Stopa to jedna z bardziej złożonych części twojego ciała. Do tego niezbędna, byś mógł prawidłowo się poruszać i realizować swoje codzienne zadania. Składa się z 26 kości, 33 stawów, ponad 100 mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Problemy zdrowotne z nią związane, mogą dotyczyć niemal każdej jej części. Na szczęście nie wszystkie choroby stóp występują na tyle często, byś musiał się ich obawiać. Są jednak takie, na które musisz szczególnie uważać.
Często spotykane choroby stóp
Przyzwyczajony do obecności stóp i ich sprawnego działania, na co dzień zwykle nie pamiętasz, jak ważną odgrywają rolę. Problem pojawia się w chwili, gdy zaczyna doskwierać ci ból. Nie wszystkim dolegliwościom możesz zapobiec, ale sporo jest takich, na których pojawienie się masz realny wpływ. Oto wybrane dolegliwości, które związane są z tym ważnym narządem ruchu.
Grzybica paznokci
Objawy grzybicy paznokci, mogą rozwijać się powoli, stąd łatwo je przeoczyć. Poznasz je po łuskach lub smugach na płytce paznokci oraz kruszeniu się, łuszczeniu i żółtych plamach w tym miejscu. Do zarażenia może dojść w trakcie korzystania z basenów i szatni, używania zanieczyszczonych akcesoriów do pielęgnacji paznokci, czy też z powodu stanu chorobowego, jakim jest między innymi cukrzyca.
Stopa sportowca
Objawia się swędzeniem, kłuciem i pieczeniem stóp oraz palców. Mogą też wystąpić pęcherze na stopach, oraz popękana i sucha skóra. Schorzenie zwane też stopą atlety, to grzybica wywołana przez dermatofity, które rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Jeśli nosisz ciepłe, nieprzewiewne i ciasne buty oraz skarpetki z tworzyw sztucznych, możesz doprowadzać do nadmiernego zawilgocenia i przegrzania stóp.
Haluksy
To postępujące i złożone zniekształcenie stopy polega na przemieszczeniu się palucha w stronę drugiego palca. Tym samym pierwsza kość śródstopia przesuwa się do wewnętrznej strony stopy, powodując powstanie guza. Najczęściej dotyka kobiet, które narażone są na haluksy ze względu na chodzenie w butach o wąskich noskach i na wysokim obcasie.
Palce młotkowate
Schorzenie to dotyka głównie osoby w starszym wieku, częściej kobiety, niż mężczyzn. Dotyczy małych palców u stopy i polega na nienaturalnym zgięciu palca w dół w stawie międzypaliczkowym bliższym lub dalszym, albo też w obu jednocześnie. Zmiany te mogą się utrwalić, jeśli w porę nie zostaną wyeliminowane.
Przyczyną tej dolegliwości może być genetyka, nieodpowiednie obuwie, haluksy lub wysokie łuki.
Paluch sztywny
Zmiany zwyrodnieniowe stawu środstopno-paliczkowego pierwszego, które kryją się pod tym pojęciem, polegają na zużyciu chrząstki i wytworzeniu wyrośli kostnych. To z kolei prowadzi do ograniczenia ruchomości palucha. Jeśli doszło u ciebie do tego rodzaju schorzenia, możesz odczuwać ból w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia, w miejscu balonowatego zgrubienia. W zaawansowanym stadium, boleć może też zewnętrzna krawędź stopy.
Neuropatia cukrzycowa
Jeśli cierpisz na cukrzycę, powinieneś monitorować stopy pod kątem zmian, gdyż może dojść do neuropatii cukrzycowej. To uszkodzenie nerwów wynikające z nieuregulowanego wysokiego poziomu cukru we krwi. Możesz przez to stracić czucie w stopie lub odczuwać mrowienie, czy też zwiększoną wrażliwość. Gdy tylko dostrzeżesz pierwsze objawy, zgłoś to lekarzowi, by uniknąć powikłań, z amputacją stopy włącznie.
Wrośnięty paznokieć
Zakrzywione, źle przycięte paznokcie, czy też ściśnięte palce u nóg, mogą doprowadzić do wrastania paznokcia. Jeśli mimo stosowania domowych sposobów problem będzie się utrzymywał i pojawi się krwawienie, ropa oraz ból, powinieneś zgłosić się do lekarza. Po obejrzeniu paznokcia, zdecyduje on, czy wystarczy zabieg wycięcia wrastającego fragmentu, czy też konieczne będzie usunięcie całej płytki.
Dna moczanowa
Gdy w twoim organizmie przekroczony zostanie poziom kwasu moczowego, możesz odczuwać ból stopy, szczególnie palucha. Dna może się nasilać między innymi w wyniku spożywania określonych pokarmów, a jeśli rozwinie się do stanu przewlekłego, może uszkodzić twoje stawy.
Inne choroby stóp, których również nie powinieneś lekceważyć
Jak widzisz, dolegliwości, które mogą dotykać twoich stóp jest wiele, a to jeszcze nie wszystkie. Są wśród nich takie, z którymi poradzisz sobie samodzielnie, ale też inne, które wymagać będą leczenia operacyjnego. Najważniejsze, byś nie lekceważył zarówno poważniejszych, jak i przewlekłych i nieustępujących objawów. Ich przyczyna nie musi tkwić w samej stopie, dlatego dopiero po wnikliwej analizie, lekarz będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i zaplanować leczenie.
Oto inne choroby stóp, o których warto wiedzieć:
Odciski – kręgi zgrubiałej skóry na palcach lub podeszwie stopy.
Zapalenie powięzi podeszwy – nadwyrężenie spowodowane między innymi obuwiem na miękkiej podeszwie ze słabym podparciem łuku, częstym staniem, długodystansowym bieganiem lub przyrostem masy ciała.
Ostroga piętowa – zmiany zwyrodnieniowe, które zwykle są efektem długotrwałego stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego.
Nerwiak Mortona – pogrubienie tkanki wokół nerwu w śródstopiu, między łukiem, a palcami. Może być spowodowany chodzeniem w butach zbyt ciasnych lub na wysokim obcasie, sportami wymagającymi powtarzających się ruchów lub nieprawidłowościami w stopie oraz chodzie.
Zapalenie sezamoidalne – obejmuje kości stopy zwane sezamoidami, których ścięgna łączą się, pomagając w zgięciu dużego palca.
Egzostoza podpaznokciowa – często występujący, łagodny guz złożony z kości i chrząstki, występujący na paliczku dystalnym. Umiejscowiony jest pod łożyskiem paznokcia, przez co może powodować deformację palca. W bardziej zaawansowanym stadium może wypchnąć łożysko paznokcia spod paznokcia, dając tym samym wrażenie wzrostu skóry poniżej płytki paznokcia.
Wyprysk potnicowy – reakcja organizmu na alergeny zewnętrzne (metale i różnego rodzaju substancje chemiczne, w tym leki) bądź wewnętrzne (zakażenia bakteryjne i grzybicze, skaza atopowa, przyczyny idiopatyczne).
Wszelkiego rodzaju złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, czy naderwania – mogą powodować duży ból i unieruchomić cię na długi czas. By im zapobiec, dbaj o noszenie odpowiedniego obuwia oraz dobrą rozgrzewkę przed treningiem i większym wysiłkiem fizycznym.