Skutki bezdechu sennego, który nie jest leczony, mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Choć może ci się wydawać, że z problemem tym można żyć, a kawa to idealny sposób na zmęczenie spowodowane niewyspaniem, to jesteś w błędzie.
Oto najczęstsze problemy zdrowotne oraz niebezpieczne sytuacje, do których może dojść w wyniku nieleczonego bezdechu sennego.
Czym jest obturacyjny bezdech senny
Wkrótce po zaśnięciu, mięśnie, które odpowiadają za kontrolę twoich górnych dróg oddechowych rozluźniają się i jest to naturalny proces. Jeśli jednak dochodzi do nadmiernego rozluźnienia, opada języczek i podniebienie miękkie, a co za tym idzie, zwężają się górne drogi oddechowe. W takiej sytuacji wiele osób chrapie, ale to nie jedyne objawy zbytniego zwężenia dróg oddechowych.
Pojawiają się bowiem problemy z oddychaniem, łącznie z chwilowym zatrzymaniem oddechu, co nazywane jest obturacyjnym bezdechem sennym. Choć możesz być tego nieświadomy, to takie kilku lub kilkunastosekundowe przerwy w oddychaniu mogą się powtarzać nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Domyślasz się na pewno, że nie jest to obojętne dla twojego organizmu.
Skutki bezdechu sennego
Nieleczony bezdech senny to nie tylko zwykła niedogodność, która nie pozwala wypocząć osobie, z którą śpisz. Zagraża on przede wszystkim twojemu zdrowiu i życiu. Nawet, jeśli do tej pory lekceważyłeś obecność tego zaburzenia, poniższe zagrożenia, jakie ze sobą niesie, powinny cię skłonić do rozpoczęcia leczenia.
Poważne problemy zdrowotne jako skutki bezdechu sennego
Problemem nie jest sam bezdech senny, ale sytuacja, w której go nie leczysz. Kolejne noce, w trakcie których dochodzi do wielokrotnego zatrzymania oddechu to niedotlenienie ważnych dla działania twojego ciała organów. Zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie, często są rozłożone w czasie i w początkowym okresie mogą być przez ciebie niezauważone. Nie znaczy to jednak, że nic złego się nie dzieje.
Nieleczony bezdech senny zwiększa ryzyko:
- cukrzycy typu 2,
- choroby serca,
- utrzymywania się wysokiego ciśnienia krwi,
- zawału serca,
- kolejnego udaru u osób, które choć raz go przeszły,
- depresji.
Zauważ, że niektóre z tych schorzeń mogą zakończyć się śmiercią, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia zaburzeń snu.
Skutki nieleczonego bezdechu sennego u kierowców
Choć wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund wydaje się czymś zupełnie niegroźnym, to jeśli robisz to kilkaset razy w ciągu kilu godzin nocnego odpoczynku, sprawa zaczyna być poważna.
Niedotlenienie całego organizmu i jego narządów, do którego dochodzi w wyniku bezdechu sennego skutkuje niewyspaniem i brakiem koncentracji w ciągu dnia.
Może się to okazać szczególnie groźne w skutkach dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.
Jeśli cierpisz na bezdech senny, którego nie leczysz, stanowisz takie samo zagrożenie na drodze, jak osoby, które siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tym bardziej, jeśli prowadzisz samochód przez wiele godzin każdego dnia. Trudno o właściwy refleks, jeśli nieustannie towarzyszy ci zmęczenie, senność i problemy ze skupieniem na tym, co dzieje się na drodze.
Inne skutki bezdechu sennego
W przypadku mężczyzn, u których bezdech senny i chrapanie występuję częściej niż u kobiet, może dojść do problemów z potencją. Może to mieć związek z niedotlenieniem organizmu, które negatywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Zwykle jednak nie jest to jedyna przyczyna zaburzeń funkcji seksualnych.
Skutki bezdechu sennego związane są też z przemianą materii. Zaburzenia snu źle wpływają na procesy metaboliczne, co sprzyja przyrostowi masy ciała. Tym samym nieleczony obturacyjny bezdech senny może przyczynić się do nadwagi i otyłości. Ta zaś nierzadko prowadzi do innych, poważnych i przewlekłych chorób.
Jak widzisz, bezdech senny to problem, który dotyczy nie tylko ciebie, ale też bliskich. Natomiast w przypadku prowadzenia samochodu, ucierpieć mogą zupełnie obce ci osoby, które spotykasz na drodze. Dlatego już samo chrapania powinno cię skłonić do wizyty u specjalisty i poddania się badaniu. Na jego podstawie lekarz stwierdzi, czy cierpisz na bezdech senny i w razie potwierdzenia diagnozy, rozpocznie skuteczne leczenie.