żuchwy oraz zębów. Efektem jest zdjęcie panoramiczne, dzięki któremu dentysta lub ortodonta może sprawdzić stan i nieprawidłowości w budowie zębów oraz kości i stawów żuchwowo-skroniowych.
Jeśli planujesz założenie aparatu ortodontycznego, tego rodzaju badanie może okazać się niezbędne.
Angiografia
W badaniu tym radiolog wykorzystuje promienie rentgenowskie w celu oceny stanu naczyń w całym ciele. Tym samym może określić stan bypassów, tętnic wieńcowych i niedrożność przewężeń naczyń wieńcowych. Może też zbadać:
- krążenie mózgowe,
- tętnice szyjne,
- naczynia w jamie ustnej,
- krążenie krwi w płucach,
- naczynia krwionośne w głowie.
Angiografia pomaga też w zdiagnozowaniu chorób żył, wad rozwojowych i zatorowości płucnej. Pozwala też sprawdzić, czy obecne są w ciele tętniaki i zakrzepy. Z pomocy radiologa i badania angiograficznego korzystają też lekarze, którzy mają przeszczepić nerki lub chcą ocenić unaczynienie i ukrwienie guza nowotworowego w organizmie pacjenta.
Densytometria
To badanie zwykle wykonywane jest u kobiet powyżej 65 roku życia i mężczyzn powyżej 70 roku życia. Skierowanie na densytometrię mogą otrzymać też ci, którzy w przeszłości doznali złamania osteoporotycznego. Powodem jest cel, w jakim się ją wykonuje, a jest nim ocena gęstości mineralnej kości. Radiolog dzięki temu badaniu może określić ich stan i wytrzymałość.
Gdy wiesz już, czym zajmuje się radiolog, z dużo większym zrozumieniem przyjmiesz informację od lekarza, który skieruję cię na jedno z wymienionych tu badań. Wiedza ta pozwoli ci na zachowanie spokoju, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości i pytania, możesz je zadać radiologowi. Z pewnością chętnie na nie odpowie i pomoże ci bezproblemowo przejść przez dane badanie.